PiS nie mógł się spodziewać słów Kotuli. Mocne wystąpienie

PiS nie mógł się spodziewać słów Kotuli. Mocne wystąpienie

Katarzyna Kotula zabrała głos na posiedzeniu Sejmu
Katarzyna Kotula zabrała głos na posiedzeniu Sejmu
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
09.02.2024 13:33, aktualizacja: 09.02.2024 16:14

9 lutego posłanki i posłowie omawiali w Sejmie m.in. obywatelski projekt "Tak dla rodziny, nie dla gender". Głos w tej sprawie zabrała Katarzyna Kotula, ministra ds. równości. - Przemoc wobec kobiet ma charakter strukturalny i systemowy - powiedziała.

9 lutego odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego "Tak dla rodziny, nie dla gender". Przypomnijmy, że w projekcie ustawy znalazł się m.in. zapis dotyczący wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej. Gdyby projekt przeszedł, tę możliwość zyskałby Prezydent RP. Co ważne, w przygotowaniu "Tak dla rodziny, nie dla gender" były zaangażowane Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i Chrześcijański Kongres Społeczny.

Katarzyna Kotula zabrała głos. Mówi o "skrajnie ideologicznych" propozycjach

Na sejmowej mównicy pojawiła się ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Polityczka zaczęła wypowiedź od zauważenia, że walka z przemocą powinna łączyć wszystkich polityków ponad ich przynależnością do poszczególnych partii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Zgadzam się, że wiele dobrych zmian zostało wprowadzonych w czasie, kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość właśnie dlatego, że mamy konwencję stambulską, która była konsekwentnie wdrażana do polskiego prawa - podkreśliła, wspominając o wynikach ówczesnego głosowania dotyczącego wspomnianej konwencji.

W dalszej części wypowiedzi ministra podkreśliła, że nie godzi się, by ktokolwiek doznawał przemocy.

- Tak dla rodziny, tak dla kobiet, tak dla ochrony osób doświadczających przemocy: kobiet, dzieci i mężczyzn (...). Nie dla przemocy, nie dla dyskryminacji, nie dla skrajnie ideologicznych, skrajnie niebezpiecznych propozycji wypowiedzenia konwencji stambulskiej - kontynuowała polityczka.

Jak wspomniała, właśnie o tym jest podpisana przez Polskę konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Jak podkreśliła, jej cel jest prosty - ochrona kobiet, rodzin i dzieci przed wszystkimi przejawami przemocy i dyskryminacji.

- Także tymi, wynikającymi z naszych uprzedzeń, czy krzywdzących stereotypów - dodała.

"Dokument rangi międzynarodowej"

Ministra w dalszej części wystąpienia zauważyła, że "konwencja stambulska to jest dokument rangi międzynarodowej, który określa ramy polityki ochrony i wsparcia osób doświadczających przemocy".

Co więcej, w konwencji są też zapisy o profilaktyce i zwalczaniu przemocy, a także dotyczące polityki równościowej względem kobiet i mężczyzn.

- Postanowienia konwencji sformułowane zostały w oparciu o międzynarodowe i europejskie standardy i orzecznictwo, a także najlepsze praktyki krajowe. Przez to konwencja stanowi skuteczny instrument prawny służący zapobieganiu i zwalczaniu przemocy, uwzględniający fakt, że kobiety i dziewczęta są bardziej niż mężczyźni czy też chłopcy narażone na przemoc ze względu na płeć - tłumaczyła Katarzyna Kotula.

Ministra ds. równości powołała się następnie na rządowe statystyki, z których wynika, że kobiety nadal doznają przemocy. W ostatnich latach szczególnie niepokojącym tematem jest przemoc ekonomiczna i seksualna.

- Przemoc wobec kobiet ma charakter strukturalny i systemowy (...). Konwencja stambulska zdecydowanie wskazuje na związek między przemocą ze względu na płeć, a nierównym traktowaniem. Dlatego za ważny aspekt przeciwdziałania przemocy uznaje się właśnie walkę ze stereotypami i dyskryminacją - tłumaczyła. Później Katarzyna Kotula zwróciła się do posłów jednej z partii.

- Ja wiem, że przede mną tutaj siedzą posłowie Konfederacji, którzy przywiązani są do tych tradycji, o których chyba najlepiej mówiła posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. Ale to właśnie te tradycje w waszym pojmowaniu przyczyniają się do wzrostu przemocy - podkreśliła.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta