Krwawienie z pochwy po stosunku? Koniecznie idź do lekarza!
Zauważyłaś, że po seksie z pochwy wypływa odrobinę krwi? A może obserwujesz krwawienie między miesiączkami? Jeżeli tak, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. Być może przyczyna jest banalna i nie ma związku z twoim stanem zdrowia.
Zauważyłaś, że po seksie z pochwy wypływa odrobinę krwi? A może obserwujesz krwawienie między miesiączkami? Jeżeli tak, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. Być może przyczyna jest banalna i nie ma związku z twoim stanem zdrowia. Może jednak okazać się, że to oznaka infekcji bakteryjnej, zaburzeń hormonalnych czy nawet początkowych stadiów nowotworów. Nie warto ryzykować!
Niestety, bardzo często ignorujemy objawy, które wysyła nam nasz organizm. Mimo apeli w mediach i licznych kampanii społecznych, wciąż wiele kobiet nie bada się i nie robi cytologii przynajmniej raz w roku. W efekcie na raka szyjki macicy rocznie umiera małe miasto. Tymczasem większość chorób związanych ze strefami intymnymi można całkowicie wyleczyć, jeśli wykryje się je we wczesnej fazie.
Nigdy nie wiesz, czy krwawienie, które zaobserwowałaś po stosunku, pojawiło się faktycznie w wyniku seksu, czy może dopiero wtedy je zauważyłaś. Obojętnie, co jest przyczyną, warto skonsultować to z lekarzem. Czego możesz się spodziewać?
Zbyt ostry seks
Otarcia i drobne krwawienia są dosyć częstym skutkiem zbyt ostrego seksu. Pytanie, czy problem wynika z tego, że trochę za bardzo „zaszaleliście”, czy jest to wynik niedostatecznego nawilżenia pochwy. W drugim przypadku przyczyn może być wiele. Być może gra wstępna była za krótka, a ty nie czułaś się gotowa do tego, by rozpocząć stosunek. Czasami jednak niedostateczna lubrykacja pochwy wynika z pewnych zmian hormonalnych. W takim wypadku koniecznie musisz zrobić niezbędne badania.
Nawilżenie pochwy spada również wraz z wiekiem, szczególnie w okresie klimakterium. W takim wypadku również nie warto się męczyć i dobrze jest odwiedzić ginekologa. Specjalista zaleci prawdopodobnie używanie odpowiednich lubrykantów, dzięki którym stosunek będzie przyjemnością, a nie udręką. Z takich pomocy należy jednak korzystać tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewne, że brak odpowiedniego nawilżenia to wina tylko i wyłącznie wahań hormonalnych, a nie innych problemów seksualnych, takich jak np. oziębłość. W takim wypadku warto przede wszystkim skonsultować się z seksuologiem.
A co, jeżeli zaobserwujemy krwawienie krótko po ustaniu menstruacji? W tym wypadku mogłyśmy po prostu się „pospieszyć” i źle wyliczyć termin zakończenia miesiączki. Jeżeli jednak nadal mamy wątpliwości, warto skonsultować się z ginekologiem.
Infekcje i choroby
Często lekkie krwawienie z pochwy jest jednym z objawów infekcji bakteryjnej. Takie zakażenia u aktywnych seksualnie kobiet są bardzo częste i chyba nie ma osoby, która choć raz w życiu by się z nimi nie zmagała.
Nie warto leczyć zakażeń na własną rękę dostępnymi w aptece środkami bez recepty. Najlepiej od razu udać się do ginekologa po odpowiednie leki. W przeciwnym razie może dochodzić do częstych nawrotów. Zwłaszcza że u mężczyzn takie infekcje często przechodzą bezobjawowo. Partnerzy mogą więc zarażać się nawzajem, nawet o tym nie wiedząc. Zawsze więc, kiedy prosisz ginekologa o lekarstwa dla siebie, poproś także o środek przeciwbakteryjny dla partnera. Dodatkową korzyścią z leczenia infekcji u ginekologa jest to, że specjalista przepisze ci również leki, które odbudują florę bakteryjną w pochwie. Najczęściej są to kapsułki kwasu mlekowego. Warto wyleczyć zakażenie raz a dobrze.
Drobne krwawienia szczególnie często występują przy niektórych chorobach wenerycznych, np. rzeżączce. Ta dolegliwość w późniejszych stadiach daje tak dokuczliwe objawy (wymioty, gorączka), że prawdopodobnie i tak trafisz do lekarza. Jednak i w tym wypadku lepiej skonsultować się ze specjalistą, niż czekać na pełną gamę objawów.
Krwawienie jest czasem efektem występowania nadżerki, czyli drobnego uszkodzenia nabłonka szyjki macicy. W tym wypadku mogą pojawić się też bóle brzucha lub krzyża. Jednak najczęściej nadżerka nie daje żadnych objawów. Tym ważniejsze jest, żeby robić regularne badania u ginekologa. Postępowanie w wypadku tej choroby jest bardzo różne, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem i zrobić cytologię.
Nieraz krwawienie kontaktowe po stosunku jest wynikiem pojawienia się polipów. To niegroźne zmiany, jednak zwykle wymagające interwencji chirurgicznej.
Nowotwory
Krwawienie pomiędzy miesiączkami jest czasem pierwszym objawem nowotworu. Inne niepokojące objawy to przedłużające się miesiączki czy gęste upławy. Należy bezwzględnie skonsultować to z lekarzem. Być może nic nam nie jest, ale lepiej się upewnić.
Jeszcze raz apelujemy: należy badać się regularnie, co najmniej raz w roku i za każdym razem, kiedy zaobserwujemy jakieś niepokojące objawy. Wizyta u ginekologa nie boli, a jeżeli wybierzemy odpowiedniego specjalistę, wszystko przebiegnie bezstresowo i profesjonalnie. Lekarze przypominają, że rak wykryty we wczesnym stadium jest przeważnie w stu procentach uleczalny.
(sr/mtr), kobieta.wp.pl