Jak żywią się młode Polki?
Piwo, fast-food i słodycze – to grzechy główne w jadłospisie młodych kobiet. Choć z badań wynika, że jemy coraz lepiej i jesteśmy coraz bardziej zaznajomione z zasadami zdrowego żywienia, wciąż pokutują stare tradycje i nawyki.
19.10.2011 | aktual.: 01.03.2022 13:11
Piwo, fast-food i słodycze – to grzechy główne w jadłospisie młodych kobiet. Choć z badań wynika, że jemy coraz lepiej i jesteśmy coraz bardziej zaznajomione z zasadami zdrowego żywienia, wciąż pokutują stare tradycje i nawyki. Pojawia się też wiele nowych, niebezpiecznych trendów wśród młodych dziewcząt. Coraz częściej młode osoby odmawiają sobie posiłków, żeby pozwolić sobie na wypicie alkoholu.
Z badań TNS OBOP z 2011 roku wynika, że nadal nie dbamy o swoje zdrowie. 82 procent Polaków w ogóle nie zastanawia się nad tym, co je, nie stosuje żadnej diety i nie myśli o wartościach zdrowotnych pożywienia. Aż 60 procent rodaków uważa, że nie ma prawdziwego obiadu bez mięsa.
Czy inaczej jest wśród młodych dziewcząt? Dietetycy uważają, że choć mają one większą wiedzę na temat kaloryczności produktów i zdrowego żywienia, niekoniecznie wykorzystują ją w praktyce.
Tłusto i słodko
Przede wszystkim, młode kobiety jedzą zdecydowanie zbyt dużo słodyczy. Aż 54 procent deklaruje, że spożywa cukierki i batony co najmniej raz dziennie, a do tego wiele z nich uwielbia słodzone napoje energetyczne – mówi Anna Senderska, dietetyk z centrum Enel Med, które niedawno przeprowadziło badania nad świadomością zdrowotną Polaków.
Młode kobiety mają też mało czasu na przyrządzanie posiłków w domu, więc często stołują się na mieście. Nierzadko wybierają popularne sieci fast-food, które serwują bardzo tłuste dania o dużej kaloryczności. Szybkie tempo życia sprawia też, że kobiety nie mają czasu uprawianie sportu. Chociaż większość z nich deklaruje, że wie, iż wysiłek fizyczny jest korzystny dla zdrowia, mało z nich rzeczywiście trenuje jakąś dyscyplinę sportową.
Dieta i litry alkoholu
Szczupła sylwetka jest bardzo pożądana wśród młodych kobiet, również studentek. Jak jednak pogodzić rozrywkowy tryb życia z dbaniem o linię? Jakiś czas temu żywieniowcy zwrócili uwagę na bardzo niebezpieczny trend. Otóż, część studentek, które próbują zachować szczupłą sylwetkę, omija posiłki, żeby zrobić w swoim jadłospisie „miejsce” na alkohol.
- Piwo ma ok. 300 kalorii, więc wiadomo, jeżeli nie będziemy uważać, można przytyć – pisze internautka na forum. – Warto przed imprezą poświęcić się i nie zjeść obiadu, wtedy mogę z czystym sumieniem wypić piwko czy dwa. Można też zamawiać drinki, takie jak wódka z napojem light, wtedy można spokojnie zjeść obiad i zrezygnować jedynie z kolacji – dodaje.
POLECAMY:
Ostatnio to niebezpieczne zjawisko opisali naukowcy z Uniwersytetu w Missouri. Określili je terminem „drunkorexia”. Twierdzą, że coraz więcej osób rezygnuje z posiłku, żeby móc spożywać alkohol bez uszczerbku dla smukłej sylwetki. Taki tryb postępowania jest charakterystyczny szczególnie dla młodych kobiet.
Naukowcy ostrzegają, że opisane zachowanie może prowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią. Dodatkowo, ponieważ organizm kobiety metabolizuje alkohol w inny sposób niż ciało mężczyzny, panie narażają się na ryzyko uszkodzenia organów wewnętrznych, np. wątroby. Młode osoby ryzykują też na zatrucie alkoholem i zapadnięcie na przewlekłe choroby w przyszłości. Szczególnie zagrożone są osoby od 14 do 25 roku życia, dla których konsekwencje takiego trybu funkcjonowania są najbardziej dotkliwe.
Główne grzechy dietetyczne
Co zrobić, żeby odżywiać się zdrowo i zachować szczupłą sylwetkę? Dietetycy są zgodni i wymieniają kilka podstawowych zachowań, których trzeba unikać i zastąpić je zdrowymi nawykami.
- Jedzenie słodkich płatków na śniadanie – mają za dużo cukru. Lepiej zastąpić je muesli lub zjeść kanapki z razowego chleba.
- Picie słodzonych napojów gazowanych i piwa – to bardzo kaloryczne napoje. Warto wyrobić sobie nawyk picia wody lub zielonej herbaty.
- Jedzenie fast-foodów na mieście – nawet jeżeli lubisz hamburgery i zapiekanki, lepiej przygotuj je sama w domu. Przynajmniej będziesz miała kontrolę nad ilością i jakością użytych składników.
- Jedzenie słodyczy między posiłkami – często zajadamy stres słodyczami. Tym sposobem bez żadnej kontroli spożywamy dużo „pustych” kalorii. Jeżeli już musisz coś zjeść, sięgnij raczej po owoce lub orzechy.
- Brak ruchu – sport nie tylko pomaga zyskać szczupłą sylwetkę, ale też poprawia samopoczucie. Jeżeli naprawdę nie masz czasu na aerobik czy jogging, spróbuj przynajmniej więcej się ruszać. Zrezygnuj z każdej napotkanej windy, a do sklepu idź pieszo, nie jedź samochodem.
(sr/pho)