Mogą zniszczyć wszystkie rośliny. Oto jak się ich pozbędziesz
Zdarzyło ci się zauważyć w doniczce niewielkie owady? Ze względu na ich rozmiar może się wydawać, że są niegroźne, jednak duża ilość tych insektów może spowodować poważne uszkodzenia roślin. Czym są skoczogonki i jak z nimi walczyć?
23.01.2024 | aktual.: 23.01.2024 21:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niepozorne insekty często są przez nas ignorowane. Miłośnicy roślin wiedzą jednak, że z mikroskopijnymi owadami nie ma żartów. Oprócz przędziorków, wełnowców czy wciornastków, roślinom zagrażają także skoczogonki.
Jak wyglądają skoczogonki?
Skoczogonki są insektami, które najczęściej można spotkać w donicach i ogrodach. Przypominają niewielkie przecinki w kolorze białym, czarnym lub brązowym. Mają około 2-5 milimetrów długości, a w zależności od gatunku wyposażone są w część ciała, która pozwala im na skakanie. Na całym świecie istnieje blisko 10 tysięcy odmian skoczogonków, zaś w Polsce jest ich niecałe 500. Owady te potrafią wyrządzić sporo szkód. Na szczęście, można skutecznie je zwalczać skoczogonki przy użyciu niedrogich, domowych metod.
Ich nazwa pochodzi od ich zdolności do skakania na odległość do 20 razy większą niż ich ciało. Mimo że skoczogonki osiągają niewielkie rozmiary i nie są niebezpieczne dla ludzi, mogą być prawdziwym zagrożeniem dla roślin doniczkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skoczogonki - jak niszczą rośliny?
Skoczogonki preferują przebywanie w kompostowych i żyznych glebach, dlatego czasami są już obecne w zakupionej ziemi. Przyciągają je martwa materia organiczna, porosty czy bogata w organiczne związki gleba.
W niewielkich ilościach skoczogonki nie stanowią zagrożenia dla roślin, jednak problem pojawia się, kiedy insekty zaczynają się szybko mnożyć. Gdy w glebie brakuje im odpowiedniego pokarmu, zaczynają atakować rośliny. Skoczogonki są wszystkożerne, dlatego chętnie przeskoczą z jednej rośliny na drugą.
Jak zwalczyć skoczogonki?
Jeśli w roślinach domowych pojawią się skoczogonki, możesz skorzystać z różnych metod. Jedną z popularniejszych jest oprysk z sody oczyszczonej czy posypanie ziemi cynamonem. Warto też zastanowić się nad całkowitą wymianą podłoża.
Dobrym sposobem jest również umieszczenie rośliny w wannie z wodą na 2-3 godziny, co pozwoli na usunięcie skoczogonków z powierzchni wody. Po wysuszeniu kwiatka ponownie posadź go w doniczce z nową ziemią.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl