UrodaCzym możesz zarazić się u kosmetyczki?

Czym możesz zarazić się u kosmetyczki?

Czym możesz zarazić się u kosmetyczki?

Pozornie bezpieczna i przyjemna wizyta w gabinecie kosmetycznym może skończyć się fatalnie - poważnym zakażeniem, a nawet ciężką, zagrażającą zdrowiu chorobą. By tego uniknąć, trzeba wiedzieć, co może nam grozić.

Pozornie bezpieczna i przyjemna wizyta w gabinecie kosmetycznym może skończyć się fatalnie - poważnym zakażeniem, a nawet ciężką, zagrażającą zdrowiu chorobą. By tego uniknąć, trzeba wiedzieć, co może nam grozić.

Z danych sanepidu wynika, że zakażenia, do których dochodzi w gabinetach kosmetycznych czy kosmetologicznych, najczęściej spowodowane są przez: grzyby (głównie drożdżaki Candida albicans czy grzyby wywołujące łupież), bakterie ropotwórcze (np. gronkowiec złocisty) oraz wirusy.

W tym ostatnim przypadku u kosmetyczki może dojść do zakażenia wirusem HIV lub jednym z wirusów zapalenia wątroby (HBV, HCV, itd.). Do zakażenia wirusem HBV, który jest znacznie bardziej niebezpieczny niż HIV, wystarczy minimalna ilość zakażonej krwi.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg), kobieta.wp.pl

1 / 6

Twoja wątroba jest zagrożona

Obraz
© 123RF

Gdy w 2011 roku sanepid skontrolował gabinety kosmetyczne, odkrył, że odwiedzając niektóre możemy zarazić się np. wirusowym zapaleniem wątroby typu C (potocznie zwanym żółtaczką typu C).

Choroba często przebiega bezobjawowo, ale jej przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach chorzy cierpią również z powodu niewydolności wątroby, nowotworu tego organu, a także żylaków przełyku i żołądka.

2 / 6

Ryzykowny manicure i pedicure

Obraz
© 123RF

Do zakażenia gronkowcem złocistym może dojść np. w czasie zabiegów na skórze dłoni i wokół paznokci. Bakteria ta wywołuje m.in. pryszcze, liszajec, czyraki, zapalenie mieszków włosowych czy ropień, a także poważne choroby takie jak zapalenie płuc, opon mózgowych, szpiku czy wsierdzia, zespół wstrząsu toksycznego, bakteriemię (zakażenie krwi) lub sepsę. Po zakażeniu gronkowcem szybko pojawiają się wymioty i biegunka, charakterystyczny jest również spadek ciśnienia krwi.

Inne bakterie, którymi możemy zarazić się u kosmetyczki, to np. paciorkowce. Wywołują one zapalenie gardła, a także zapalenia: opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, wsierdzia, różę i martwicze zapalenie powięzi.

3 / 6

Grzybica i pasożyty

Obraz
© 123RF

W brudnych, zaniedbanych salonach kosmetycznych możemy zarazić się nużeńcem (Demodex) - pajęczakiem z rzędu roztoczy, pasożytem bytującym głównie w torebkach włosowych i gruczołach łojowych. U człowieka nużeńce wywołują chorobę zwaną demodeciodozą (u zwierząt to nużyca). Inwazja dotyczy najczęściej głowy i twarzy. Pojawiają się wykwity rumieniowo-grudkowo-guzkowe na skórze nosa i policzków - przypomina to trądzik. Pasożyt może się też zagnieździć w mieszkach włosowych albo gruczołach potowych i zatkać je, powodując zapalenie. W tym pierwszym wypadku włosy zwykle zaczynają wypadać. Może pojawić się też opuchlizna i świąd.

Tam, gdzie znajduje się solarium, sauna czy basen, istnieje ryzyko złapania grzybicy. Ryzykowne bywają też zabiegi typu manicure i pedicure, jeśli wykonuje się je bez właściwego zabezpieczenia oraz na paznokciach zmienionych chorobowo. Pierwszymi objawami grzybicy paznokci są m.in. zmatowienie i/lub kruchość płytki, zmiana barwy płytki na żółtawą, zielonkawą albo wręcz czarną, poprzeczne prążki czy narośl na paznokciach.

4 / 6

Rybki mogą cię zarazić

Obraz
© 123RF

Szczególną rozwagą należy wykazać się w przypadku tzw. fish spa (znanym również jako fish pedicure). W czasie zabiegu bezzębne rybki z gatunku Garra rufa mają pomóc nam uzyskać zadbaną skórę stóp i dłoni. W jaki sposób? Obskubując martwy, zrogowaciały naskórek z tych części ciała, pozostawiając skórę miękką i delikatną. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny przestrzega jednak przed tego typu zabiegiem.

Przede wszystkim, jak zauważa NIZP-PZH, ryby wykorzystywane są wielokrotnie do wykonywania zabiegów u kolejnych klientów. "Wykorzystywanie do wykonania zabiegu żywych ryb, które w jego trakcie mogą mieć kontakt z potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym przy braku możliwości poddania ich czyszczeniu i dezynfekcji przed kolejnym zabiegiem, sprawia, że ryzyko transmisji zakażeń nie może być całkowicie wyeliminowane. Argument ten podnoszony jest jako główna przyczyna urzędowego zakazu stosowania powyższych zabiegów w niektórych krajach (np. USA, Kanada)" - zwraca uwagę Joanna Smolińska, rzecznik prasowy tej instytucji.

5 / 6

Kto powinien zrezygnować z fish spa?

Obraz
© 123RF

Eksperci z NIZP-PZH wyjaśniają, że ryzyko zakażenia wzrasta, jeżeli zabiegi typu fish spa wykonywane są u osób z drobnymi urazami i otarciami naskórka lub z otwartymi ranami. Istnieje ryzyko zakażenia się m.in. wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, wirusem HIV czy nabawienia się zakażenia bakteryjnego. "W razie wystąpienia jakichkolwiek negatywnych efektów po przeprowadzonym zabiegu należy skonsultować się z lekarzem" - zaznacza Joanna Smolińska w imieniu Zakładu Epidemiologii i Higieny Środowiska przy NIZP-PZH.

Nie zaleca się stosowania zabiegów typu fish spa u:
- osób z osłabioną odpornością (zarówno w wyniku chorób, jak i stosowanych leków),
- chorych na cukrzycę (niezależnie od typu),
- chorych ze zmianami skórnymi w przebiegu łuszczycy lub wyprysku,
- osób z wszelkimi ranami czy skaleczeniami i zakażeniami stóp (w tym grzybicą stóp i brodawkami),
- osób zakażonych wirusami HBV, HCV, HIV,
- osób po zabiegu depilacji woskiem lub goleniu nóg w ciągu ostatnich 24 godzin,
- osób z zaburzeniami krzepnięcia lub w trakcie leczenia przeciwzakrzepowego.

6 / 6

Jak sprawdzić, czy gabinet kosmetyczny jest bezpieczny?

Obraz
© 123RF

- Upewnij się, że sprzęt wielokrotnego użytku i narzędzia zostały zdezynfekowane i wysterylizowane. Wykorzystanego do tego celu preparaty powinny wykazywać działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze oraz sporobójcze. Masz prawo o to zapytać;
- Sprawdź, czy do wykonania makijażu permanentnego stosowane są igły jednorazowe;
- Zwróć uwagę na dłonie kosmetyczki - powinny być czyste. To samo dotyczy paznokci. Najlepiej, jeśli pracuje w jednorazowych rękawiczkach ochronnych;
- Wszelkie skaleczenia, zadrapania czy pęknięcia naskórka powinny zostać zabezpieczone przed przystąpieniem do pracy. Pracownicy gabinetu z ranami, których nie można właściwie zabezpieczyć, nie mogą mieć kontaktu z klientami;
- Podczas zabiegów związanych z naruszeniem ciągłości tkanek i w trakcie których może dojść do krwawienia, specjalista powinien mieć założone sterylne rękawiczki jednorazowe;
- Zgodnie z wymogami unijnymi gabinety kosmetyczne powinny być wyposażone w tzw. autoklawy służące do sterylizacji przyborów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)