Blisko ludziEtan Patz. Jego zaginięciem żyła cała Ameryka. Historia 6-latka zmieniła świat

Etan Patz. Jego zaginięciem żyła cała Ameryka. Historia 6‑latka zmieniła świat

Etan Patz był pierwszym zaginionym dzieckiem, którego zdjęcie zostało umieszczone na kartonach z mlekiem
Etan Patz był pierwszym zaginionym dzieckiem, którego zdjęcie zostało umieszczone na kartonach z mlekiem
Źródło zdjęć: © East News
08.06.2020 09:32, aktualizacja: 01.03.2022 13:22

25 maja 1979 roku 6-letni Etan Patz wyszedł ze swojego domu w Nowym Jorku na autobus. Pierwszy raz miał samodzielnie pojechać do szkoły. Nigdy tam jednak nie dotarł, a jego ciała do dziś nie odnaleziono. Data zaginięcia chłopca jest dziś symbolem.

25 maja 1979 miał być dla Etana Patza dniem wyjątkowym. To wtedy 6-latek miał po raz pierwszy w życiu samodzielnie pojechać do szkoły i wrócić z niej autobusem. Przed godziną 8 rano wyszedł na przystanek. Gdy po skończonych lekcjach chłopiec nie wrócił do domu, rodzice zaczęli się martwić. Okazało się, że Etan nigdy nie dojechał do szkoły.

Etan Patz stał się symbolem

Zaginięciem Etana żyły całe Stany Zjednoczone. Pierwszy raz poszukiwania zaginionego dziecka przeprowadzono na taką skalę. To właśnie twarz 6-latka jako pierwsza pojawiła się na kartonach z mlekiem – z nadzieją, że ktoś rozpozna chłopca i dostarczy dowody, które pomogą w rozwikłaniu zagadki.

W 2001 roku Etan Patz został oficjalnie uznany za zmarłego. Przełom nastąpił w 2012 roku, gdy Pedro Hernandez, mieszkaniec New Jersey, zeznał, że to on porwał i zamordował 6-letniego Etana. Ciało w worku wrzucił do kosza na śmieci. W 2017 roku ława przysięgłych uznała Hernandeza za winnego. Mężczyzna został skazany na 25 lat więzienia.

Choć ciała chłopca nigdy nie odnaleziono, jego zaginięcie ma dziś symboliczne znaczenie. Ówczesny prezydent USA Ronald Reagan ustanowił dzień 25 maja Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego. Historia Etana stała się również przestrogą dla rodziców, którzy zaczęli dużo bardziej zwracać uwagę na to, co dzieje się z ich dziećmi.

Zaginięcie dziecka. Co robić?

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP przygotowało krótki poradnik, jak postępować, gdy zaginie dziecko. Zawiera on pięć podstawowych kroków, które trzeba podjąć jak najszybciej po zaginięciu.

  1. Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
  2. Sprawdź, czy twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
  3. W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca, gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
  4. Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
  5. W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu twojej pociechy.

Fundacja Itaka radzi również, by sprawdzić komputer lub telefon dziecka oraz skontaktować się samą fundacją.

Źródło artykułu:WP Kobieta