Dlaczego wolimy starszych partnerów?
Mówi się, że z mężczyznami jest jak z winem – im starsi tym lepsi. A kobiety, które wybierają partnerów 20, a nawet 30 lat starszych, wydają się tę teorię potwierdzać. Dlaczego wchodzą w związki z facetami w wieku ich ojców?
Mówi się, że z mężczyznami jest jak z winem – im starsi tym lepsi. A kobiety, które wybierają partnerów 20, a nawet 30 lat starszych, wydają się tę teorię potwierdzać. Dlaczego wchodzą w związki z facetami w wieku ich ojców? Co takiego mają w sobie dojrzali panowie, że tak wiele kobiet nie może się oprzeć ich urokowi? Jakie wiążą się z tym niebezpieczeństwa?
Przede wszystkim starsi mężczyźni sprawiają wrażenie bardziej odpowiedzialnych, doświadczonych życiowo, ustabilizowanych emocjonalnie, a więc mogących zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Częściej niż młodzi chłopcy mają dobrą pozycję zawodową, a co za tym idzie, także materialną. A kobieta, która wybiera starszego partnera, często liczy na to, że będzie on w stanie zaopiekować się zarówno nią, jak i ich przyszłą rodziną.
Takie myślenie może jednak okazać się pułapką, bo niektórzy mężczyźni nie dojrzewają nigdy i pomimo siwych włosów wciąż nie wiedzą, czego chcą od życia. A ich sytuację życiową można być różnie określać, ale na pewno nie stabilną. Często jednak kobiety nie uświadamiają sobie, dlaczego są w związku ze starszym mężczyzną. Mówią po prostu, że to jest miłość, że siwizna i pierwsze zmarszczki dodają mu seksapilu.
Istnieją teorie psychologiczne, wedle których pragnienie bycia ze znacznie starszym mężczyzną najczęściej pojawia się u kobiet wychowywanych bez ojca. Zwracał na to uwagę Sigmund Freud. Według psychiatry, aby znaleźć źródło naszych pragnień, należy cofnąć się do dzieciństwa. Tym samym kobiety, które wychowywały się bez ojca lub które miały niewielki z nim kontakt, w dorosłym życiu szukać będą takich mężczyzn, którzy wypełnią tę emocjonalną pustkę. Pragną, aby on dał im to, czego nie dostały od ojca. Problem jednak w tym, że ojciec i partner mają zupełnie inne role do odegrania. Dlatego szybko mogą pojawiać się rozbieżne oczekiwania.
POLECAMY:
Życie ze starszym partnerem?
Związek ze starszym mężczyzną sprawdzi się przede wszystkim u tych pań, które dokładnie wiedzą, czego chcą, są świadome, jakie konsekwencje niesie taki układ. A także te, które pomimo młodego wieku „wyszumiały się”, nie mają dużych potrzeb towarzyskich, są skupione na rodzinie. Trzeba też być gotową na kompromisy, bo duża różnica wieku między partnerami to połączenie dwóch różnych światów, a gdy zniknie pierwsza fascynacja, potrzeba będzie wiele wysiłku i wyrzeczeń, aby się porozumieć.
- Początkowo taki związek może być satysfakcjonujący dla partnerów: ona potrzebuje dojrzałego, opiekuńczego faceta; on kobiety, przy której czuje się męsko. Jest to jednak wejście w układ ojciec – córka, bo ona chce ojca, on kogoś, o kogo może się troszczyć. Jeśli oboje są tego świadomi, mogą żyć razem szczęśliwe. Najczęściej jednak jest to nieuświadomione, a co za tym idzie, niesie za sobą szereg komplikacji – tłumaczy psycholog anna Mochnaczewska – Dzik.
- Jedną z nich jest sytuacja, kiedy ona będzie chciała bardziej opiekuna niż partnera, co może znacznie wpłynąć na pożycie seksualne. Może też zdarzyć się, że dojrzeje, dorośnie i postanowi opuścić ten związek, ponieważ sama opieka i bezpieczeństwo nie będą już dla niej tak atrakcyjne jak na początku. Poza tym, sam aspekt fizyczny może mieć tu znaczenie - dużo starszy mężczyzna najczęściej nie ma już tyle energii i chęci do działania co partner w przybliżonym wieku – mówi Anna Mochnaczewska – Dzik, psycholog z Centrum Psychologii Integralnej „Integral”.
Różnica wieku - różni znajomi
Kobieta wchodząc w relację z dużą różnicą wieku, musi zdawać sobie sprawę z tego, że jednocześnie decyduje się na przyśpieszone dojrzewanie. Starsi panowie mają już za sobą czasy młodzieńczego szaleństwa, podczas gdy młode dziewczyny chcą się jeszcze bawić i poznawać życie. Podeszły wiek niesie ze sobą także ryzyko częstszych chorób, a więc ona powinna być świadoma, że w razie potrzeby będzie musiała zaopiekować się swoim mężczyzną. Nawet jeśli partnerzy świetnie się rozumieją między sobą, to niekoniecznie znajdą akceptację w swoich środowiskach. Często też rodziny nie zgadzają się na takie związki.
- Związki z dużą różnicą wieku niosą niebezpieczeństwa społeczno - kulturowe. Partnerzy będą musieli przystosować przyjaciół do różnicy wieku, a każde pokolenie ma nieco inne problemy i doświadczenia. To może utrudniać wspólne towarzyskie funkcjonowanie. Taki związek może nieść dla obydwu partnerów wiele frustracji i trudności. Ale z drugiej strony, przy dużej pracy, zaangażowaniu i samoświadomości obydwu stron, może okazać się bardzo satysfakcjonujący. – mówi Anna Mochnaczewska – Dzik.
(mos/sr)