Jak sterylizować w mikrofalówce?

Jak sterylizować w mikrofalówce?

Jak sterylizować w mikrofalówce?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Rostislav_Sedlacek
31.08.2018 11:07, aktualizacja: 31.08.2018 13:14

Sterylizowanie przedmiotów pozwala na pozbycie się z nich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Przy wyparzaniu słowików na przetwory wystarczy działanie wrzątkiem, jednak gdy w grę wchodzi wyjaławianie butelek i smoczków dla niemowlaków warto zaufać metodom sterylizacji w mikrofalówce.

Czemu służy sterylizacja przedmiotów?

Sterylizacja w mikrobiologii, inaczej wyjałowienie, to proces usuwania z przedmiotów zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów. Proces możliwy jest z zastosowaniem wysokiej lub niskiej temperatury.

Proces sterylizacji wykorzystywany jest między innymi w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym oraz w salonach kosmetycznych czy miejscach opieki medycznej. Sterylizacja to także element codzienności młodych mam, a nierzadko przydaje się również gospodyniom domowym przy przygotowywaniu przetworów.

Sterylizacja może odbywać się za pomocą metod fizycznych lub chemicznych. W warunkach domowych częściej wykorzystywane są te pierwsze. Chodzi przede wszystkim o sterylizację termiczną, głównie działanie gorącą parą wodną lub suchym gorącym powietrzem, a także sterylizację promieniowaniem mikrofalowym.

W domu najczęściej sterylizuje się słoiki przed zapełnienie ich przetworami. Pozwala to na uniknięcie pojawienia się wewnątrz pleśni. Również mamy niemowlaków korzystają z procesu wyjałowienia. W zapewnieniu zdrowia układu pokarmowego malucha pomoże sterylizacja smoczka czy butelki do karmienia.

Tradycyjna sterylizacja butelek w mikrofali

Sposobów na domową sterylizację butelek czy laktatorów jest wiele. Można zainwestować w specjalne urządzenie sterylizujące lub skorzystać z dobrodziejstw już posiadanego sprzętu AGD, na przykład mikrofalówki.

Najprostszą metodą na sterylizację butelek jest użycie miski z wodą. Proces będzie wyglądał podobnie jak w profesjonalnym urządzeniu, z tą różnicą, że będzie bardziej „domowy” i o wiele bardziej ekonomiczny. Do mikrofalówki należy w stawić miskę do połowy wypełnioną wodą, a w niej umieścić przedmioty przeznaczone do wyjałowienia. Jeśli są to butelki, to należy je postawić „do góry nogami”. Mikrofalówkę wystarczy nastawić na minutę pracy. Co ważne, butelki i laktatory trzeba koniecznie zakręcić zaraz po wyjęciu z mikrofalówki (oczywiście po odczekaniu aż wystygną).

Woreczki do sterylizacji w mikrofalówce

Szybkim i wydajnym sposobem na skuteczne wyjałowienie w mikrofalówce jest użycie specjalnych woreczków do sterylizacji w kuchence mikrofalowej. Producenci oferują opakowanie składające się z 5 takich sztuk, przy czym każdy z woreczków może być użyty 20 razy.

Sterylizacja w mikrofalówce za pomocą woreczków usuwa niemal 100 proc. zanieczyszczeń i mikroorganizmów z powierzchni wyjaławianych przedmiotów. Ich wymiary to 29 cm x 20, cm x 13,3 cm, co oznacza, że pomieszczą nawet 3 buteleczki o pojemności 260 ml. Jak zapewnia producent, woreczki do sterylizacji wykonane są z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, wolnych od substancji takich jak Bisfenol A.

Sposób zastosowania woreczków do wyjaławiania w mikrofali jest bardzo prosty. Wystarczy umieścić w nim przedmioty i nalać nieco wody. Następnie wstawić na około 1,5 minuty do kuchenki mikrofalowej.

Pojemnik do sterylizacji w mikrofalówce

Przedmiotem, który również przydaje się do skutecznej sterylizacji laktatorów, smoczków czy butelek, jest pojemnik do mikrofalówki. O urządzenie bardzo praktyczne i bezpieczne. Składa się z miski, przykrywki i nakładki z dziurkami wstawianej na kilka centymetrów od dna pojemnika, gdzie znajduje się woda. Dzięki temu do butelek przedostaje się jedynie para wodna. Powinny być one oczywiście ustawiane dnem do góry.

Pojemniki do wyjałowienia w mikrofali to tańszy zamiennik specjalistycznych sterylizatorów elektrycznych. Wystarczy wstawić je do kuchenki mikrofalowej na 5 – 8 minut i cieszyć się czystymi butelkami i smoczkami. Warto jednak pamiętać, że najczęściej producenci tworzą pojemniki pod własne butelki, dlatego nie zawsze uda się zmieścić tyle przedmiotów innej marki, co tej samej. Co nie oznacza, że urządzenie okazuje się bezużyteczne – wystarczy tylko dobra organizacji przestrzeni.