Blisko ludziFrancja wprowadza darmową antykoncepcję. Otrzymają ją kobiety do 25. roku życia

Francja wprowadza darmową antykoncepcję. Otrzymają ją kobiety do 25. roku życia

Francja wprowadza darmową antykoncepcję
Francja wprowadza darmową antykoncepcję
Źródło zdjęć: © Getty Images | Phil Walter
Aleksandra Lewandowska
13.09.2021 07:58

Choć bezpłatna antykoncepcja we Francji nie jest nowością - w 2013 roku otrzymały ją kobiety niepełnoletnie, teraz będzie dostępna za darmo także dla tych, które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia. Ustawa zostanie wprowadzona przez ministra zdrowia wraz z pierwszym dniem 2022 roku.

W wielu krajach na świecie wciąż stanowi tzw. temat tabu, w innych jest dostępna nie tylko od ręki, ale i całkowicie za darmo. W 2013 roku francuski rząd postanowił wprowadzić bezpłatną antykoncepcję dla kobiet poniżej 18. roku życia, dzięki czemu szybko zaobserwowano znaczny spadek wykonywanych zabiegów aborcyjnych u dziewcząt w tej grupie wiekowej. Teraz rząd tworzy ustawę, według której darmowe środki zapobiegające zajściu w ciążę będą dostępne także dla kobiet do 25. roku życia.

Francja wprowadza darmową antykoncepcję

O nowej ustawie dotyczącej bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet poniżej 25. roku życia poinformował minister zdrowia we Francji, Olivier Veran. Jak wytłumaczył, decyzja ta została podjęta ze względu na to, że dla większości kobiet antykoncepcja jest za droga, przez co przestają z niej korzystać, a tym samym - zabezpieczać się przed niechcianą ciążą.

- To straszne, że kobiety nie mogą się chronić, nie mogą korzystać z antykoncepcji, ponieważ środki te są za drogie - powiedział Olivier Veran w wywiadzie dla France 2. Minister dodał, że ustawa wprowadzi także bezpłatne konsultacje lekarskie dla kobiet w tej grupie wiekowej, związane z zapobieganiem przed zajściem w niechcianą ciążę. Nie sprecyzował jednak czy obejmie również osoby niebinarne oraz transpłciowe.

Antykoncepcja na świecie

Darmowa antykoncepcja jest obecnie dostępna dla wielu kobiet także w krajach, takich jak Wielka Brytania i Hiszpania. Polska, według raportu Contraception Atlas z 2019 roku, jest krajem, który zajmuje ostatnie miejsce pod względem jej dostępności w Europie - dostęp do środków antykoncepcyjnych wynosi zaledwie 31,5 proc. Co najgorsze, zdaniem lekarzy-ginekologów i seksuologów, wiedza Polek na temat antykoncepcji, również pozostawia wiele do życzenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także