Rozeszły się po Polsce. Uważaj, by przypadkiem nie dotknąć

Rozeszły się po Polsce. Uważaj, by przypadkiem nie dotknąć

Jak pozbyć się karaluchów?
Jak pozbyć się karaluchów?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | SARAWUT MEETHAM
27.02.2024 10:35, aktualizacja: 27.02.2024 11:19

Wędrujące po domu karaluchy mogą przerazić nawet ludzi o najmocniejszych nerwach. Niestety walka z nimi nie należy do najprostszych. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się z domu tych nieproszonych gości. Lepiej ich nie dotykać - roznoszą wirusy, grzyby i bakterie.

Karaluchy mogą pojawić się w domu niespodziewanie, a walka z nimi - ze względu na ich wytrzymałość i zdolności adaptacyjne - nie należy do najprostszych. W Polsce można spotkać aż 16 odmian tych owadów, a najczęściej są to karaczany wschodnie i prusaki. Walka z nimi jest trudna, jednak istnieją pewne domowe sposoby, które pomogą się ich pozbyć.

Karaluchy w domu to poważny problem

Zwykle karaluchy osiągają około 3 cm długości i żyją w większych grupach. Najczęściej w domach można je spotkać w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach, jak kuchnie, łazienki i piwnice. Warto pamiętać, że najbardziej aktywne są nocami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W domach pojawiają się niespodziewanie i można je po prostu przynieść na ubraniu czy obuwiu. Żywią się wieloma rzeczami, a przez to, że są bardzo szybkie i wytrzymałe - potrafią długo wytrzymać bez jedzenia i picia - walka z nimi nie jest taka prosta.

Jak się pozbyć karaluchów?

Przede wszystkim warto dbać o czystość w domu lub mieszkaniu i regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia, by zapobiegać osadzaniu się wilgoci i tym samym nie stwarzać karaluchom dogodnych warunków do życia i rozwoju.

Zanim sięgniemy po drastyczne, chemiczne środki, można spróbować pozbyć się nieproszonych gości domowymi sposobami. Pierwszym z nich jest wysoka temperatura - należy spróbować nagrzać pomieszczenie, w którym występują, do około 60 stopni Celsjusza. Skuteczne w walce z karaluchami są też pułapki z octu, kawy lub alkoholu. Karaluchy, które spożyją te substancje lub trutkę, wracają do gniazd, a reszta grupy zatruwa się wydzielinami z ich ciał.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta