Kiedy dziecko zaczyna palić

Monika Doroszkiewicz / 07.08.2009
wp.pl
 AAA
- Wyczuwasz na ubraniach dziecka papierosowy dym, natychmiast masz ochotę wygarnąć, co myślisz o paleniu w tym wieku. Nie spiesz się. Nie rozmawiaj z dzieckiem na trudne i drażliwe tematy w momencie największego zdenerwowania, bo prawdopodobnie wywiąże się z tego awantura. Postaraj się policzyć do dziesięciu, nie napadać na dziecko, ale zrobić wszystko, żeby rozmowa była spokojna.
- Pokaż dziecku, że jeśli szczerze opowie ci o paleniu, nie spotka się to z natychmiastową karą. Inaczej ono za wszelką cenę będzie się starało ukryć ten fakt.
- Staraj się, żeby dziecko wiedziało, że rozmowa nie jest wymierzona przeciwko niemu, żeby odczuwało, że je kochasz i wspierasz.

- Zapytaj je, jak zaczęło palić, jak często to robi i z kim.

- Jeśli nastolatek otwarcie opowie o tym, to już połowa sukcesu. Wysłuchaj go uważnie.

- Wyjaśnij mu, że najlepiej nie zaczynać palenia, bo prowadzi to do szybkiego uzależnienia. Jeśli masz doświadczenia z rzucaniem nałogu, możesz opowiedzieć dziecku z jakim trudem się to odbywa. Nie stracisz autorytetu, a dziecko będzie wiedziało, że nie atakujesz go, ale wiesz o czym mówisz.

- Zwróć mu uwagę na to, jak drogie są papierosy. Powiedz, jak wiele rzeczy można kupić zamiast papierosów. Spróbuj policzyć, np. jeśli przez dwa miesiące zamiast wydawać kieszonkowe na papierosy będziesz odkładał, możesz mieć grę komputerową, albo deskorolkę.

- Zabranianie palenia nie zawsze przynosi pozytywne efekty. Dziecko może po prostu lepiej ukrywać swój nałóg. Zamiast zabraniać, lepiej poinformować ich o szkodach wyrządzanych przez tytoń. Statystyki pokazują, że jeśli w otoczeniu nastolatka żyje palacz chory na płuca, ryzyko sięgnięcia po papierosa zmniejsza się dwukrotnie.

- Kiedy dziecko, albo nastolatek uzależni się od papierosów, zerwanie z nałogiem jest jeszcze trudniejsze niż w przypadku dorosłych. W tej sytuacji dziecko wymaga wsparcia rodzica i pomocy specjalisty.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (42)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~KtosiowatyKtos 2009-12-10 (10:11) 6 lat 1 miesiąc 28 dni 14 godzin i 26 minut temu

eheh, popalooooooooone! ;
Stary, a kto tu pisze o nalogowym paleniu? (ktorego jeszcze w swoim zyciu nie spotkalem, ale znalem paru cinsieniowcow, ktorzy trzesli sie na widok "trawki" [Boze, kiedy to okreslenie wyjdzie z uzytku] ). Zalozymy sie, ze picie wódy i browara na wielka skale jest duzo gorsze niz przypalenie sobie jazzu od czasu do czasu . . . Tzn. jestem pewien, ze picie nawet raz na tydzien, jest duzo mniej zdrowsze niz przypalenie sobie jazzu raz na miesiac, dla towarzystwa . Tak wiec stary, zeby o czyms pisac, trzeba sie na tym znac. Co z tego, ze pluca mi sie lekko zabrudza po spaleniu jakiejs tam ilosci, jak watroba i inne narzady poryjesz sobie po alkoholu? A mozg? Myslisz, ze co zabija szare komorki ? Komary ? hahaha xD Stary, poczytaj sobie jakies wyklady na temat marihuany i temat alkoholu. Po.

odpowiedz

0
0
~necy 2009-08-24 (00:37) 6 lat 5 miesięcy 15 dni i 1 minutę temu

fff
JEDYNIE ?

odpowiedz

0
0
~Jerry Boy 2009-08-08 (00:42) 6 lat 5 miesięcy 30 dni 23 godziny i 55 minut temu

Moje dziecko będzie palić trawkę, nigdy papierosy.
Jestem wrogo nastawiony do naszej społecznej kołtunerii. Niech sobie ludziki jarają pety. Moje dziecko będzie musiało wynieść się z domu, jeżeli pójdzie tą drogą. Jak będzie pełnoletnie to pozwolę mu palić trawkę, ale pod warunkiem, że nie zaniedba nauki. Proste zasady.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~męska-bez-filtra 2009-08-08 (00:33) 6 lat 6 miesięcy i 4 minuty temu

kazać mu palić jakieś mocne papierosy bez filra!!!
wystarczy dać gówniarzowi prawdziwego mocnego bez filtra papierosa np meskie,badz nevady albo sobieskie(filtry posciagac) i kazac wypalic cala paczke.jak stroje organizm da sobie spokoj.polecam zwlaszcza dla dziewczynek co wypalajac kilka badz jak mowia cala paczuszke slimkow do sprobowania prawdziwych papierosow.bo silna geba nic nie zdzialacie.zreszta malo kto silne faje i to jeszcze bez filtra.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~palacz 2009-08-10 (02:10) 6 lat 5 miesięcy 28 dni 22 godziny i 27 minut temu

palę od dziecka, więcej niż 1/4 pali
palę od podstawówki, nieregularnie, w 4-5 klasie zacząłem palić i się zaciągać, potem paliłem nieregularnie, od gimnazjum pełnowymiarowy nałóg. pali więcej niż 1/4 nastolatków. to nie ma nic wspólnego z rodzicami jak i statusem społecznym. pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
requiem5 2009-08-10 (16:19) 6 lat 5 miesięcy 28 dni 8 godzin i 18 minut temu

psychika
ja osobiscie palę od kilku lat i uważam ze to czy ktos się uzależni czy nie zależy tylko i wyłacznie od jego psychiki. moge palić po pięć dziesięć paieirosów dziennie ale gdy nie mam na to ochoty nie palę po miesiac lub dwa czasami tygodniowo palę zaledwie kilka i kompletnie nie czuje czegoś takiego jak potrzeba zapalenia czy głód nikotynowy. po prostu dziś mówie sobie nie mam ochoty palic przez miesiąc i nie palę, nawet mnie nie ciągnie. A już kompletną głupotą jest dlamnie palenie aby komuś zaimponować. coś co się robi w życiu powinno się robić dla siebie a nie po to aby komuś zaimponować. jeśli chcecie komuś imponować to to czymś szlachetniejszym a nie paleniem albo braniem"?"

odpowiedz

0
0
~... 2009-08-09 (18:44) 6 lat 5 miesięcy 29 dni 5 godzin i 53 minuty temu

Papierosek
To nie prawda,że palenie przez dzieci to zaniedbania rodziców!!- KŁAMSTWO!!! Ja nigdy nie paliłam nałogowo.Dawno temu tylko spróbowałam,ale nigdy mnie to nie pociągało. Moje dziecko zaczyna sięgać.Ja widzę,bo często przyłapę.Walczę jak mogę,tłumaczę. Moim zdaniem to tylko wpływ środowiska,namowa i skłonność do niej - słabość charakteru. Ustępliwość ze strony placówek w których dziecko przebywa wiekszą cześć dnia pod nieobecność rodziców /szkoła,kluby i inne.../

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
2009-08-10 (15:53) 6 lat 5 miesięcy 28 dni 8 godzin i 44 minuty temu

jak to jest za pierwszym razem?
chce spróbować tego pierwszego szluga. jak to jest? wiem, że to głupie. ale ciekawość robi swoje. jak to smakuje. czy po pierwszym mozna się uzależnić? jak to wgl jest?

odpowiedz

0
0
~asia123 2009-08-07 (23:58) 6 lat 6 miesięcy i 39 minut temu

Mnie przyciągnęła ciekawość
Odkąd pamietam zawsze mnie ciekawiło jak to smakuje. Dlaczego ludzie palą papierosy. W końcu nadarzyła się okazja. Spróbowałam pierwszy raz ochyda. Myslałam, że wypluję własne płuca. Próbowałam różnych rodzajów papierów. Dalej ochyda. Stwierdziłam koniec. Nie będę palić. Nie smakuje mi to. Nie uzależniłam się. Papierosy nigdy nie smakują na początku. Moja była przyjaciółka, aby dostać się grupy "fajnych" ludzi zaczęła palić. Uzależniła się za 12 papierosem. Teraz pali około paczkę dziennie. Cieszę się, że nie palę. Myślę, że większość ludzi którzy palą, to raczej z własnej głupoty (pokazać jakim się jest dorosłym).

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~nastolatka 2009-08-10 (14:26) 6 lat 5 miesięcy 28 dni 10 godzin i 11 minut temu

żałosne :/
to wcale nieprawda że dzieci rodziców palących mają jakieś większe szanse na wpadnięcie w ten nałóg ;/ moi rodzice nie pala a ja i tak puszczam dymka xD wiem, ze to niezdrowe i naprawdę gdybym tylko mogla cofnęłabym czas żeby nigdy nie wziąć tego do ust. Ale jaj już właśnie jestem nałogowcem wiec pozostaje mi tylko terapia ;/ jednak zgadzam się, że coraz młodsi sięgają aż żal patrzeć na 12-sto latki siedzące pod blokiem i palące papierosy ;/ a skąd oni maja na to pieniądze ?! nie mówiąc już tym kto im je sprzedaje, po prostu świat schodzi na psy niedługo będą palić 9-cio albo i 10-cio latki, żenujące ;/

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi