Miód - pielęgnacja włosów z pasieki!
Dobroczynne działanie miodu na skórę i włosy znała już Kleopatra. Jej mleczno-miodowe kąpiele przeszły do historii, podobnie jak jej uroda. Miód to doskonały, naturalny środek do pielęgnacji i regeneracji włosów. Przywraca im połysk, wzmacnia je i wygładza. Jego dobroczynne właściwości od dawna wykorzystują firmy kosmetyczne, wzbogacając skład swoich produktów.
31.05.2011 | aktual.: 14.06.2011 14:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dobroczynne działanie miodu na skórę i włosy znała już Kleopatra. Jej mleczno-miodowe kąpiele przeszły do historii, podobnie jak jej uroda. Miód to doskonały, naturalny środek do pielęgnacji i regeneracji włosów. Przywraca im połysk, wzmacnia je i wygładza. Jego dobroczynne właściwości od dawna wykorzystują firmy kosmetyczne, wzbogacając skład swoich produktów tym słodkim darem natury.
Miód posiada właściwości antybiotyczne, hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Ta syropowata ciecz zawiera glukozę, fruktozę, kwasy organiczne między innymi: jabłkowy, cytrynowy, winowy i mlekowy, białka, aminokwasy i sole mineralne. Jego skład w dużym stopniu uzależniony jest od gatunku roślin, z których pszczoły pozyskują nektar.
Do produkcji kosmetyków fryzjerskich wykorzystywane jest także odżywcze mleczko pszczele, bogate w aminokwasy (alaninę, argininę, cystynę, fenyloalaninę, glicynę i histydynę), kompleks witamin z grupy B, w tym kwas pantotenowy oraz sole mineralne, potrzebne włosom miedź, siarkę i cynk oraz substancje bakteriobójcze. Mleczko doskonale sprawdza się w leczeniu łojotoku skóry i łysienia plackowatego. Oprócz tego mleczko pszczele uznawane jest za afrodyzjak.
Mikstura, która powstrzyma wypadanie włosów:
¼ szklanka soku z aloesu,
¼ szklanka soku z cytryny,
łyżka miodu, koniecznie spadziowego!
Wetrzyj w skórę głowy, pozostaw na 30 minut i dokładnie spłucz.
Miodowa maseczka na połysk włosów:
½ szklanki miodu,
2 łyżki oliwy z oliwek.
Miód połącz z oliwą, nałóż na wilgotne włosy i pozostaw na 20 minut. Możesz zwiększyć skuteczność maseczki stosując kompres. W tym celu owiń włosy folią i gorącym ręcznikiem.
Miodowa maseczka do pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania się:
3 łyżki olejku ziołowego (rozmarynowego),
łyżka octu jabłkowego lub cytrynowego,
jedno całe jajko,
łyżka miodu.
Składniki wymieszaj, delikatnie ogrzej na parze, nałóż na włosy i wcieraj. Nie zapomnij o skórze głowy. Pozostaw na 30 minut stosując ciepły kompres, na koniec zmyj maseczkę szamponem.
Olejek ziołowy możesz zakupić w sklepie zielarskim. Jeśli jednak chcesz wykonać go samodzielnie posłuż się poniższą instrukcją.
Rozmaryn drobno posiekaj, zalej olejem słonecznikowym (w ilości potrzebnej do przykrycia ziół) i pozostaw na dwa tygodnie w szklanym, szczelnie zamkniętym słoju. Umieść go na słonecznym parapecie i codziennie mieszaj zioła. Nie odkręcaj słoja. Po upływie wskazanego czasu odcedź zioła od olejku. Ziołowy preparat przechowuj w szczelnie zamkniętym, ciemnym słoju lub butelce.
Miodowa płukanka dla zmiękczenia sztywnych włosów:
½ litra wody,
łyżka octu jabłkowego,
łyżka miodu.
Miód rozpuść w ciepłej wodzie, ostudź i dodaj pozostałe składniki. Stosuj do płukania włosów każdego dnia.
Miodowa płukanka, delikatnie rozjaśniająca włosy blond:
1 litr wody,
łyżeczka miodu,
sok z jednej cytryny.
Składniki połącz ze sobą. Stosuj do ostatniego płukania włosów, nie spłukuj, susz włosy jak zwykle.
A jeśli nie masz czasu na wykonywanie domowych specyfików, dodaj miód do odżywki stosowanej na co dzień. Już po kilku dniach używania „bogatszego” kosmetyku zauważysz, że twoje włosy nabrały siły i jedwabistego połysku.
Ważne: Miód może uczulać! Zanim zastosujesz go na włosy, wykonaj próbę uczuleniową na przedramieniu. Uczulenie na miód objawi się w postaci zaczerwienienia i wyprysków na skórze.
(bb)