FitnessGuma do żucia: dobra czy zła?

Guma do żucia: dobra czy zła?

Guma do żucia: dobra czy zła?
Źródło zdjęć: © sxc.hu
10.10.2011 15:23, aktualizacja: 24.05.2018 14:36

Już przed tysiącami lat ludzie żuli gumę zrobioną z żywicy drzew. Robili to zarówno dla przyjemności, jak i oczyszczenia zębów i odświeżenia oddechu. Chociaż dzisiejsza guma nie przypomina w niczym tamtej z przeszłości - żuć wciąż lubimy. Czy jednak żucie gumy jest w pełni bezpieczne i korzystne dla naszego zdrowia?

Już przed tysiącami lat ludzie żuli gumę zrobioną z żywicy drzew. Robili to zarówno dla przyjemności, jak i oczyszczenia zębów i odświeżenia oddechu. Chociaż dzisiejsza guma nie przypomina w niczym tamtej z przeszłości - żuć wciąż lubimy. Czy jednak żucie gumy jest w pełni bezpieczne i korzystne dla naszego zdrowia?

Stomatolodzy zalecają żucie gumy po posiłkach, ale tylko wtedy, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Żucie gumy stymuluje produkcję śliny, która zawiera substancje odpornościowe, zmniejszające ilość bakterii w jamie ustnej, a także neutralizujące powstające w niej kwasy. Im mniejsza kwasowość, tym lepiej dla zębów. Ślina wypłukuje także resztki pokarmowe, tym samym oczyszczając zęby. Aby przywrócić naturalne ph, wystarczy żuć gumę przez 15 minut. Nie ma się co łudzić, że guma zastąpi szczoteczkę do zębów. Z pomocą gumy nie da się - tak jak szczoteczką, dokładnie oczyścić powierzchni zębów.

Łagodzi stres

W sytuacjach stresowych zaciskamy często mocno szczęki, przez co niszczy się szkliwo nazębne. Żucie gumy łagodzi napięcie mięśniowe i o 16 proc. łagodzi wydzielanie hormonu stresu - kortyzolu. Sięgaj po gumę, gdy znajdujesz się w sytuacji, która powoduje stres.

Ułatwia naukę

Żucie gumy pomaga się skupić. Żując dostarczamy do organizmu więcej tlenu, co znakomicie wpływa na koncentrację i lepsze zapamiętywanie. Zalety te docenili nauczyciele w południowych Niemczech, którzy zezwolili uczniom żuć gumę na lekcjach. Ich zdaniem czynność ta wzmacnia zdolności poznawcze dzieci. Dzieci mogą na lekcjach żuć dla zdrowia psychicznego. Powinny jedynie pamiętać o zamykaniu w czasie żucia buzi i wyrzucaniu zużytej gumy do kosza.

Powoduje próchnicę

Wszystkie gumy owocowe i słodzone mają szkodliwy wpływ na szkliwo zębów i stanowią pożywkę do rozwoju próchnicy.

Zawiera szkodliwy aspartam

W gumach bezcukrowych cukier zostaje zastąpiony substancjami silnie słodzącymi m.in. aspartamem. To szkodliwa neurotoksyna. Wiele osób po spożyciu skarży się na bóle głowy, zmęczenie. Naukowcy donoszą, że nadmiernie spożywanie produktów z aspartamem może prowadzić do zachorowania na nowotwory.

Może powodować bruksizm

Nadmierne życie gumy prowadzi do patologicznego ścierania się zębów. Bezpośrednią przyczyną w tym wypadku jest wywołany żuciem gumy przerost mięśni żwaczy.

Ułatwia rzucanie palenia

To alternatywa dla osób, które chcą rzucić palenie. Najlepiej sięgnąć po gumę, która zawiera nikotynę. W miarę odzwyczajania się jej dawka powinna być coraz mniejsza.

Może spowodować kłopoty żołądkowe

Gumy zawierają substancję wypełniająco - słodzącą: sorbitrol. Gdy przesadzimy z żuciem, możemy zapłacić za to biegunką. Długotrwałe żucie gumy przyczynia się do wzmożonego wydzielania soków trawiennych. Może to podrażniać błonę śluzową jelit oraz żołądka, co w ostateczności może spowodować powstanie wrzodów. Żucie gumy może być też przyczyną wzdęć, gdyż podczas tej czynności łykamy powietrze.

Za i przeciw ortodontów

Tu zdania są podzielone. Jedni uważają, że żucie gumy może uszkodzić aparat ortodontyczny, gdyż odkleja zamki i powoduje przeciążenie stawu żuchwowo - skroniowego. Z drugiej strony niektórzy w żuciu upatrują pozytywny skutek. Podczas tej czynności dochodzi do mini ruchów zębów w obrębie zębodołów, co sprzyja poprawie ukrwienia ozębnej i lepszego jej odżywiania. Dzięki temu zęby przesuwają się nieco szybciej. Ruch ten może mieć pewne działanie przeciwbólowe.

mpi/(kg)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także