UrodaJak pozbyć się tatuażu?

Jak pozbyć się tatuażu?

Tatuaże mogą ozdobić ciało i nadać właścicielowi charakteru. Zazwyczaj jednak wykonywane są pod wpływem chwilowego impulsu, młodzieńczego buntu, często bez przemyślenia. Z czasem arcydzieło, które miało zdobić nasze ciało zaczyna nam przeszkadzać, blaknie i traci swój pierwotny urok. Można udać się do salonu i odświeżyć tatuaż, można również go usunąć. Czy można to zrobić skutecznie i bez bólu?

Jak pozbyć się tatuażu?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.03.2011 | aktual.: 18.01.2019 13:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak pozbyć się niechcianego tatuażu? Najlepiej byłoby w ogóle go nie robić, dzięki temu zaoszczędzilibyśmy sobie problemu i związanych z usunięciem i wydatków. Niemniej, jeżeli chcemy rzeczywiście usunąć trwały rysunek mamy do rozważenia kilka metod. Są one bardziej i mniej skuteczne, jedne wykonywane są bezboleśnie, inne wiążą się z cierpieniem. Należy również zdawać sobie sprawę z faktu, że ślad/blizny/przebarwienia po tatuażu będą widoczne.

Najskuteczniej usuwa się tatuaże tzw. płytkie, z kolei tatuaże wykonywane „na stałe” są bardzo trudne do usunięcia. Najpopularniejszymi metodami jest laseroterapia i interwencja chirurgiczna polegająca po prostu na wycięciu tatuażu.

Laserem w tatuaż

Barwniki zawarte w tatuażu pochłaniane są przez wiązki lasera, zaś skuteczność zabiegu zależy od dobrania długości fali. Wbrew pozorom najłatwiej pozbyć się ciemnych pigmentów. Kolory jasne, jak żółty i pomarańczowy są praktycznie niemożliwe do usunięcia.

Przeciwwskazaniami do laseroterapii jest przede wszystkim świeża opalenizna. Skóra przed zabiegiem powinna być jak najbardziej blada, co minimalizuje ryzyko wystąpienia poparzeń. Innymi przeciwwskazaniami są ciąża, przyjmowanie leków fotouczulających i antybiotyków tetracyklinowych.

Sam zabieg nie należy do bolesnych. Można jednak znieczulić skórę np. popularnym kremem Emla. Podczas zabiegu odczuwane są lekkie ukłucia, jednak nie trwają one długo, zaledwie kilka minut. Po zakończonym zabiegu skóra może być zaczerwieniona, może delikatnie szczypać, może pojawić się obrzęk, a w miejscu tatuażu pojawia się charakterystyczna biała plama, która znika po kilku lub kilkunastu godzinach.

Postępowanie pozabiegowe (w domu) polega najczęściej na smarowaniu skóry maściami z antybiotykami oraz codziennej higienie. Powstałe po zabiegu przebarwienia powinny zniknąć do dwóch tygodni, jednak w praktyce czas ten lubi się wydłużać i nierzadko wymaga stosowania maści czy kremów wybielających przebarwienia.

Skuteczność laseroterapii w usuwaniu tatuaży opiera się na kilkukrotnym powtórzeniu zabiegu. Czasami wystarczą 3 sesje, czasami jest ich o wiele więcej – wszystko bowiem zależy od głębokości wprowadzonego pod skórę barwnika jak również od rozmiaru tatuażu. Pomiędzy kolejnymi sesjami wymagana jest natomiast 4-8 tygodniowa przerwa, do czasu aż skóra po zabiegu zostanie dokładnie wygojona.

Największą wadą laseroterapii jest jej cena, która oscyluje w granicach kilkuset, nawet do 1200 zł za pojedynczy zabieg, a potrzeba ich kilka.

Metody chirurgiczne

Najpopularniejszą metodą chirurgiczną jest po prostu wycięcie tatuażu i sprawdza się ona najlepiej w przypadku małych rysunków. Wycinanie jest także praktykowane w przypadkach, kiedy zawiodła laseroterapia. Niestety, metoda ta wiąże się z bliznami, które niekiedy pozostają na skórze do końca życia.

Blizny jednak można skutecznie maskować i poprawiać ich wygląd. Jednym ze sposobów jest wstrzykiwanie w miejsce blizny triamcinolonu, innym chirurgiczne leczenie blizn czy stosowanie żeli silikonowych.

Możliwe powikłania pozabiegowe

Laseroterapia
• przebarwienia skóry
• zmiany tekstury skóry
• bliznowacenie
• odczyny uczuleniowe
• infekcje bakteryjne

Chirurgiczne wycinanie tatuażu
• infekcje bakteryjne
• obrzęk
• nieestetyczne blizny
• dolegliwości bólowe
• Inne metody usuwania tatuażu

Co prawda najczęściej stosowaną metodą jest laseroterapia, rzadziej chirurgiczne wycięcie, jednak istnieją jeszcze inne sposoby. Jednym z nich jest dermabrazja mechaniczna polegająca na usunięciu powierzchownych warstw skóry wraz z barwinkiem za pomocą m.in. urządzenia wyposażonego w diamentową głowice ścierną. Efekty zabiegu nie są jednak zadowalające, ponieważ barwnik znajdujący się głębiej pod skórą w dalszym ciągu zostaje i jest widoczny.

Inną metodą jest salabrazja, czyli stosowanie chlorku sodu. Niestety, i ta metoda nie jest skuteczna i pozostawia na skórze nieestetycznie wyglądające blizny oraz liczne odbarwienia. Marne efekty przynosi również skaryfikacja polegająca na usuwaniu tatuażu roztworami słabych kwasów. W przypadku skaryfikacji możemy być niemalże pewni, że nie uzyskamy oczekiwanych efektów, lecz co najwyżej widoczne blizny.

chirurgtatuażlaser
Komentarze (12)