Kawa z górnej półki
Wino, herbata, a także kawa to napoje dla smakoszy, którzy poszukują oryginalnych smaków i aromatów. Istnieją kawy o posmaku czekolady, orzechów, owoców, a nawet pozbawione goryczki.
Wino, herbata, a także kawa to napoje dla smakoszy, którzy poszukują oryginalnych smaków i aromatów. Istnieją kawy o posmaku czekolady, orzechów, owoców, a nawet pozbawione goryczki. Za taki napój trzeba jednak dość sporo zapłacić. Niektóre z nich dostępne są głównie w kawiarniach. Jednak może warto chociaż od czasu do czasu sięgnąć po filiżankę kawy nieco innej niż ta pita na co dzień?
Dla amatorów luksusu
Drogie i luksusowe kawy zadowolą najbardziej wybrednych kawoszy. Na niektóre z nich trzeba wydać całkiem sporą kwotę, by móc delektować się ich smakiem i aromatem. Prawdziwi koneserzy kupują kawę niezmieloną lub mieloną na miejscu w sklepie. Taka kawa ma zdecydowanie lepszy smak i aromat.
Wśród luksusowych kaw każdy znajdzie coś dla siebie. Różnią się one smakiem, aromatem, ale łączy je wysoka jakość ziaren kawy użytych do produkcji.
Kenia bez goryczki
Charakterystyczną cechą wielu kaw jest gorzki smak. Odmiana Kenia AA, nawet mocno palona, nie jest gorzka. Mimo tego jest naprawdę mocna, o głębokim aromacie. Świetnie nadaje się nie tylko do picia, ale także do deserów.
Kawa z Błękitnych Gór
Ten łagodny w smaku gatunek rośnie Górach Błękitnych Jamajki. Kawę zbiera się do drewnianych beczek. Po otrzymaniu certyfikatu przez specjalną komisję eksportuje się ją do krajów docelowych, gdzie jest poddawana dalszej obróbce. Pita jest głównie w Europie i Japonii.
Hawajska Kona
Kolejna luksusowa, droga kawa eksportowana jest z Hawajów. Przez niektórych smakoszy uważana za najlepszą kawę świata. Ceniona jest ze względu na silny aromat i oryginalny smak: silną goryczkę z kwaskowatym posmakiem.
Bordeaux wśród kaw
Jemen Matar - Kawa o oryginalnym, winnym smaku o czekoladowej nucie. Ten gatunek charakteryzują małe, nieregularne ziarna. W Polsce można jej spróbować w drogich kawiarniach.
Portoryko Yauco Selecto
Portorykański gatunek uprawiany w naturalny sposób, w górskim regionie Yauco. Tradycja ta sięga XVIII wieku. Specyficzny klimat sprawia, że kawa ta ma wyjątkowy aromat i smak. Napój charakteryzuje czekoladowo–orzechowa nuta. Ziarna kawy po zebraniu badane są przez ekspertów.
Kontrowersyjny luksus
Najdroższą kawą jest kopi lukwak. 400 g to wydatek ok. 1200-1500 zł. Dlatego mogą sobie na nią pozwolić osoby zamożne. Jednak od jej spróbowania odstrasza nie tylko cena, kontrowersje może wzbudzać specyficzny sposób wytwarzania tego napoju. Ziarna użyte do jego produkcji przedtem zostały spożyte i wydalone przez łaskuna, zwierzę z rodziny łassowatych. Kawa ta pozbawiona jest goryczki. Rocznie do sprzedaży trafia jej jedynie 300 – 400 kg.
(sp/sr)