Blisko ludziCo zrobić, gdy dziecko jest nieśmiałe?

Co zrobić, gdy dziecko jest nieśmiałe?

Co zrobić, gdy dziecko jest nieśmiałe?
26.09.2006 15:24, aktualizacja: 31.05.2010 22:06

Co zrobić, gdy dziecko jest nieśmiałe? Jak zachęcić je do zabaw z rówieśnikami, do podania ręki przy powitaniu, do nie unikania kontaktu z innymi, do rozmowy? Dziecko w domu jest otwarte, dużo mówi jest radosne w gronie rodzinnym. W przedszkolu nie bawi się z dziećmi, nie rozmawia, nie chce powiedzieć dzień dobry, do widzenia, nie odpowiada na pytania.

Co zrobić, gdy dziecko jest nieśmiałe? Jak zachęcić je do zabaw z rówieśnikami, do podania ręki przy powitaniu, do nie unikania kontaktu z innymi, do rozmowy? Dziecko w domu jest otwarte, dużo mówi jest radosne w gronie rodzinnym. W przedszkolu nie bawi się z dziećmi, nie rozmawia, nie chce powiedzieć dzień dobry, do widzenia, nie odpowiada na pytania. Wstydzi się nowo poznanych osób, ale też tych, które zna od dłuższego czasu. Jak radzić sobie z neismiałością dziecka. Jak je przekonać do zabawy, do kontaktów z innym? Pragnę zauważyć, iż zabieramy dziecko w miejsca, gdzie jest dużo nowych osób, gdzie coś się dzieje (kino, place zabaw, festyny, pokazy, uroczystości itd.). Proszę o pomoc, bo czujemy się coraz bardziej bezradni. Dziecko wkrótce ukończy 4 lata. Jest to dziewczynka, która ma bogate słownictwo, sporo zainteresowań i jest zdolna.

  1. Przede wszystkim nie nazywaj dziecka "nieśmiałkiem", "dzikusem", nie żartuj z niego i nie powtarzaj wciąż, że jest nieśmiałe. Jeśli maluch uwierzy, że jest nieśmiały, będzie mu trudno rozstać się z taką etykietką. Czasem dorośli noszą etykietki, które otrzymali w dzieciństwie. Łatwo taką etykietkę dostać i trudno się jej pozbyć.
  1. Nieśmiałość jest silnie związana z brakiem pewności siebie, czym więcej i częściej będziesz mówiła o mocnych stronach dziecka, tym szybciej pokona ono nieśmiałość. Jak najczęściej powtarzaj więc, że jest dzielne, ładnie śpiewa, rysuje i buduje wspaniałe pojazdy z klocków.
  1. Staraj się, jak najmniej krytykować i porównywać malucha z innymi. Nieśmiałe dziecko jest szczególnie wrażliwe na krytykę i rywalizację. Kiedy krytykujesz, gdy "przegrywa" w twoich porównaniach, coraz gorsze ma wyobrażenie o sobie, coraz mniej wierzy w siebie. Takie wyobrażenia o sobie, utrudniają mu kontakty z kolegami.
  1. Zadbaj o to, by w domu bywało, jak najwięcej dzieci i dorosłych. Organizuj dziecięce bale, zapraszaj kolegów i pozwól dziecku bywać u innych dzieci. Jeśli zapraszasz dorosłych do swojego domu, zadbaj o to, by choć przez chwilę dziecko było z wami.
  1. Jak najczęściej zabieraj malucha do kina, teatru, na wystawy czy na dziecięce koncerty. Czym częściej dziecko ma kontakty z różnymi osobami, w różnych sytuacjach, tym łatwiej potem nawiązuje nowe znajomości.
  1. Nie zmuszaj nieśmiałego malucha do "publicznych" występów w przedszkolu czy przed nieznanymi mu osobami. Twoje nieśmiałe dziecko powinno samo decydować, kiedy i czym chce się pochwalić.
  1. W trudnych chwilach pomagaj swojemu maluchowi, ale staraj się go nie wyręczać. Jeśli pokłóci się z kolegą, doradź, jak rozwiązać problem, ale nie proponuj, że rozwiążesz go sama.
  1. Pozwalaj swojemu nieśmiałemu dziecku decydować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - w co się ubierze, gdzie i z kim będzie się bawiło, jaką zabawkę kupicie koledze na imieniny...
  1. Zachęcaj malca do pomocy w domu. W ten sposób dziecko zdobywa większą pewność siebie i pokonuje nieśmiałość. Bo nieśmiałość można pokonać i czym wcześniej pomożesz dziecku, tym będzie mu łatwiej.

Gabinet Pani Krystyny Zielińskiej:

ul. Puławska 24B m 9
02-512 Warszawa
tel: 22/849-66-97
kom: 0-509-876-830

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także