Czerstwy chleb zalej wodą. Rośliny będą ci wdzięczne

Czerstwy chleb zalej wodą. Rośliny będą ci wdzięczne

Nawóz z chleba jest bardzo skuteczny
Nawóz z chleba jest bardzo skuteczny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
05.05.2023 09:37

Chleb to jeden z produktów spożywczych, które większość z nas zawsze ma w domu. Nieodpowiednio przechowywane pieczywo ma to do siebie, że szybko robi się czerstwe, co uniemożliwia jego spożycie. Zamiast je wyrzucać czy karmić nim ptaki, przygotuj ekologiczny nawóz.

Czerstwe pieczywo najczęściej ląduje w koszu. Jeśli jednak nie ma na nim pleśni czy grzyba, warto wykorzystać je np. do przygotowania panierki (tzw. bułka tarta) czy grzanek. Zdarza się, że chleb jest tak twardy, że nie nadaje się do spożycia. W takich sytuacjach można zrobić z niego nawóz do roślin.

Chleb a nawożenie roślin — czy to ma szansę zadziałać?

Chleb bazuje na trzech składnikach — mące, wodzie i drożdżach. Niektóre chleby przygotowywane są z użyciem zakwasu, czyli sfermentowanej mąki z dodatkiem wody. Nie od dziś wiadomo, że drożdże to składnik, który uwielbiają niemalże wszystkie rośliny. Przyśpieszają one wzrost i rozrost roślin, a także pozytywnie wpływają na ilość uzyskanego plonu. Drożdże nadają się do roślin doniczkowych, jak i ogrodowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nawóz drożdżowy przygotowuje się zwykle z samych drożdży z dodatkiem wody, ale jeśli nie masz ich w domu, wykorzystaj czerstwy chleb. Nawóz z niego zadziała identycznie jak ten drożdżowy, jednak będzie bogatszy o dodatkową porcję żelaza, aminokwasów i witamin z grupy B. To składniki, które docenią zwłaszcza młode rośliny w trakcie ukorzeniania się. Już niewielka ilość nawozu znacznie przyśpieszy cały proces.

Domowy nawóz z chleba. Jak go przygotować?

Przygotowanie chlebowego nawozu jest bardzo proste. Czerstwy chleb pokrój w niewielką kostkę, wsyp do kamionkowego naczynia, a następnie zalej go przegotowaną wodą. Trzymaj się proporcji 1:1. Chleb powinien w całości zostać zalany wodą. Przykryj całość czystą szmatką i odstaw naczynie w ciemne miejsce na 5-7 dni. Po tygodniu wymieszaj całość i przelej uzyskany nawóz przez sitko. Na końcu, przelej nawóz do butelki i trzymaj go w lodówce.

Przed podlaniem rozcieńcz uzyskany nawóz z wodą w proporcji 1:10. Rozcieńczony nawóz jest gotowy do użycia. Możesz podlewać nim rośliny doniczkowe, jak i ogrodowe — zwłaszcza sadzonki pomidorów i ogórków. Stosuj go nie częściej niż raz na dwa tygodnie. W krótkim czasie zauważysz, że rośliny zaczęły się intensywnie rozrastać.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta