Otyła kobieta nie zazna szczęścia ze szczupłym mężczyzną?

Badania naukowców opublikowane w najnowszym wydaniu "Journal of Social and Personal Relationships" wzbudziły niemałe emocje. Okazało się bowiem, że nie rokuje dobrze związek otyłej kobiety ze szczupłym mężczyzną. Dlaczego? Co ciekawe, odwrotna sytuacja stanowi mniejszą przeszkodę dla relacji.

Otyła kobieta nie zazna szczęścia ze szczupłym mężczyzną?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Badania naukowców opublikowane w najnowszym wydaniu "Journal of Social and Personal Relationships" wzbudziły niemałe emocje. Okazało się bowiem, że nie rokuje dobrze związek otyłej kobiety ze szczupłym mężczyzną. Dlaczego? Co ciekawe, odwrotna sytuacja stanowi mniejszą przeszkodę dla relacji.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z University of Puget Sound w Tacoma i University of Arizona w Tucson. W eksperymencie uczestniczyły 43 pary w wieku 18-69 lat. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że związek szczupłego mężczyzny z kobietą z nadwagą jest skazany na niepowodzenie. Jednak podobnej korelacji nie dostrzeżono w przypadku związku szczupłej kobiety z otyłym partnerem.

- Wyjaśnieniem może być fakt, że kobiety bardziej krępują się dodatkowymi kilogramami. A mężczyźni albo uważają, że ich partnerki powinny być szczuplejsze, albo mają dość uwag i narzekania na ich nadwagę – wyjaśnia autorka badań Tricia Burke. – Ponadto często kobiety, gdy nie radzą sobie z problemami w związku, sięgają po kolejną porcję jedzenia, zajadając w ten sposób stres – dodaje.

Ale dlaczego pary (otyła kobieta i szczupły mężczyzna) zgłaszały mniej konfliktów niż pary o podobnej budowie ciała lub będące w odwrotnej sytuacji? - Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że niestety kobiety są bardziej podatne na presję społeczną - wyjaśnia Ruthy Kaiser, terapeutka z Council for Relationships w Philadelphii. Jeśli chodzi o nadwagę, to dla kobiety utrudnia ona relację. Dla mężczyzny jednak różnica jest łatwiejsza do pokonania – dodaje.

Zdaniem ekspertów temat otyłości jest powodem nieporozumień w związku. Specjaliści twierdzą, że konflikty mogą obejmować również uczucie gniewu i żywienie do kogoś urazy. - Partnerka z nadwagą czuje się niepewnie. Jest rozgniewana, osądzana i to może ostatecznie przyczyniać się do sporów wokół jedzenia, co skutkuje narastaniem konfliktów w związku – wyjaśniają naukowcy.

Ale pojawiła się też dobra wiadomość. Gdy kobieta zmaga się z nadwagą, mężczyzna jest dla niej oparciem. Kłopoty odchodzą, jeśli ćwiczy, stosuje dietę i dba o siebie. - Zawsze będą istniały różnice nie tylko w budowie ciała, ale również w karierze, zarobkach czy osobowości. Będą także pojawiały się konflikty – tłumaczy Kaiser. Jednak znaczenie ma to, jak te kwestie w związku są postrzegane i odbierane.

Doskonale obrazują to różne sytuacje klientów Kaiser. Niedawno do jej gabinetu zgłosiła się kobieta, której mąż był otyły. Pacjentka nie przejawiała troski i obawy, ale za to wyraziła swoją krytykę. Jej zdaniem popełniała zasadniczy błąd: zamiast powiedzieć: „Kocham cię, chcę spędzić z tobą resztę życia, dlatego jestem zaniepokojona twoim stanem”. Powiedziała: „Spójrz na ten brzuch. Jak chcesz, bym była blisko ciebie?”.

W drugim przypadku mężczyzna postawił ultimatum. Powiedział swojej otyłej żonie: „Jeśli naprawdę mnie kochasz, musisz schudnąć” Jak zareagowała kobieta? Wyjaśniła mu, że jeśli naprawdę ją kocha, powinien zaakceptować ją taką, jaka jest. Ekspertka tłumaczy, że jeśli człowiek czuje się dobrze w swojej skórze, to często konflikty schodzą na drugi plan.

Niezależnie od tego, co udało się zaobserwować naukowcom należy pamiętać, że na to, czy związek przetrwa, składa się wiele aspektów – nie tylko budowa ciała, ale również charakter czy podobny światopogląd. I to jedynie od nas zależy, czy jesteśmy w stanie pokochać partnera takim, jakim jest.

Tekst na podst. Shine.yahoo.com Monika Stypułkowska (mst/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)