Kobieta uzależniona od… jedzenia sofy!
30-letnia Adele Edwards jest uzależniona od jedzenia przedmiotów domowego użytku. Odczuwa przymus ciągłego przegryzania elastycznych gumek, sznurków i innych przedmiotów z otoczenia. Jednak jej głównym problemem jest spożywanie olbrzymich ilości poliestrowej pianki, służącej do wypełnienia sofy. Kobieta w ciągu paru lat zjadła około 100kg pianki!
01.04.2011 | aktual.: 10.09.2018 12:48
Doktorzy ostrzegają Adele, że jej nałóg może być dla niej śmiertelny. Kobieta twierdzi jednak, że nie jest w stanie z nim skończyć. W ciągu życia zjadła już 8 sof i 5 krzeseł! W ostatnich miesiącach musiała kilka razy wzywać pogotowie w celu usunięcia z jelita kawałków zalegającej pianki – podaje The Sun, powołując się na program telewizyjny TLC.
- Pierwszy raz spróbowałam sofy w wieku 10 lat – wspomina Adele, matka piątki dzieci. – Na początku wydawało mi się to dziwne, ale po pewnym czasie stwierdziłam, że podoba mi się tekstura tego materiału. Zaczęłam żuć piankę regularnie, traktując ją jako przekąskę. To brzmi niewiarygodnie, ale dla mnie sofa smakuje jak cukierki.
Adele spożywa sofę w różnych okolicznościach. Przeważnie, gdy już zacznie, przez pół godziny przeżuwa kawałki pianki. Często zabiera ją ze sobą, żeby móc jeść poza domem, na przykład w samochodzie. Nałóg nasila się, kiedy jest zdenerwowana. Nie wyobraża sobie życia bez swojego nawyku.
Lekarze ostrzegają, że kobieta musi przestać odżywiać się w ten sposób, ponieważ grozi jej zatrucie. Partner Adele, 26-letni Chasney, błaga ją, żeby zerwała ze swoim nawykiem. Sama Edwards również jest przerażona tym, co robi. Boi się, że po 20 latach uzależnienia zostawi swoje dzieci bez opieki.
- Nigdy nie jem pianki przy moich dzieciach – wyznaje. – Nie chcę, żeby mnie naśladowały. Nie powinny wiedzieć, co robię ze swoim ciałem. Boję się, że pewnego dnia będą musiały powiedzieć ludziom, że ich mama umarła, ponieważ zjadła za dużo sof.
Lekarze sądzą, że Adele cierpi na zaburzenia odżywiania o nazwie pica, czyli łaknienie spaczone. Człowiek cierpiący na tę chorobę ma ogromne pragnienie spożywania rzeczy, które nie są żywnością. Zaburzenie najczęściej dotyka dzieci i kobiety w ciąży. Czasem łączone jest z chorobami mózgu, histerią lub brakiem pewnych mikroelementów w diecie.
Skrajne przykłady zaburzenia pica zawsze budzą wiele emocji. Znane są przypadki osób, które nałogowo spożywały glebę, główki od zapałek lub własne włosy. Takie nawyki zwykle łączą się z zagrożeniem dla zdrowia. Organizm z trudem radzi sobie z substancjami, których nie może strawić. Często wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia operacji.
W leczeniu pica konieczna jest dokładna diagnoza i ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy.
(sr)