UrodaMiód urody i zdrowia doda

Miód urody i zdrowia doda

Miód urody i zdrowia doda
Źródło zdjęć: © 123RF
08.06.2012 11:40, aktualizacja: 21.01.2019 15:29

Większość kobiet od przysmaku Kubusia Puchatka stara trzymać się z daleka. Szkoda, bo miód dobroczynnie wpływa na zdrowie i urodę. Badania potwierdzają, że w walce z różnymi chorobami miód działa skuteczniej niż antybiotyki. A miodowe mikstury, które warto zastosować z korzyścią dla skóry, można wykonać w domu.

Mała łyżeczka miodu zawiera około 40 kalorii. Aby je spalić, trzeba tańczyć przez sześć minut albo prasować przez blisko 10 minut. Miód ma jednak właściwości lecznicze, m.in. działa antybakteryjnie, regenerująco oraz wzmaga odporność. Z powodzeniem stosuje się go w leczeniu wielu schorzeń. Jest cennym produktem odżywczym, zwłaszcza dla ludzi wyczerpanych pracą fizyczną czy umysłową. Żeby wytworzyć kilogram miodu, pszczoła musi przysiąść na kwiatach lub liściach około… cztery miliony razy.

Sekret Kleopatry

Dobroczynne działanie miodu znane jest od wielu tysiącleci. W zapiskach sumeryjskich (sprzed 4000 lat) zalecano miód jako produkt odżywczy i leczniczy. Nadający się do spożycia miód znajdowano w grobowcach faraonów. Ojcowie medycyny, Hipokrates i Avicenna traktowali go jak lekarstwo, zaś Kleopatra jako dodatek do jej słynnych kąpieli w mleku.

- Miód charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Niszczy lub hamuje rozwój bakterii Gram-dodatnich, takich jak gronkowce czy paciorkowce i Gram-ujemnych, a także grzybów i wirusów. Te cenne właściwości miód zawdzięcza swemu składowi chemicznemu - wymienia Małgorzata Pucer z Pasieki Pucer.

Pszczoła jak lekarz

Do najczęściej wymienianych właściwości biologicznych miodu należy jego działanie na serce i krążenie. Badania mówią, że miód stosowany jest przy niewydolności serca, miażdżycy tętnic, nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca i innych schorzeniach sercowo-naczyniowych.

Uczeni z Uniwersytetu w Ottawie udowodnili, że miód zabija bakterie, które powodują infekcje zatok. Naukowcy doszli również do przełomowego wniosku, że ten słodki produkt działa skuteczniej niż antybiotyki. - To zadziwiające, że pszczoły posiadają trudną do wyjaśnienia zdolność wytwarzania tak skutecznego leku z nektaru kwiatów - stwierdził Joseph Marson z kanadyjskiego zespołu badawczego.

Nawet dla dzieci

Od kilku lat można zaobserwować zwrot w medycynie w kierunku leków naturalnych. Właśnie tutaj miód pszczeli - samodzielnie lub w połączeniu z ziołami - znalazł duże zastosowanie. Ale to nie wszystko. Miód znakomicie wpływa również na urodę. W jaki sposób? Małgorzata Pucer tłumaczy, że pomaga nawilżyć skórę i utrzymać jej odpowiednią wilgotność. Miody dzielimy na: nektarowe (m.in. rzepakowe, wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, wrzosowe, gryczane czy malinowe), spadziowe i mieszane. - Wszystkie rodzaje miodu mają dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. To naturalny składnik różnych kosmetyków. Nawet tych przeznaczonych do delikatnej skóry i preparatów dla dzieci - podkreśla specjalistka.

Na ratunek włosom

Warto wiedzieć, że miód jest składnikiem wielu maseczek, kremów i emulsji. Można stosować go do pielęgnacji włosów, aromatycznych kąpieli oraz masaży. Aby odżywić kosmyki, 100 g miodu należy połączyć z dwoma, trzema łyżkami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną mieszkanką płuczemy włosy i zakładamy czepek.

Z miodu można również zrobić rozjaśniająca mieszkankę. Do litra ciepłej wody trzeba dodać łyżeczkę miodu i dokładnie wymieszać. Jeśli chciałabyś w ten sposób rozjaśnić blond włosy, do mieszanki dodaj sok z jednej cytryny. Następnie umyj włosy szamponem i wypłucz je w miodowej miksturze. Kosmyków nie spłukuj już wodą.

Maseczka z domowego zacisza

Znakomicie na kondycję skóry wpłyną miodowe maseczki. Jedna z najbardziej znanych to tzw. maseczka Kleopatry. Jak ją przygotować? Najpierw łączymy łyżkę miodu z łyżką pełnotłustego mleka i białkiem z małego jajka. Taką maseczkę trzeba nałożyć na dobrze umytą twarz i szyję. Pozostawiamy na około pół godziny. Po zaschnięciu maseczka stanie się bardzo krucha, dlatego należy ją zmyć letnią wodą, a twarz dodatkowo opłukać chłodną. Po zabiegu można nałożyć stosowany na co dzień krem. Aby przygotować miodową maseczkę oczyszczającą skórę, do żółtka trzeba dodać po łyżeczce miodu i mąki owsianej. Po utarciu wszystkich składników uzyskamy maseczkę, którą można stosować nawet kilka razy dziennie.

Wygładza i wzmacnia

Miód jest również doskonałym składnikiem maseczek wygładzających czy wzmacniających. By zrobić tę pierwszą, łyżkę miodu należy połączyć z obranym i startym jabłkiem. Papkę nakłada się na twarz na kwadrans, a następnie spłukuje. Przepis na maskę wzmacniającą: łyżkę miodu trzeba ubić z jednym jajkiem i łyżeczką gliceryny. Do masy dodajemy mąkę, aż uzyskamy konsystencję pasty. Taką maseczkę rozprowadzamy na skórze twarzy i szyi - pozostawiamy na 10 minut, a następnie spłukujemy letnią wodą. Miód można także wymieszać z mlekiem i rozprowadzić na twarzy na kilka minut, aby nawilżyć skórę.

SOS dla skóry

Chorym, przemęczonym i wyczerpanym doskonale zrobi kąpiel w wodzie z dodatkiem miodu. Uwaga - po takim zabiegu trzeba wziąć prysznic. W jaki jeszcze sposób można wykorzystać miód? SOS dla szorstkich pięt - wystarczy połączyć dwie łyżki miodu z łyżką soku z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę wcieramy w szorstką skórę pięt. Natomiast na szorstkie ręce świetnie wpłynie taka mikstura: w szklance należy zaparzyć rumianek, dodać do niego dwie łyżki miodu i 20 g gliceryny. Wszystkie składniki trzeba wymieszać, a gotową emulsję porządnie wetrzeć w dłonie. Większość z nas pewnie zna sposób na spierzchnięte usta - niewielką ilość miodu wystarczy rozsmarować na wargach.

epn/(kg)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także