Przejmie mandat Kamińskiego. Kotula nie kryła na nią wściekłości

Przejmie mandat Kamińskiego. Kotula nie kryła na nią wściekłości

Katarzyna Kotula nie szczędziła mocnych słów pod adresem Moniki Pawłowskiej
Katarzyna Kotula nie szczędziła mocnych słów pod adresem Moniki Pawłowskiej
Źródło zdjęć: © East News
09.02.2024 09:07, aktualizacja: 09.02.2024 10:37

Monika Pawłowska to jedna z osób wskazanych przez PKW jako osoba, która może otrzymać mandat po Mariuszu Kamińskim. Posłanka PiS wzbudziła zainteresowanie ze względu na liczne zmiany ugrupowań w ciągu jednej kadencji Sejmu.

Zamieszanie związane z wygaśnięciem mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika trwa od kilku tygodni. W czwartek Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała skierowane do marszałka Sejmu Szymona Hołowni stanowisko w sprawie wniosku o podanie informacji o kandydatach z tej samej listy, którzy otrzymali największą liczbę głosów po byłych posłach.

Propozycję objęcia mandatu, jak zapowiedział marszałek, ma otrzymać była posłanka Monika Pawłowska. Choć w PiS pojawiły się głosy, że nie powinna tego na razie robić, sama zainteresowana jest gotowa przyjąć mandat.

- Bardzo ciężko pracowałam w kampanii wyborczej na ten mandat. Jeżeli wszystko odbędzie się lege artis, czyli mandaty panów Kamińskiego i Wąsika wygasną, a ja otrzymam zapytanie, czy chcę go objąć, to tak, przyjmę go. Myślę, że tego oczekują moi wyborcy - powiedziała w rozmowie z Onetem.

Monika Pawłowska zasłynęła jako "zmienna" posłanka

O urodzonej w Rykach polityczce i przedsiębiorczyni Monice Pawłowskiej głośno zrobiło się przede wszystkim ze względu na zmiany klubów. W ciągu poprzedniej kadencji Sejmu dwukrotnie zmieniła ugrupowanie. Jej kariera polityczna i swoista zmienność sięga jednak jeszcze głębiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pawłowska rozpoczynała swoją drogę w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jako kierowniczka biura poselskiego ciotki, Stanisławy Prządki. W 2014 roku bezskutecznie kandydowała w wyborach samorządowych z list SLD i Lewicy Razem.

Następnie swoją karierę związała z Wiosną Roberta Biedronia, kandydując z list ugrupowania najpierw w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a następnie do Sejmu. W drugich zdobyła 12 tysięcy głosów i wraz z koleżankami i kolegami z partii lewicowych, zasiadła w ławach poselskich.

Pawłowska dołączyła do PiS

Mniej więcej w połowie kadencji, w 2021 roku zaskoczyła swoje ugrupowanie decyzją o przyłączeniu się do Porozumienia Jarosława Gowina. Długo jednak miejsca tam nie zagrzała i po kilku miesiącach bycia posłanką niezrzeszoną, dołączyła do Prawa i Sprawiedliwości.

- Patrząc na to z perspektywy arytmetyki sejmowej, mój głos jest bezpiecznikiem. Ten głos nie daje większości opozycji, więc co chwilę nie będzie wniosków o odwołanie kolejnych ministrów. Przenosiłam się na prawą stronę sceny politycznej z pełną świadomością, z dala od populizmu i załatwiania swoich interesików - mówiła w wywiadzie.

Dużo kontrowersji wywołało m.in. jej stanowisko w sprawie prawa aborcyjnego. Przypominano jej, że chodziła na protesty po wyroku TK. - To już jest węzeł gordyjski, który niezwykle trudno będzie rozwiązać. Oczywiście dalej jestem za prawami kobiet. Przeczytałam uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i inny wyrok nie mógł zapaść. Gdyby to się wydarzyło za czasów PO pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rzeplińskiego, to orzeczenie byłoby identyczne. Dlatego trzeba w tej sprawie zrobić referendum. Na pewno chcę jednak, by kobiety, które urodzą chore dzieci, otrzymały realną pomoc. I o to będę walczyła w klubie PiS - zarzekała się.

Jedną z osób, które krytykowały wówczas postawę Pawłowskiej była Katarzyna Kotula, ówczesna posłanka Lewicy. "Jak chciałaś zabłysnąć, to trzeba się było brokatem posypać, ty cholerna hipokrytko" - napisała na X (dawniej Twitter).

W ostatnich wyborach zdobyła ponad 10,5 tysiąca głosów w okręgu chełmskim, jednak mandat otrzymał Mariusz Kamiński. W obliczu ostatnich wydarzeń, możliwe jednak, że Pawłowska ostatecznie znajdzie się w Sejmie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta