Blisko ludziGdy ciąża nie przebiega prawidłowo

Gdy ciąża nie przebiega prawidłowo

Gdy ciąża nie przebiega prawidłowo
08.01.2007 11:51, aktualizacja: 29.12.2011 12:32

O wszystkich niepokojach, dolegliwościach należy informować lekarza. Jeśli masz jakieś wątpliwości, źle się czujesz, a nie wiesz, co robić, nie czekaj, tylko jedź na pogotowie. W tym stanie jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za swoje dziecko, nie zapominaj o tym!

Niestety, nie każda ciąża przebiega prawidłowo. Zdarzają się większe i mniejsze problemy, o których warto wiedzieć. Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny, nie wolno go traktować jako poradę medyczną i w wypadku jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, należy natychmiast zgłosić się odo lekarza lub do szpitala.

Bóle brzucha

Najczęściej występującymi dolegliwościami, na które skarży się prawie każda ciężarna, są bóle brzucha o różnym nasileniu i różnym charakterze. Nie należy ich lekceważyć i o każdych bólach powiedzieć swojemu ginekologowi prowadzącemu. Bóle mogą być różne i na szczęście nie zawsze oznaczają coś poważnego.

Zazwyczaj bóle oznaczają, szczególnie w późniejszej ciąży, rozciąganie się macicy. Skarżą się na nie głównie wieloródki. Ból może też powodować nacisk dziecka na pęcherz, bądź inne narządy wewnętrzne. Ból występuje także na samym początku ciąży i jest zupełnie naturalny. ZKobieta ma wtedy odczucie „ciągnięcia” w jajnikach bądź ból przypomina przedmenstruacyjne napięcie. W trzecim trymestrze kobieta w ciąży może odczuwać także twardnienie brzucha i skurcze. Jeśli są bezbolesne, albo ból przypomina lekki ból występujący przed miesiączką, prawdopodobnie są to skurcze przepowiadające, tzw. Braxtona-Hicksa.

Gorzej, jeśli ból utrzymuje się stale, nie przechodzi, kiedy ciężarna się położy lub też jest połączony z innymi objawami. Jeśli bólom towarzyszą wymioty albo silne upławy bądź krwawienia, nie ma na co czekać, lepiej dmuchać na zimne i natychmiast udać się na pogotowie. Tak samo należy zrobić, gdy bóle są bardzo silne i nie mijają. Plamienia i upławy

Upławy pojawiają się już na początku ciąży. Dla wielu ciężarnych są one prawdziwą zmorą, jednak jeśli są one białe lub przezroczyste, nie ma się czego obawiać. Jest to zupełnie naturalny objaw w ciąży. Jeśli jednak, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży pojawią się brunatne bądź czerwone plamienia, należy bezzwłocznie udać się do lekarza bądź na pogotowie. Nawet jeśli plamieniom nie towarzyszą bóle czy inne dolegliwości, nie wolno ich lekceważyć, gdyż mogą być objawem zagrażającego poronienia. Także jeśli upławy nagle zmienią kolor, zapach bądź natężenie, należy poinformować o nich ginekologa prowadzącego. Mogą świadczyć o stanie zapalnym, który wymaga leczenia.

Mdłości, wymioty, zawroty głowy

Na początku ciąży nudności i wymioty (nie tylko poranne) to jeden z pierwszych objawów zagnieżdżenia się zarodka. Zazwyczaj mijają po pierwszych trzech miesiącach i częściej występują u kobiet, które są w ciąży pierwszy raz. Walka z nimi jest trudna. Warto spróbować zmienić dietę na lekkostrawną, codziennie rano, przed wstaniem z łóżka zjeść kawałek chleba. Pomagają także herbatki dla ciężarnych lub woda z dodatkiem miodu lub imbiru.

Mdłości, o mniejszym nasileniu, mogą pojawić się również w drugim i trzecim trymestrze. Jeśli mdłościom towarzyszą torsje, silne bóle brzucha, należy udać się na pogotowie. Częstym problemem w ciąży są także zawroty głowy lub nawet omdlenia. Są związane głównie z naciskiem macicy na żyły. Jeśli nie zdarzają się często, nie towarzyszą im inne objawy, nie ma powodów do niepokoju, ale powiedzieć o nich lekarzowi należy. brzęki, skurcze łydek i drętwienie rąk

Spowodowane są uciskiem macicy na naczynia żylne. Skarży się na nie, szczególnie w ostatnim trymestrze, większość ciężarnych. Pomaga odpoczynek w pozycji leżącej, na lewym boku. Mogą być bardzo dokuczliwe – często puchną palce, a także stopy i łydki. Jeśli nie mijają po wypoczynku, są coraz mocniejsze, konieczna będzie interwencja lekarska. W ciąży mogą pojawiać się także skurcze łydek. W tym wypadku lekarz przepisze magnez i tabletki z potrzebnymi mikroelementami. Aby uniknąć skurczy należy jeść dużo owoców i warzyw. Podobnie z drętwieniem rąk. Jeśli jednak skurcze czy drętwienia są nazbyt uporczywe, lepiej jest zasięgnąć szybkiej pomocy u specjalisty.

Zaparcia, hemoroidy

To kolejna zmora większości ciężarnych. Zaparcia mogą powodować nieprzyjemne bóle brzucha, powodują także żylaki odbytu. Aby ich uniknąć należy stosować zracjonalizowaną, bogatą w warzywa i owoce dietę, unikać słodyczy, potraw ciężkostrawnych i smażonych. Jeśli zaparcia są bardzo dokuczliwe, poproś lekarza prowadzącego o pomoc, być może zapisze ci odpowiednie preparaty. Na żylaki pomagają czopki doodbytnicze, zapytaj o nie swojego ginekologa. Aby ich uniknąć, nie należy spożywać ostrych potraw, warto dbać także o regularną aktywność fizyczną. Ich najczęstrzą przyczyną są zaparcia. Parcie na pęcherz

Występuje przede wszystkim w pierwszym i ostatnim trymestrze. Na początku ciąży spowodowane jest uciskiem macicy na pęcherz, a także zmianami hormonalnymi, w ostatnim trymestrze główka dziecka może cisnąć na pęcherz. Częste oddawanie moczu może również oznaczać zapalenie pęcherza, dlatego zawsze należy informować o nim swojego lekarza.

Zmęczenie i senność

Występują głównie na początku ciąży. Ciężarne potrzebują w tych dniach dużo więcej odpoczynku i snu niż przed ciążą. Trudno uniknąć tych dolegliwości. Należy odpoczywać tyle, ile można, pamiętać o zrównoważonej diecie, unikać picia dużej ilości kofeiny.

Inne problemy

W czasie ciąży może występować także wiele innych dolegliwości. Część przyszłych mam skarży się na zmiany skórne, zarówno przebrwienia występujące na twarzy i całym ciele, jak i rozstępy. Tych ostatnich trudno uniknąć, należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, stosować odpowiednie kremy i oliwki. Uporczywe mogą być także bóle pleców i kręgosłupa, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej postawie, nie garbić się i ćwiczyć, jeśli lekarz pozwoli na aktywność fizyczną.

O wszystkich niepokojach, dolegliwościach należy informować lekarza. Jeśli masz jakieś wątpliwości, źle się czujesz, a nie wiesz, co robić, nie czekaj, tylko jedź na pogotowie. W tym stanie jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za swoje dziecko, nie zapominaj o tym!

Źródło artykułu:WP Kobieta