UrodaJak dobrać makijaż odpowiedni do wieku?

Jak dobrać makijaż odpowiedni do wieku?

Jak dobrać makijaż odpowiedni do wieku?
Źródło zdjęć: © 123RF
08.01.2014 10:10, aktualizacja: 29.06.2018 16:51

Makijaż powinien nam pomóc, ale stosowany nieumiejętnie może zrobić więcej szkody niż pożytku. I nie chodzi wcale o to, że nałożenie zbyt dużej ilości kosmetyków postarza nas o co najmniej kilka lat. Równie złe skutki przynosi brak zmian.

Makijaż powinien nam pomóc, ale stosowany nieumiejętnie może zrobić więcej szkody niż pożytku. I nie chodzi wcale o to, że nałożenie zbyt dużej ilości kosmetyków postarza nas o co najmniej kilka lat. Równie złe skutki przynosi brak zmian. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy czterdziestolatka od dwudziestu lat maluje się dokładnie tak samo. Jak więc dobrać makijaż odpowiedni do wieku?

* Makijaż dla dwudziestolatki*
To idealny wiek na eksperymenty w życiu i makijażu. Tęczowe cienie na powiekach, neonowy eyeliner, mocne smoky eyes czy sztuczne rzęsy? Tak, teraz masz na to czas. Lepiej zaspokoić swoją ciekawość i chęć eksperymentów teraz, niż wracać do nich, dobiegając czterdziestki.

Cera – w tym wieku potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. Używaj lekkich kremów i koniecznie każdego wieczoru zmywaj makijaż. Teraz może nie wydawać ci się to ważne, ale za kilkanaście lat, patrząc na dobrą kondycję własnej cery, podziękujesz sobie za tę dyscyplinę.

Fluid i puder – najlepiej w ogóle zrezygnuj z fluidu. Być może jeszcze tego nie doceniasz, ale twoja cera nigdy już nie będzie tak świeża, jak teraz. Nie warto obciążać jej fluidami. Wystarczy zastosować lekki krem BB albo transparentny puder. Jeśli jednak uważasz, że fluid jest ci niezbędny, wybierz taki o jak najlżejszej konsystencji. Zapomnij o ciemnych, kryjących podkładach, które od razu dodadzą ci lat.

Korektor– koniecznie się z nim zaprzyjaźnij i używaj go zamiast grubej warstwy podkładu. Poradzi sobie z wszystkimi problemami młodej cery: wypryskami, zaczerwienieniem, cieniami pod oczami.

Oczy – skup się przede wszystkim na makijażu oczu. Eksperymentuj z kolorami cieni, eyelinerów, a nawet tuszu do rzęs. Na górnej powiece rysuj kreskę kredką albo eyelinerem. Ładnie podkreśli spojrzenie i przyciągnie uwagę do oka, które u dwudziestolatek powinno być najmocniej podkreślonym elementem twarzy.

Usta – zrezygnuj z intensywnych kolorów szminek albo używaj ich tylko „na wielkie wyjścia”. Ciemne barwy postarzają, poza tym przy mocnym makijażu oka, usta powinny pozostać neutralne. Najlepiej podkreślaj je tylko delikatnym błyszczykiem.

Makijaż dla trzydziestolatki

To najlepszy czas na eksponowanie swojej kobiecości. Nie musisz rezygnować z mocniejszego makijażu oka, ale uważaj, by efekt nie był przesadzony. Głębię spojrzenia podkreślaj eyelinerem. Śmiało maluj usta, najlepiej szminkami w ulubionych kolorach.

Cera – masz już pierwsze zmarszczki, kurze łapki i cienie pod oczami. Możliwe, że po lecie pojawiły się ciemne plamy na twarzy. W tym wieku konieczne są już dobre kremy odżywcze i przeciwzmarszczkowe, koniecznie z wysokimi filtrami UV. Pamiętaj o stosowaniu kremu pod oczy (rano i wieczorem) oraz nawilżaniu szyi, która starzeje się pierwsza.

_ Fluid i puder_ – jeśli nie masz problemów z cerą, stosuj kremy BB lub CC albo sypkie pudry mineralne, które wyrównują koloryt skóry, ale nie tworzą sztucznej maski na twarzy. Jeśli chcesz lub musisz używać podkładu, wybieraj te lekkie i nawilżające. Po nałożeniu fluidu, delikatnie omieć twarz sypkim pudrem. W ten sposób ładnie ją zmatowisz.

Korektor – w tym wieku niemal na pewno masz już cienie pod oczami, nie zapominaj więc o korektorze. Jeśli chodzi o skórę twarzy, zapamiętaj podstawowe zasady i dobierz korektor, który będzie dla ciebie najlepszy: zielony neutralizuje zaczerwienienia, różowo-brzoskwiniowy kryje szaro-brązowe plamy, a żółty jest idealny na fioletowo-sine cienie pod oczami.

Oczy – jeśli lubisz opalizujące i błyszczące cienie, korzystaj z nich, po czterdziestce będzie już na to za późno. Podobnie jak na mocny eyeliner. Wciąż jeszcze możesz szaleć z rzęsami, podkreślaj je wydłużającymi lub pogrubiającymi tuszami, ale zrezygnuj już z tych kolorowych.

Usta – używaj szminek w zdecydowanych kolorach. Teraz jest na to idealny moment, bo twoje usta są jeszcze młode i pełne. Nie pozwól sobie wmówić, że każda kobieta musi malować się czerwoną szminką, ale jeśli lubisz ten kolor, odważnie noś go na ustach.

Makijaż dla czterdziestolatki

Wiesz już, że mniej znaczy więcej. Stosuj tę zasadę także w makijażu. Zadbaj o nieskazitelną cerę, niech ona będzie tłem dla oczu i ust. Ogranicz wszystko, co błyszczące, bo w ten sposób niepotrzebnie podkreślisz zmarszczki.

Cera – twoja skóra spowalnia swoje naturalne procesy, wolniej się regeneruje, produkuje mniej kolagenu. Potrzebuje teraz bogatych kremów z peptydami i poli-peptydami, retinolem, witaminami C, E, K.

Fluid i puder – upewnij się, że masz fluid dostosowany do wieku i rodzaju skóry. Do jego aplikacji używaj gąbeczki albo pędzla, dzięki temu nałożysz go mniej. Twarz omiataj niewielką ilością sypkiego pudru, a jeśli to możliwe, w ogóle z niego zrezygnuj, bo nadmiar niepotrzebnie podkreśla zmarszczki. Twoja twarz odczuwa już skutki grawitacji, jeśli więc dotąd nie używałaś bronzera i różu, naucz się modelować nimi kontur twarzy.

Korektor – pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek problemy z cerą, użyj korektora, a nie podwójnej warstwy fluidu, który po kilku godzinach zbierze się w zmarszczkach. Korektor pod oczy jest obowiązkowy.

Oczy – opadające powieki wykluczają używanie eyelinerów i ciemnych cieni. Na zawsze zrezygnuj także z cieni błyszczących, które niepotrzebnie podkreślają każde załamanie skóry.

Usta – wybieraj pomadki o właściwościach liftingujących. Jeśli chcesz nieco powiększyć wargi, na ich środek, po pomalowaniu szminką, połóż odrobinę jasnego błyszczyku, który sprawi, że wydadzą się pełniejsze. Drobne zmarszczki wokół ust zatuszuj rozświetlającym korektorem.

Makijaż dla pięćdziesięciolatki

Makijaż kobiety dojrzałej wymaga przede wszystkim precyzji i staranności. Koniecznie trzeba też pamiętać o umiarze. W tym wieku masz swoje prawa i o ile nic się nie stanie, jeśli zapomnisz pomalować usta, to zielony tusz na rzęsach może już wywołać niemałą sensację.

_ Cera_ – twoja skóra jest bardzo cienka, na skutek ograniczenia pracy gruczołów potowych i łojowych staje się też wiotka, szorstka i sucha. Konieczne jest stosowanie kremów o działaniu kompleksowym, które pobudzą komórki do odnowy. Warto używać serii z wyciągiem z soi, orchidei czy dodatkiem kompleksu wapniowego.

Fluid i puder – zanim nałożysz fluid, wklep bazę pod makijaż. Przedłuży jego trwałość i spłyci zmarszczki. Stosuj podkład o działaniu liftingującym. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością, bo nieestetycznie osadzi się w zmarszczkach i załamaniach na twarzy. Ogranicz albo w ogóle zrezygnuj z pudru sypkiego. Policzki delikatnie podkreśl różem. Uważaj jednak na bronzer, który co prawda ładnie modeluje twarz, ale użyty w zbyt dużej ilości, doda ci kilku dodatkowych lat.

Korektor– koniecznie wklep go pod oczy, wokół nosa i ust. Dzięki temu ładnie rozjaśnisz miejsca, w których najczęściej tworzą się zmarszczki.

Oczy – generalna zasada jest taka: im delikatniejszy makijaż oka, tym lepiej. Jeśli używasz kolorowych cieni, wybieraj te w jaśniejszych odcieniach (np. lawenda zamiast fioletu), pamiętaj tylko, że nie mogą być błyszczące. Czarną kreskę na powiece zamień na szarą lub brązową. Czarny tusz jest za ciężki, zacznij używać brązowego.

Usta– zrezygnuj z ciemnych pomadek. Lepsze są te w odcieniach czerwieni lub różu. Jeśli wolisz bardziej stonowane barwy, wybieraj te brzoskwiniowe i migdałowe. Stosuj szminki dostosowane do wieku, są bardziej błyszczące i kremowe, unikaj matowych pomadek. One są zarezerwowane dla młodych dziewczyn, tobie już nie służą.

Agnieszka Majewska (am/mtr), kobieta.wp.pl