Blisko ludziKochanie, zaczęło się!

Kochanie, zaczęło się!

Cudowne 9 miesięcy powoli dobiega końca. Tylko wyczekujesz chwili, w której będziesz mogła oznajmić „Kochanie, zaczęło się...”. Zanim jednak trafisz na porodówkę, odpowiednio wyposaż siebie i swoje maleństwo, we wszystko, co w tej „podróży” będzie Wam potrzebne.

Kochanie, zaczęło się!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.03.2007 | aktual.: 31.05.2010 16:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cudowne 9 miesięcy powoli dobiega końca. Tylko wyczekujesz chwili, w której będziesz mogła oznajmić „Kochanie, zaczęło się...”. Zanim jednak trafisz na porodówkę, odpowiednio wyposaż siebie i swoje maleństwo, we wszystko, co w tej „podróży” będzie Wam potrzebne.

Spakowana torba do szpitala powinna czekać w Twojej sypialni na ok. 2-3 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Dlatego za zakup i gromadzenie odpowiedniego ekwipunku możesz zabrać się nawet na miesiąc przed porodem. Nie czekaj z tym do ostatniej chwili - im szybciej się przygotujesz i spakujesz, tym większą będziesz miała pewność, że wszystko co ważne dla Ciebie i dziecka masz przy sobie. Pakując torbę pamiętaj, aby zabrać zarówno to co przyda się zaraz po porodzie i podczas kilku dni pobytu w szpitalu, jak i to co potrzebne będzie jeszcze przed narodzeniem dziecka – podczas długich godzin, które mogą Cię czekać na sali porodowej.

Akcesoria dla mamy

Jak tylko pojawisz się w szpitalu, musisz przedstawić położnej najpotrzebniejsze dokumenty: swój dowód osobisty, książeczkę ubezpieczeniową, książeczkę zdrowia i karta przebiegu ciąży. Przydatne będą też ostatnie aktualne wyniki badań, w tym m.in.: grupa krwi i czynnik RH, HBS, WR, USG, morfologia, mocz.

Akcja porodowa

Trwa zwykle długie godziny i jeśli jest to poród rodzinny, to nie tylko dla kobiety, ale i jej męża jest to wyczerpujące doświadczenie. Podczas samego porodu zatem przydadzą się chusteczki higieniczne do ocierania potu i woda w aerozolu do odświeżania twarzy. Jeśli nosisz długie włosy, nie zapomnij o gumkach i spinkach, którymi zwiążesz włosy, aby nie przeszkadzały Ci i nie plątały się. Na tym etapie porodu przyda się również butelka wody mineralnej dla Ciebie i drobne przekąski dla męża, którego też wbrew pozorom czeka ciężka praca fizyczna. Pierwsza faza porodu

W zależności od tego jak będzie przebiegać pierwsza faza porodu, możesz zmieniać pozycję, wziąć ciepłą kąpiel lub zrobić to co Ciebie nieco odpręży. Zrelaksować pomoże Ci się discman lub walkman z ulubioną muzyką. Do kąpieli pod prysznicem konieczne będą plastikowe klapki, komplet ręczników – mały do twarzy i większy, kąpielowy. Koniecznie zabierz ze sobą również zestaw kosmetyków – mogą być w jednorazowych saszetkach lub w większym opakowaniu, które można wygodnie zawiesić w łazience pod prysznicem.

Do ubrania przygotuj przynajmniej dwie wygodne koszule rozpinane z przodu, które okażą się wygodne i praktyczne podczas karmienia, ciepły szlafrok, grube skarpety oraz wygodne kapcie (najlepiej płaskie, bez obcasów i koturnów).

Ze względu na występujące jeszcze kilkanaście dni po porodzie krwawienie będziesz potrzebowała również jednorazowe pieluchy lub specjalne duże podpaski dostępne do kupienia w aptece. Dla Twojej wygody i higieny w okresie połogu, zabierz ze sobą także kilka lub nawet kilkanaście sztuk jednorazowych, przewiewnych siateczkowych majtek.

Kiedy pojawi się pokarm

Jak tylko pojawi się w piersiach pokarm i zaczniesz karmić swoje maleństwo, przydadzą Ci się również odpowiednie staniki do karmienia (do szpitala zabierz ze sobą najlepiej dwie sztuki), wkładki laktacyjne oraz na wszelki wypadek ręczny odciągacz pokarmu i butelka. Ponieważ krótko po porodzie możesz odczuwać ból podczas wizyt w toalecie, w takich sytuacjach przyda się zwykłe dziecięce kółko do pływania lub specjalne kółko dla kobiet w połogu, które zapewnia wygodne i mniej bolesne załatwianie się. Kiedy już dojdziesz do siebie i już opadną pierwsze emocje, z pewnością będziesz chciała swoim szczęściem podzielić się z najbliższymi. Zabierz zatem ze sobą do szpitala aparat fotograficzny bez lampy, telefon komórkowy lub kartę do aparatu telefonicznego.

Akcesoria dla dziecka

Jak tylko zgromadzisz i zapakujesz wszystkie niezbędne Tobie akcesoria, pomyśl, czy kupiłaś już wszystko co będzie potrzebne w szpitalu Twojemu dziecku w pierwszych dniach jego życia. Na pewno zastanawiasz się, jakie ubranka i ile sztuk musisz ze sobą zabrać, by Twojemu maleństwu niczego nie brakowało. Niezależnie od pory roku, w której będziesz rodzić, zapakuj do szpitalnej torby trzy koszulki, dwie czapeczki (jedna cieplejsza), trzy pary śpioszków i trzy kaftaniki cienkie i trzy grube, skarpetki. Wszystkie te małe ubranka powinny być ze 100-procentowej bawełny.

Pobyt w szpitalu

Podczas Waszego wspólnego pobytu w szpitalu powinnaś mieć ze sobą również odpowiednie akcesoria do pielęgnacji maluszka. Przydadzą się oczywiście pieluszki (ok. 20 sztuk tetrowych lub jednorazowych), specjalne woreczki na brudne pieluchy oraz chusteczki higieniczne dla niemowląt i smoczek do ssania. Do tego niezbędne będą nieperfumowane kosmetyki dla niemowląt: mydełko lub żel do ciała i włosków, oliwka lub balsam, zasypka do pupy, nożyczki do paznokci, szczotka do włosów, urządzenie do czyszczenia noska i termometr. Po kąpieli maleństwa przyda Ci się również specjalny ręcznik z kapturkiem.

Dodatkowo przydatne okażą się patyczki do uszu, jałowe gaziki, sól fizjologiczna do przemywania oczu oraz podkłady jednorazowe lub wielorazowe z ceratką. Kiedy już będziecie wybierać się do domu, na wyjście ze szpitala powinnaś mieć przygotowany jakiś kocyk, rożek lub becik i odpowiednie do pogody ubranko na wyjście ze szpitala.

Każda mama chce siebie i swoje przyszłe maleństwo jak najlepiej przygotować na ten wielki dzień. Jeśli jednak zapomnisz zabrać ze sobą którąkolwiek z tych rzeczy, nie panikuj, w każdej chwili mąż lub ktoś z rodziny może Ci to dostarczyć do szpitala. Z pewnością też w większości szpitali będziesz mogła liczyć na pomoc i wsparcie niezbędnymi akcesoriami dla Ciebie i dla maleństwa.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)