Ogrodowa sztuka feng shui

26.01.2007
wp.pl>
 AAA
W ogrodzie jako Yin możemy traktować choćby trawnik czy sadzawkę, natomiast za Yang uznamy drzewa, skalniak czy elementy ruchome takie, jak fontanna, kaskada wodna. Elementy Yang będą podnosić poziom energii, ożywiać, zaś Yin – wyciszać i uspokajać. Warto więc pamiętać o ich odpowiednim rozlokowaniu.
Duże drzewa blisko domu czy też ułożone w nieodpowiedni sposób, zbyt wielkie skały mogą powodować rozdrażnienie albo poczucie zagrożenia. Trawnik o zbyt dużej powierzchni będzie męczył osobę, która zajmuje się jego pielęgnacją. Podobnie rzecz ma się z roślinami. Te o opadających liściach są Yin, zaś te pnące – Yang. W zależności od tego, na czym nam zależy – atmosferze pełnej spokoju czy energii – możemy dobrać odpowiednie gatunki roślin.

Pięć żywiołów w ogrodzie

Druga fundamentalna zasada feng shui to chińska reguła pięciu żywiołów: Drewno, Ziemia, Ogień, Woda i Metal. Wzajemne powiązanie między nimi może być twórcze lub niszczące. Każdy ogrodowy element znajdzie swój symboliczny odpowiednik. Na przykład staw będzie symbolem Wody, zaś skalniak – Ziemi. Jeśli ustawimy w ogrodzie grilla ( żywioł Ognia), musimy zwrócić uwagę na jego umiejscowienie. Na pewno nie należy go umieszczać przy stawie – Woda jest niszczycielska dla Ognia, ale jeśli między nimi wstawimy np. drewniany płotek ( żywioł Drewna) zniweluje on to niekorzystne oddziaływanie. Jeśli chcemy zadbać o harmonię w naszym ogrodzie, pamiętamy, że sąsiadować mogą ze sobą żywioły Ognia i Drewna (czerwone kwiaty przy drewnianym płocie), Drewna i Wody ( np. drzewa wokół sadzawki) czy Ziemi i Metalu (np. ławeczka obok skalniaka).

Rodzina na wschodzie, kariera na północy

W feng shui funkcjonuje swoista mapa sfer ludzkiego życia. Każdej stronie świata odpowiada inna dziedzina życia człowieka: kariera, rodzina, sława itp. Schemat ten jest bardzo prosty, a jednocześnie wystarczająco elastyczny, by nałożyć je na każde pomieszczenie czy przestrzeń. Siatka bagua nałożona na plan ogrodu pozwala wykryć, które ze sfer naszego życia wymagają wzmocnienia.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~nick 2007-01-29 (23:24) 9 lat 9 dni 5 godzin i 30 minut temu

mam og ród w doniczkach
Czy to teżsię liczy? W różnych czasopismach wypowiadają się znawcy tej sztuki, spotkałam się z radami na ten sam temat np. umieszczania lustra w kuchni tak aby odbijały się palniki kuchenki gazowej (płomienie)bo ma to zapewniać pomyślność i bogactwo domowników, w następnym czasopiśmie radzono usytuowanie kuchenki tak aby płomienie nie odbijały się- komu wierzyć? WJak usytuować wersalkę która nie ma wezgłowia ,ani boków - czytałam ,że głowę należy mieć na północy- w innym czasopiśmie że twarz ma patrzeć na północ (ja kiedy leżę oglądam raczej sufit), więc właściwie nikt dokładnie nie wie co i jak powinno być ustawione, a jeszcze biorąc pod uwagę budownictwo wielkopłytowe z lat 60-dziesiątych nic nie można ustawić tak by zgodnie było z tą sztuką. Coś nie tak jest ze znajomością tej sztuki u chińczyków skoro dopiero niedawno odbili się od dna. Chyba że to nasze media pokazywały wyłącznie biedę chińską. Przepraszam rozgadałam się nie na temat ogrodu. Mam morgi w skrzynkach na balkonie usytuowanym na wschodzie, uwielbiam czerwone pelargonie które przepięknie kwitną całe lato na moim balkonie i mam nadzieję , że po przeczytaniu wskazówek o ogrodzie będzie mi się lepiej wiodło ponieważ mimo woli czerwone kwiaty sadzę na wschodzie.

odpowiedz