Blisko ludziJak mówić ciałem?

Jak mówić ciałem?

Jak mówić ciałem?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
19.08.2011 15:37, aktualizacja: 19.08.2011 17:38

Przekraczasz próg pewnym krokiem. Zdecydowanym ruchem wyciągasz dłoń do przywitania, na twojej twarzy gości lekki, serdeczny uśmiech. Teraz wyobraź sobie drugą sytuację. Wchodzisz do pokoju powoli, rozglądając się nerwowo.

Przekraczasz próg pewnym krokiem. Zdecydowanym ruchem wyciągasz dłoń do przywitania, na twojej twarzy gości lekki, serdeczny uśmiech. Teraz wyobraź sobie drugą sytuację. Wchodzisz do pokoju powoli, rozglądając się nerwowo. Dłoń ściskasz niepewnie, minę masz posępną. Jak myślisz, która postawa zwiększa twoje szanse na zdobycie pracy? Mowa ciała to potężna, lecz niedoceniana, broń. Potrafisz z niej korzystać?

Bez względu na to, w którym zakątku świata się znajdziemy, każdy bezbłędnie odczyta z twarzy radość, gniew, lęk czy wstręt. Mowa ciała i mimika to główne środki wykorzystywane przez dziecko, dopóki nie nauczy się komunikować swoich potrzeb słowami. Widząc kogoś po raz pierwszy, już po kilku sekundach potrafimy określić, w jakim znajduje się nastroju i czy ma ochotę na rozmowę. Komunikacja niewerbalna, czyli właśnie mimika, gesty, postawa ciała, odgrywa niebagatelną rolę w codziennym życiu. Często zbyt dużą wagę przykładamy do słów, nie zdając sobie sprawy z tego, że to właśnie nasze ciało „mówi” najwięcej.

Wiedza na temat znaczenia konkretnych gestów pozwala nam lepiej odczytywać komunikaty nieświadomie wysyłane przez drugą osobę. Co więcej, modyfikując własną mowę ciała, możemy wpływać na to, jak postrzegają nas inni. Wystarczy wspomnieć takie sytuacje jak rozmowa kwalifikacyjna czy randka, aby zdać sobie sprawę z ogromu możliwości, jakie kryje w sobie zdobycie tej wiedzy. Co oznacza krzyżowanie rąk, pocieranie nosa czy bawienie się długopisem?

Otwórz się

Do najważniejszych pojęć z zakresu komunikacji niewerbalnej należy otwarta – lub zamknięta – postawa ciała. Jak wygląda? Wystarczy porównać dwie osoby. Pierwsza z nich siedzi na krześle z rękami skrzyżowanymi, mocno przylegającymi do klatki piersiowej. Skrzyżowane są również nogi. Sylwetka jest odchylona do tyłu. Taką postawę określa się mianem „zamkniętej” i – jak łatwo się domyślić – nie zachęca do kontaktu. Sygnalizuje brak pewności siebie, niechęć wobec otoczenia, a czasem – zwłaszcza gdy dłonie są zaciśnięte – również gniew.

Jeśli nie chcesz, aby postrzegano cię w taki sposób, musisz swoją postawę „otworzyć”. Jak? Nie krzyżuj rąk ani nóg. Dłonie mogą swobodnie spoczywać na udach, możesz nimi lekko gestykulować. Pokazywanie rozmówcy wnętrz dłoni uznawane jest za gest wskazujący na prawdomówność i szczerość. Jeśli dodatkowo pochylisz się do przodu i ustawisz stopy w jego kierunku, dasz do zrozumienia, że słuchasz z zaciekawieniem i uwagą. Osoba o takiej otwartej postawie wzbudza zaufanie i sympatię, w przeciwieństwie do osoby opisanej powyżej.

POLECAMY:

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy gest u wszystkich oznacza dokładnie do samo. Ktoś może krzyżować ręce, bo tak mu wygodniej lub po prostu… zimno. Również i skrzyżowanych nóg nie można interpretować jako jednoznacznego sygnału świadczącego o negatywnym nastawieniu. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę także na inne elementy – wyraz twarzy, napięcie ciała, ton głosu.

Na rozmowie kwalifikacyjnej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mowa ciała to – oczywiście obok kwalifikacji – podstawowy klucz do sukcesu w czasie rozmowy o pracę. Na co należy zwracać uwagę? Liczy się już pierwsze wrażenie – serdeczny uśmiech, pewny chód i zdecydowany uścisk dłoni. Warto przyjąć otwartą postawę ciała. Jeśli będziesz tworzyć barierę w postaci skrzyżowanych rąk i nóg, rekruter odniesie wrażenie, że jesteś osobą zamkniętą w sobie, nieśmiałą, a więc i nieumiejącą pracować w zespole. Lepiej powstrzymać się od głośnego, nerwowego śmiechu oraz bawienia się długopisem, kartką czy czymkolwiek, co wpadnie w ręce.

Błędne jest przekonanie, że nieustannie należy wpatrywać się w drugą osobę. Może to prowadzić do tego, że poczuje się po prostu nieswojo. Nie oznacza to jednak, że powinnaś unikać jakiegokolwiek kontaktu wzrokowego – wówczas będziesz sprawiać wrażenie nieśmiałej bądź nieszczerej. Wystarczy, że kontakt wzrokowy będziesz utrzymywać przez mniej więcej 50 proc. ogólnego czasu rozmowy.

Na randce

Znajomość tajników komunikacji niewerbalnej będzie przydatna również w czasie… randki. Zainteresowanie okażesz poprzez wspomniane nachylenie się w kierunku rozmówcy, uśmiech, przytakiwanie. Unikaj gestów, które mogą świadczyć o tym, że jesteś znudzona. Taki sygnał wysyła przyglądanie się paznokciom, nerwowe kręcenie stopą, rozglądanie się dookoła czy – co wydaje się oczywiste – ziewanie. Pozytywnie zostanie odebrane lekkie przechylanie głowy – oznaka zaciekawienia – odgarnianie włosów, bawienie się kieliszkiem. Jeśli masz wątpliwości co do szczerości rozmówcy, zwróć uwagę na subtelne znaki, które mogą wskazywać na to, że kłamie – zasłanianie ust dłonią i pocieranie nosa.

(map/sr)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także