Nowe pluskwy trudniej zabić. Dotrą do Polski?

Nowe pluskwy trudniej zabić. Dotrą do Polski?

Pluskwy tropikalne rozprzestrzenią się po Europie?
Pluskwy tropikalne rozprzestrzenią się po Europie?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
26.02.2024 12:08, aktualizacja: 26.02.2024 12:18

Pluskwa tropikalna, czyli cimex hemipterus, jeszcze niedawno występowała tylko w krajach położonych blisko równika, o gorącym klimacie. Niestety coraz częściej występują we Francji czy Włoszech, prawdopodobnie również w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Pluskwa domowa to niewielki owad, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Najczęściej chowają się w zgięciach materacy, w szczelinach mebli i podłóg lub za tapetami. W niektórych krajach owady stanowią plagę - z problemem zmaga się zwłaszcza Francja, gdzie pluskwy znajdują się w metrze, szpitalach, kinach, pociągach czy szkołach, ale także Niemcy.

Pluskwa tropikalna pojawia się w Europie

Oprócz pluskwy domowej coraz częściej pojawia się nowy gatunek – pluskwa tropikalna. Chociaż pierwotnie występowała ona tylko w gorących krajach położonych bliżej równika, spotyka się ją we Francji i we Włoszech, ale także prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

- Mogą być tutaj, po prostu o tym nie wiemy – powiedział na łamach "The Sun" dr Hentley, pracownik naukowy z wydziału biologii na Uniwersytecie w Sheffield, który na co dzień zajmuje się badaniem pluskiew.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Problem polega na tym, że zarówno pluskwa tropikalna, jak i bardziej pospolita pluskwa domowa mają bardzo podobny wygląd, więc wyobrażam sobie, że przeciętna osoba zajmująca się usuwaniem szkodników miałaby trudności z ich rozróżnieniem - dodał.

Pluskwy tropikalne rozpowszechnią się szeroko? "Kwestia czasu"

Niestety, jak czytamy w "The Sun", szkodnik jest odporny na dostępne na rynku środki owadobójcze, więc o wiele trudniej go zabić. Eksperci obawiają się też, że może przenosić chorobotwórcze zarazki na ludzi - wymieniają m.in. zapalenie wątroby i chorobę Chagasa.

Dr Will podkreśla, że tropikalny gatunek już niebawem będzie szeroko rozpowszechniony.

- W naszym stale ocieplającym się klimacie jest tylko kwestią czasu, zanim w Wielkiej Brytanii zadomowią się gatunki, które wcześniej występowały tylko w tropikach – wyjaśnił.

"The Sun" przypomina, że w artykule opublikowanym w "Annual Review of Entomology" naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA ujawnili niepokojące rozprzestrzenianie się "nowej" pluskwy. Pluskwa tropikalna została zauważona na Florydzie w 2016 roku po raz pierwszy od 60 lat, a następnie na Hawajach w 2020 roku. Odkryto ją także we Francji, we Włoszech i w Europie Środkowej kilka razy w latach 2002–2018.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (41)
Zobacz także