Uważaj, żeby nie dotknąć. Są już w całej Polsce

Uważaj, żeby nie dotknąć. Są już w całej Polsce

Jak rozpoznać oleicę fioletową?
Jak rozpoznać oleicę fioletową?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
26.04.2024 15:58, aktualizacja: 27.04.2024 10:45

O ile samice nie stwarzają aż tak dużego niebezpieczeństwa, w przypadku samców sprawa wygląda już całkowicie inaczej. To właśnie z ich nóg wydobywa się substancja, z którą kontakt może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Na co warto uważać? Sprawdźcie.

Grasuje od marca do czerwca. Nic więc dziwnego, że wraz z nadejściem cieplejszych dni oleica fioletowa coraz częściej zaczęła być widywana w lasach. Jak ją rozpoznać i dlaczego kontakt z nią może być dla nas tak groźny?

Oleica fioletowa - jaką ją rozpoznać?

Oleica fioletowa słynie ze swojej zwinności i szybkości. Trudno jej usiedzieć dłużej w jednym miejscu, jednak to nie przeszkadza jej w złożeniu nawet 10 tys. jaj. Co ciekawe, larwy, które się z nich wykluwają, na samym początku żywią się pszczelimi jajami, a następne nektarem oraz pyłkiem, dostarczanym im właśnie przez pszczoły.

Dorosła oleica fioletowa wyróżnia się swoim charakterystycznym pancerzem w niebiesko-czarnym, metalicznym kolorze. Warto również wiedzieć, że chrząszcz ten może mierzyć od 10 do nawet 35 mm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo że obie płcie oleic fioletowych są do siebie bardzo podobne, można z łatwością je od siebie odróżnić. Samice wyróżniają się prostymi czółkami, a samce mają je z kolei zagięte.

Co grozi nam podczas kontaktu z oleicą fioletową?

Najwięcej obaw powinno budzić spotkanie z samcami oleic fioletowych. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie z ich nóg wydobywa się żółta substancja, w której składzie znajduje się kantarydyna, która uznawana jest za truciznę.

"Dawką śmiertelną dla człowieka jest około 0,02 g tej substancji, jednak w samym ciele tego owada nie znajdziemy takiej ilości kantarydyny. Ilość wydalona przez oleicę może nam co najwyżej podrażnić skórę" - czytamy na oficjalnej stronie Telewizji Silesia.

Trzeba podkreślić, że samice również mogą przenosić w sobie kantarydynę. Otrzymują ją bowiem podczas kopulacji, a następnie chronią nią swoje jajeczka.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta