UrodaJak uratować dłonie?

Jak uratować dłonie?

Jak uratować dłonie?

Spadek temperatury za oknem sprzyja pierzchnięciu dłoni, a gdy na dworze robi się zimno i mroźno, skóra dłoni zaczyna wołać o pomoc. Brak prawidłowej pielęgnacji może doprowadzić do prawdziwej katastrofy – skóra dłoni maksymalnie się wysuszy i zacznie pękać, co spowoduje dolegliwości bólowe i trudne w gojeniu rany.

Spadek temperatury za oknem sprzyja pierzchnięciu dłoni, a gdy na dworze robi się zimno i mroźno, skóra dłoni zaczyna wołać o pomoc. Brak prawidłowej pielęgnacji może doprowadzić do prawdziwej katastrofy – skóra dłoni maksymalnie się wysuszy i zacznie pękać, co spowoduje dolegliwości bólowe i trudne w gojeniu rany. Okazuje się jednak, że zimowa pielęgnacja dłoni jest stosunkowo prosta i nie zajmuje wiele czasu.

Wygląd i kondycja dłoni zależy w dużej mierze od nas samych – od tego czy do prac domowych zakładamy rękawice ochronne, dbamy o odpowiednią i systematyczną pielęgnację, a nawet od tego, czy w zimie pamiętamy o założeniu grubych i ciepłych rękawic, które chronią skórę dłoni przed mrozem. Dłonie są naszą wizytówką, a sucha i popękana skóra nie wygląda dobrze.

1 / 4

Zimowy problem – popękane dłonie

Obraz
© Jupiterimages

Jednym z elementarnych sposobów zimowej pielęgnacji dłoni jest ich częste nawilżanie za pomocą wysokoskoncentrowanych kremów. Przebywając w domu można stosować kremy stosunkowo „lekkie”, półtłuste, natomiast wychodząc poza dom warto smarować skórę dłoni kremami „ciężkimi”, tłustymi, które roztaczają na skórze niewidzialną warstwę ochronną chroniącą ją przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Niestety, w wielu przypadkach codzienne nawilżanie dłoni jest niewystarczające i aby uniknąć pękania skóry należy poczynić dodatkowe kroki w postaci np. maseczek, które możemy sporządzić samodzielnie w domu lub zakupić gotowy produkt, jak również w postaci profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych.

2 / 4

Zimowy problem – popękane dłonie

Obraz
© Jupiterimages

Maska oliwkowo-witaminowa regenerująca

Do przygotowania maski będziemy potrzebować:

- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- łyżkę siemienia lnianego rozpuszczonego w niewielkiej ilości gorącej wody,
- kilka kropli witaminy A i E,
- kilka kropli soku z cytryny,
- kilka kropli olejku z drzewa herbacianego.

Oliwę z oliwek lekko podgrzewamy, dodajemy do niej siemię lniane, witaminę A i E, sok z cytryny i olejek herbaciany. Dokładnie mieszamy. Nakładamy na suchą i oczyszczoną skórę dłoni, poczym zakładamy bawełniane rękawice kosmetyczne. Po 30 minutach zmywamy ciepłą wodą. Dla uzyskania optymalnych efektów, przed nałożeniem maski radzi się wykonać dokładny peeling dłoni, dzięki czemu substancje aktywne zawarte w masce będą lepiej przenikać w głąb skóry.

W przypadku korzystania z ofert gabinetów kosmetycznych godnym polecenia jest zabieg parafinowy o silnych właściwościach nawilżających i regenerujących. Zabieg ten warto wykonywać, co najmniej raz w miesiącu – jest tani i skuteczny.

3 / 4

Zimowy problem – popękane dłonie

Obraz
© Jupiterimages

Jak radzić sobie z odmrożeniami?

Długie przebywanie na zimnie i mrozie, w dodatku bez założonych rękawiczek często prowadzi do powstania odmrożeń. O ile odmrożenia nie są poważne i wizyta u lekarza nie jest konieczna, warto wypróbować kilka rozgrzewających trików:

- naprzemienne kąpiele rąk, zimną i ciepłą wodą, które przywracają prawidłowe krążenie,
- moczenie dłoni w ciepłym naparze z rumianku lub liści nagietka,
- smarowanie dłoni grubą warstwą wazeliny kosmetycznej i jednoczesne wykonywanie delikatnego masażu,
- zakładanie na dłonie, uprzednio ogrzanych, rękawic bawełnianych.

4 / 4

Zimowy problem – popękane dłonie

Obraz
© Jupiterimages

Dekalog zimowej pielęgnacji dłoni

1. Wybieramy takie kremy nawilżające, które w swoim składzie zawierają m.in. witaminę A i E, glicerynę czy silikon.
2. Na ok. 10-15 minut przed wyjściem z domu smarujemy dłonie grubą warstwą kremu ochronnego.
3. Przy silnie przesuszonych dłoniach stosujemy maści i kremy apteczne (np. Alantan).
4. Wychodząc z domu zakładamy ciepłe rękawice.
5. Raz w tygodniu wykonujemy peeling dłoni i nakładamy silnie nawilżającą maseczkę.
6. Przemarznięte dłonie ratujemy masażem usprawniającym krążenie.
7. Po każdorazowym myciu rąk starannie je wycieramy i wklepujemy odżywczy krem nawilżający.
8. Prace domowe (np. zmywanie naczyń) wykonujemy wyłącznie z rękawicach ochronnych.
9. Co najmniej raz w miesiącu korzystamy z zabiegów parafinowych przeprowadzanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.
10. W przypadku poważniejszych odmrożeń i głębokich pęknięć naskórka korzystamy z pomocy lekarza dermatologa.

Tekst: Klaudia Kula

dłoniezimamaseczka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)