Dojrzała skóra z trądzikiem - jak o nią dbać?
Choć trądzik kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, to może również dotykać osoby po dwudziestym, a nawet trzydziestym roku życia. Jak sobie z nim poradzić? Czy można się pozbyć czerwonych krostek na stałe? Sprawdziliśmy, co ma wpływ na rozwijanie się stanów zapalnych na twarzy oraz jak można pielęgnować dojrzałą skórę.
07.11.2017 | aktual.: 07.11.2017 15:05
Najczęstsze przyczyny występowania trądziku u osób dorosłych
Do najczęstszych przyczyn występowania trądziku u osób dorosłych można zaliczyć stres oraz wiążące się z nim zaburzenia gospodarki hormonalnej. Osoba pracująca w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym panuje słaba wilgotność, jest narażona na nadmierne wydzielanie sebum, co prowadzi do powstawania zaskórników oraz krostek. A może na co dzień wybieracie fast foody, pikantne potrawy lub pijecie kawę w dużej ilości? Takie nawyki żywieniowe także prowadzą do powstawania wyprysków.
Jakie są główne objawy trądziku u dorosłych?
W odróżnieniu do okresu młodzieńczego trądzik u osób dorosłych zazwyczaj pojawia się w okolicach brody, na szyi, na dekolcie oraz na plecach. Rzadziej mamy do czynienia z zaskórnikami. Zamiast ich pojawiają się czerwone wykwity, na które możemy doraźnie stosować kremy zmniejszające stan zapalny.
Dużo korzyści przynieść mogą naturalne kosmetyki niezatykające porów.
Nawilżanie twarzy sposobem na walkę z trądzikiem
Dojrzałą skórę z trądzikiem należy traktować bardzo wyjątkowo, odpowiednio ją nawilżając. Choć może się to wydawać złym pomysłem, ponieważ nadmiar sebum sprawia, że skóra się błyszczy, to jednak wymaga ona nawodnienia. Najlepsze są kremy zawierające retinol lub kwasy owocowe (kwas glikolowy czy cytrynowy), które pomagają w walce z niedoskonałościami. Ponadto codziennie rano i wieczorem warto stosować tonik do twarzy bez alkoholu. Skóra odzyska neutralny odczyn, a bakterie nie będą mogły się rozwijać w kwaśnym środowisku.
Peelingi enzymatyczne idealne dla skóry trądzikowej
Kolejnym krokiem do pozbycia się trądziku jest stosowanie peelingu enzymatycznego, który działa o wiele skuteczniej niż produkt złuszczający, ponieważ nie roznosimy bakterii po całej twarzy. Kosmetyk najlepiej stosować dwa razy w tygodniu, wmasowując go w skórę kolistymi ruchami. Wybraliśmy peeling enzymatyczny, który poza kwasami owocowymi, posiada enzym z papai oraz algi morskie, które nie tylko zapobiegają powstawaniu nowych wyprysków, ale również sprawiają, że cera jest promienna.
Jakie maseczki stosować na trądzik?
Do pielęgnacji dojrzałej skóry z wypryskami polecamy maseczkę z zielonej glinki, która łagodzi zmiany trądzikowe oraz zmniejsza wydzielanie sebum, a także skutecznie zwęża pory. Dzięki regularnemu stosowaniu (co najmniej 2 razy w tygodniu) uzyskamy upragniony efekt matujący.
Idealny korektor na niedoskonałości
W walce z niedoskonałościami naszym sprzymierzeńcem jest także korektor, który zamaskuje i wysuszy niedoskonałości. Idealnie dobrany kosmetyk zmatowi newralgiczne świecące się punkty oraz pomoże zniwelować pojawiające się wypryski. Nakładamy go pod fluid, a następnie używamy pudru o właściwościach antybakteryjnych, który nie będzie zatykał porów, pozwalając skórze oddychać.