GotowaniePrzepisyKawa - szkodzi czy leczy? Prawda i mity

Kawa - szkodzi czy leczy? Prawda i mity

Kawa - szkodzi czy leczy? Prawda i mity

Wielu z nas uwielbia kawę i nie wyobraża sobie codziennej egztstencji bez szkanki gorącego, pobudzającego napoju. Czy kawa szkodzi czy pomaga? Rozwiewamy wasze wątpliwości.

Mit. Osoby cieszące się dobrym zdrowiem mogą sobie pozwolić na picie dużych ilości kawy - wykazały holenderskie badania prowadzone przez 11 lat w grupie 6,4 tys. Okazało się, że zdrowe kobiety, które wypijały ponad 6 filiżanek kawy dziennie, nie były bardziej narażone na rozwój nadciśnienia w kolejnej dekadzie, niż abstynentki. Co ciekawe, najwyższe ryzyko nadciśnienia miały panie pijące kawę okazjonalnie i w umiarkowanych ilościach.

1 / 9

Kawa możę stresować w pracy

Obraz

Robienie w pracy przerwy na kawę może spotęgować stres, a nie go wyciszyć - stwierdzili naukowcy z Wielkiej Brytanii. Zauważyli też, że mężczyźni i kobiety reagują na kofeinę na różne sposoby - informuje serwis "News in Science".

2 / 9

Kawa w pracy - relaks czy stres?

Obraz

Okazuje się, że po kawie w pracy najbardziej zestresowani są pracujący samodzielnie mężczyźni, bo oczekują, że kawa powinna ich pobudzić - tak wynika z badań prof. Petera Rogersa i dr Lindsay St Claire z Uniwersytetu Bristolu. Tymczasem mężczyźni pracujący w zespołach są po kawie mniej zestresowani, ale za to też mniej wydajni. Inaczej na kofeinę reagują kobiety. Kofeina zmniejsza ich stres.

3 / 9

Kawa zwiększa ryzyko poronienia u ciężarnych kobiet

Obraz

Prawda. Spożywanie dużych ilości kawy przez kobiety ciężarne zwiększa ryzyko poronienia - informują brytyjscy naukowcy. Badaniom poddano grupę 18 tys. 478 kobiet ciężarnych zarejestrowanych w szpitalu przy Uniwersytecie w Aarhus w Danii w latach 1989-1996. Każda z kobiet wypełniła dwa kwestionariusze, odpowiadając na pytania dotyczące przebytych chorób oraz indywidualnej konsumpcji używek takich jak papierosy, alkohol i kawa.

4 / 9

Kawa poprawia pamięć

Obraz

Prawda. Kawa, dzięki zawartości kofeiny, poprawia zdolności pamięciowe oraz czas reakcji - zaobserwowali naukowcy z Austrii. Jak podkreślają badacze, chodzi tu o pamięć krótkotrwałą, inaczej roboczą, czyli zdolność szybkiego zapamiętywania informacji na krótki okres czasu, jak zapamiętanie numeru telefonu do momentu gdy go wykręcimy.

5 / 9

Picie kawy otwiera oczy

Obraz

Prawda. Picie kawy chroni przed patologicznym kurczem powiek, który może nawet uniemożliwić widzenie. Okazało się, że zdrowe kobiety, które wypijały ponad 6 filiżanek kawy dziennie, nie były bardziej narażone na rozwój nadciśnienia w kolejnej dekadzie, niż abstynentki. Co ciekawe, najwyższe ryzyko nadciśnienia miały panie pijące kawę okazjonalnie i w umiarkowanych ilościach. Jak wynika z badań, jedna, bądź dwie filiżanki kawy dziennie mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia tej dolegliwości lub opóźniać jej pojawienie się.

6 / 9

Kawa - składnik zdrowej diety

Obraz

Prawda, ale... Kawa zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, którym przypisuje się zdolność zapobiegania chorobom serca i nowotworom - po raz pierwszy zaobserwowali badacze brytyjscy. Wydaje się ponadto, że są one dobrze przyswajalne przez organizm. Zdaniem autorów badań, kawa może być z powodzeniem uważana za składnik zdrowej diety, pod warunkiem, że pije się ją z umiarem.

7 / 9

Kawa a ryzyko raka piersi

Obraz

Prawda, ale... Picie dużych ilości kawy obniża ryzyko raka piersi u kobiet, które z powodu dziedzicznej mutacji w genach BRCA są szczególnie narażone na ten nowotwór - wskazują wyniki kanadyjskich badań.

8 / 9

Kawa pomaga walczyć z niepłodnością

Obraz

Prawda. Kawa może pomóc w leczeniu męskiej niepłodności związanej z obniżoną ruchliwością plemników - o wynikach badań naukowców z Brazylii. Okazało się, że plemniki pacjentów pijących kawę były wyraźnie bardziej ruchliwe w porównaniu z pacjentami, którzy nie pili jej wcale. Pozostałe badane parametry nie różniły się między grupami.

9 / 9

Co jest bardziej niezdrowe?

Obraz

Miłośniczki kawy nie są bardziej narażone na nadciśnienie - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z USA. Co ciekawe, zależność taka istnieje u kobiet pijących duże ilości coli - dietetycznej oraz słodzonej cukrem, Najnowsze badania sugerują raczej, że to nie kofeina, ale jakiś inny związek - zawarty w coli lub ogólnie w napojach gazowanych i nieobecny w kawie - może wpływać na ryzyko nadciśnienia, podkreślają. Ich zdaniem problem ten wymaga jeszcze szczegółowego sprawdzenia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)