Dostaną ponad 5 tysięcy dodatku. Trzeba spełnić jeden warunek

Dostaną ponad 5 tysięcy dodatku. Trzeba spełnić jeden warunek

Dodatkowa emerytura przysługuje osobom po ukończeniu 100 lat
Dodatkowa emerytura przysługuje osobom po ukończeniu 100 lat
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
27.10.2023 13:15

Dodatki do emerytury, które dotyczą wszystkich świadczeniobiorców to tzw. "trzynastka" i "czternastka". Oprócz nich istnieją jednak także dopłaty, które może otrzymać mniejsza grupa osób. Jeden z dodatków może wynosić nawet 5 tysięcy złotych.

14. emerytura była wypłacana seniorom w roku 2021 i 2022. Na tym się jednak nie skończyło - 19 lipca 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. To oznacza, że "czternastka" stała się stałym świadczeniem i będzie wypłacana co roku.

Honorowa emerytura dla stulatków. Oto jak ją dostać

Ekstra środki dopłacane do emerytur to jednak nie tylko "trzynastka" i "czternastka". Niektóre dodatki przeznaczone są dla części seniorów i związane są z wiekiem. Mało kto wie, że jeżeli ukończyliśmy już 100 lat, należy nam się dodatkowa emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tego rodzaju świadczenie honorowe otrzymują również stulatkowie, którzy są ubezpieczeni w KRUS.

Jak dostać dodatkową emeryturę? Nie musimy się martwić o wnioskowanie - świadczenie jest wypłacane z urzędu co miesiąc, nie trzeba składać o nie żadnych wniosków ani podań. Otrzymamy je w terminie, który mamy już ustalony dla pobieranej wcześniej przez nas emerytury lub renty. Jest tylko jeden wyjątek - w przypadku, kiedy osoba do ukończenia stu lat nadal nie ma świadczenia ustalonego przez ZUS, powinna złożyć wniosek, dzięki któremu zostanie wpisana do bazy danych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile wynosi dodatkowa emerytura?

Dodatkową emeryturę senior otrzymuje co miesiąc do końca życia. Jej wysokość będzie zależała od tzw. kwoty bazowej, obowiązującej w dniu, w którym świadczeniobiorca skończył 100 lat.

"Kwota bazowa, która jest podstawą wyliczenia emerytury honorowej, stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne" - czytamy na stronie zielonalinia.gov.pl.

Wysokość dodatkowej, honorowej emerytury jest obliczana co roku i nie zmienia się w trakcie jej pobierania - otrzymujemy ją w takiej samej kwocie. Obecnie wynosi ona 5540,25 zł brutto.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta