Odznacza się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeczyszczającymi i łagodzącymi różne dolegliwości. Od dawna jest jednocześnie stosowany jako przysmak. Poznaj niezwykłe zastosowania miodu.
Miód to jeden z najstarszych na świecie naturalnych produktów uznawanych za środek leczniczy. Odznacza się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeczyszczającymi i łagodzącymi różne dolegliwości. Od dawna jest jednocześnie stosowany jako przysmak. Naukowcy z brytyjskiego Royal Society of Chemistry uznali, że miód jest najlepszym lekarstwem na kaca.
Kac powstaje jest, gdy alkohol przekształca się w toksyczny aldehyd octowy. Ale wtedy fruktoza zawarta w miodzie może go zmienić w kwas octowy, który z łatwością jest spalany przez organizm.
Wystarczy kilka łyżek, a metabolizm alkoholu przyspieszy. - Warto też spożywać miód w trakcie picia alkoholu. Zwarty w nim potas i sód, jeszcze bardziej przyspieszają procesy, dzięki któremu można uniknąć kaca - pisze "Herald Sun"
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl
Silnie nawilżający balsam
Umieść na wysuszonym fragmencie skóry miód i zmyj po trzydziestu minutach. Możesz też samodzielnie przygotować silnie nawilżający balsam mając za podstawę miód - wystarczy dodać łyżkę ziół (np. lawendy) do ok. 240 ml do ciepłego miodu i szczelnie zamknąć taką mieszankę na tydzień. Dzięki temu uzyskasz doskonały kosmetyk nawilżająco-pielęgnujący.
Proteiny (białka) zawarte w miodzie to prawdziwy nektar dla twoich szorstkich dłoni i słabych paznokci. Proponujemy, abyś przygotowała "miodową kąpiel": dwie łyżki miodu zmieszaj z dwiema łyżkami oleju, dodaj żółtko i łyżeczkę soli. W tak przygotowanej kąpieli zanurz palce na 10 minut.
Lotion do rąk jest równie prosty w wykonaniu: filiżankę ciepłego mleka zmieszaj z łyżką miodu, po ostygnięciu dodaj kilka kropel soku z cytryny i przelej do zakręcanej buteleczki. Regularnie wcieraj lotion w szorstkie dłonie.
Odżywka do włosów
Miód z powodzeniem można stosować jako odżywkę do włosów. Można też dodać łyżeczkę miodu do szamponu i taką mieszanką myć włosy.
Inny sposób - zmieszanie miodu z oliwą z oliwek lub dwoma żółtkami i nałożenie preparatu na włosy na 20 minut. Umyj głowę szamponem i spłucz jak zwykle. włosy będą błyszczące i jedwabiste.
Maseczka na przesuszone końcówki włosów
Wymieszaj łyżkę miodu, łyżkę octu i dwie łyżki oleju z ziaren pszenicy, następnie wmasuj odżywkę na przesuszone końcówki włosów. Potrzymaj na włosach 30 minut, po czym dokładnie spłucz.
Miodowa kąpiel
Będzie to jedna z najbardziej relaksujących kąpieli, jakich doświadczysz.
Kąpiel I
Przygotuj trzy łyżki miodu i cztery krople olejku jaśminowego. Te składniki dodaj do jednego litra mleka. Sporządzony w ten sposób mleczny koktajl wlej do wanny z ciepłą wodą.
Kąpiel II
Jeśli pragniesz szybkiego efektu wygładzającego i zmiękczającego skórę, do wanny z ciepłą wodą wlej 3 litry pełnotłustego mleka i około pół szklanki miodu. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, a kąpiel może trwać maksymalnie 10 minut. Miodowa kąpiel jest zalecana szczególnie zimą, kiedy skóra najbardziej się przesusza.
Dla zmęczonej, szarej skóry
Do dwóch łyżek mleka dodaj dwie łyżki miodu. Nałóż mieszaninę na twarz , pozostaw na 10 minut, a następnie zmyj. Dzięki takim zabiegom uzyskasz bardziej miękką skórę i pozbędziesz się przebarwień.
Miód to idealny, naturalny kosmetyk dla zmęczonej, szarej skóry. Działa na nią odżywczo, wygładza i sprawia, że staje się elastyczna. Miodowe maseczki są skuteczniejsze niż drogie kremy.
Maseczka wygładzająca zmarszczki
Miód (1 łyżka miodu lipowego) i jogurt (2 łyżki jogurtu naturalnego) ubij trzepaczką na kremową masę. Dodaj 1 białko (lekko ubite) i 2 - 3 krople olejku lawendowego, po czym ubijaj tak długo, aż wytworzy się masa o jednolitej konsystencji. Nakładaj maseczkę na czystą skórę twarzy, szyję oraz dekolt. Maseczka wygładza zmarszczki, w widoczny sposób ujędrnia skórę i poprawia jej koloryt.
Pamiętaj, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości miodu na twarz - miód nie wysycha, a pod wpływem ciepła skóry może zacząć ci spływać po twarzy.
Miodowy drink
Jeśli czujesz się nieco ospała, może zrezygnuj z kawy, a sięgnij po miód. Wystarczy dodać do herbaty łyżeczkę miodu, by lepiej się poczuć.
Jeśli masz problemy z gardłem, kaszlem albo trudności z zasypianiem, pomoże napój miodowy. Przygotuj go z łyżeczki miodu i filiżanki gorącego mleka. Pij powoli, przed pójściem do łóżka.
Na rany, bolące mięśnie i stawy
Miód przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń oraz zabezpiecza je przed zakażeniem bakteriami. Powoduje także lepsze odżywianie tkanek, zwiększa ilość glukozy i leukocytów. Prowadzi do szybkiego ziarninowania, a rany oparzeniowe nie pozostawiają blizn. Miód ma trzy bardzo ważne właściwości: przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz regenerujące. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu drobnoustrojów m. in. paciorkowców, gronkowców. Przy leczeniu trudno gojących się ran i w oparzeniach, stosuje się właściwości antybakteryjne miodu.
Masaż miodowy
Metoda terapii naturalnej wykorzystująca lecznicze działanie miodu przy pomocy masażu klasycznego i miodowej aromaterapii.
Masaż ciepłym miodem wspomaga wydzielanie gruczołów potowych, ułatwiając usuwanie przez skórę soli i szkodliwych substancji. Miód ponad to wykazuje silne działanie przeciwzapalne, regenerujące, nawilża skórę. Skóra staje się odżywiona, jedwabista. Zapach miodu poprawia nastrój, wspomaga efekty masażu.
Miód działając regenerująco, odżywczo, wspomaga usuwanie cellulitu, rozstępów skóry, blizn.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl