"Czternastka" to nie jedyny dodatek. Nawet kilkaset złotych więcej

14. emerytura na stałe weszła już do świadczeń przyznawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się jednak, że "trzynastki" i "czternastki" nie są jedynymi dodatkami, na jakie mogą liczyć seniorzy – niektórzy będą w stanie otrzymać nawet kilkaset złotych więcej.

"Czternastka" to nie jedyny dodatek emerytalny
"Czternastka" to nie jedyny dodatek emerytalny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

"Czternastka" była wypłacana seniorom w roku 2021 i 2022. Wiadomo, że na tym się nie skończy - 19 lipca 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. To oznacza, że 14. emerytura będzie wypłacana co roku.

500 plus dla seniora. Kto może złożyć wniosek?

Okazuje się jednak, że oprócz popularnych "trzynastek" i "czternastek" istnieją również inne dodatki do świadczeń emerytalnych, o których jednak nie wszyscy wiedzą. Należy do nich chociażby dodatek 500 plus dla seniora.

Komu przysługuje ta kwota? Jest ona skierowana do osób, które otrzymują świadczenia na najniższym poziomie, potrzebują dodatkowej opieki, a także nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Złożyć wniosek mogą seniorzy, którzy: posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, ukończyły 75 lat i mają przyznane prawo do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego lub ukończyły 65 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Dodatek emerytalny dla seniora. Na co można liczyć?

Istnieją także inne dodatki specjalne. Jednym z nich jest ten dla emerytowanych strażaków oraz ratowników OSP. Jest on wypłacany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od 2022 roku i wynosi 200 złotych. - Mogą się o nie starać wszyscy strażacy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Wszyscy, którzy czynnie uczestniczyli w akcjach ratowniczo-gaśniczych, w przypadku kobiet 20 lat, a mężczyzn 25 lat - wyjaśniał Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych.

Innym dodatkiem emerytalnym jest świadczenie wypłacane sołtysom i sołtyskom. Wynosi ono 300 złotych miesięcznie i przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i pełniły tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż przez 8 lat, ale dopiero po 1989 roku.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)