UrodaDomowy peeling do twarzy - najskuteczniejszy sposób na gładką cerę

Domowy peeling do twarzy - najskuteczniejszy sposób na gładką cerę

Domowy peeling do twarzy - najskuteczniejszy sposób na gładką cerę
Źródło zdjęć: © 123RF
22.06.2018 15:18, aktualizacja: 02.08.2018 10:15

Domowe peelingi to doskonały sposób na oczyszczenie twarzy i przywrócenie jej naturalnego kolorytu. Oto kilka wskazówek na temat peelingów i skutecznych przepisów.

Jak działa peeling?

Peeling złuszcza naskórek, ściera pozostające skórki, dogłębnie oczyszcza pory i wyrównuje koloryt.

Peeling to kosmetyk, który można nabyć zarówno w drogerii, jak i przygotować samemu w domu. To drugie rozwiązanie jest o tyle dobre, że daje nam pełny obraz tego, co się w mieszance znajduje. Potrzebne są do tego proste składniki i akcesoria, które każdy w domu najpewniej ma.

Peeling dzięki granulkom soli, cukru, kawy czy płatków owsianych działa jak tarka na zrogowaciały naskórek. To pozwala na dostanie się substancji odżywczych z peelingu do wewnątrz skóry i dogłębne oczyszczenie porów. W efekcie skóra jest jednolita, nie widać drobnych zaskórników, a cała twarz jest rozświetlona i wizualnie zdrowsza. Poza tym masaż twarzy peelingiem pobudza produkcję kolagenu – substancji odpowiedzialnej za elastyczność i młodość cery.

Domowy peeling do twarzy a rodzaj skóry

Niezależnie od rodzaju cery peeling można wykonywać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Należy unikać wykonywania zabiegu, jeśli w najbliższej perspektywie mamy wyjście na słońce.

  • Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca. Na jej powierzchni tworzą się krostki, czyli stany zapalne. Dlatego właśnie powinno się unikać stosowania ziarnistych peelingów do twarzy. W startym, osłabionym naskórku mogą bowiem namnażać się bakterie. Lepszym rozwiązaniem będą domowe peelingi enzymatyczne.
  • Cera tłusta wymaga specjalnego oczyszczenia, ponieważ jest narażona na nadmierne wytwarzanie się sebum. Dobrymi domowymi peelingami są te ziarniste, ale z delikatniejszymi składnikami, na przykład drobnymi fusami kawy, nie zaś ostrymi zdrobnionymi płatkami owsianymi.
  • Cera wrażliwa i naczynkowa to kolejne wymagające typy cer. W ich przypadku zbyt mocne podrażnienie mogłoby zakończyć się bolesnymi stanami zapalnymi. Dlatego najlepiej postawić na delikatny domowy peeling ziarnisty lub wspomniany już peeling enzymatyczny.
  • Cera sucha boryka się przede wszystkim z łuszczącym się, nieestetycznym naskórkiem. Rozwiązaniem może okazać się gruby peeling ziarnisty z nawilżającymi olejkami eterycznymi, oliwą z oliwek lub jogurtem.

Gotowe kosmetyki do twarzy znajdziesz taniej na WP radarOkazji.

Domowe peelingi – 4 proste przepisy

  • Domowy peeling enzymatyczny z ananasa na cerę trądzikową ćwierć świeżego ananasa, 1 świeża papaja, 2 łyżki miodu.

Owoce należy połączyć z miodem na jednolitą masę. Następnie nałożyć na twarz i zmyć po 5 minutach chłodną wodą.

  • Kawowy peeling domowy na twarz o cerze tłustej i mieszanej 3 łyżeczki fusów z zaparzonej kawy, 1 łyżeczka zmielonego cynamonu, 5 łyżeczek oliwy z oliwek.

Składniki należy zmieszać i nałożyć na zwilżoną twarz. Wykonać masaż okrężnymi ruchami, po kilku minutach zmyć ciepłą wodą.

  • Domowy peeling na suchą skórę z brązowego cukru 2 łyżeczki brązowego cukru, 5 łyżeczek oliwy z oliwek.

Cukier i oliwa powinny być dokładnie wymieszane. Miksturę należy nałożyć na zwilżoną twarz i wykonywać masaż delikatnymi, okrągłymi ruchami.

  • Domowy peeling z pomarańczy – skóra wrażliwa i naczynkowa sok z jednej pomarańczy, mąka kukurydziana.

Ze składników należy wykonać jednolitą papkę i nałożyć na zmoczoną twarz. Można delikatnie masować skórę, zmyć chłodną wodą po 5 minutach.