GotowaniePrzepisyModra kapusta - idealna zimową porą

Modra kapusta - idealna zimową porą

Modra kapusta - idealna zimową porą
Źródło zdjęć: © 123RF
18.02.2013 14:46, aktualizacja: 18.02.2013 16:06

Tropiciele niemieckich akcentów w życiu naszego kraju powinni natychmiast zainteresować się czerwoną kapustą! Prawie na pewno to zdrowe warzywo przywędrowało do nas zza Odry. Zadomowiło się na dobre wśród Polaków w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku. Rozprzestrzeniło się po całym kraju, przyjęło się w kuchni kaszubskiej, opanowało Pomorze, a jego macki sięgają aż po Mazowsze i Warmię.

Tropiciele niemieckich akcentów w życiu naszego kraju powinni natychmiast zainteresować się czerwoną kapustą! Prawie na pewno to zdrowe warzywo przywędrowało do nas zza Odry. Zadomowiło się na dobre wśród Polaków w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku. Rozprzestrzeniło się po całym kraju, przyjęło się w kuchni kaszubskiej, opanowało Pomorze, a jego macki sięgają aż po Mazowsze i Warmię.

W odróżnieniu od kiszonej kapusty, polskich bigosów, kapusty zasmażanej i wszelkiej maści kapuścianych zup – potrawy z czerwonej kapusty niosą ze sobą powiew delikatności. Właśnie do nich najczęściej dodaje się rodzynki, jabłka, ocet winny i cukier. Dzięki temu kapusta – surowa czy gotowana – staje się bardziej słodka i subtelniejsza od swojej białej „siostry”. Od Bawarii, poprzez Brandenburgię, Wielkopolskę, Śląsk, Czechy, Morawy, Słowację, na Austrii kończąc, króluje delikatna czerwona kapusta na ciepło. Nieco przypomina bigos, ale postny i zawsze słodkawy. Dużo tutaj jabłek, rodzynek, szczypta goździków i cukru.

W Wielkopolsce taka kapusta jest obowiązkowym uzupełnieniem kaczki z jabłkami i pyzami. Na Śląsku podaje się ją z mięsem w sosie i śląskimi kluskami, w Pradze dostaniemy taką kapustę z krojonym w plastry knedlikiem i gulaszem. W Niemczech nie znajdziecie - szczególnie w połowie listopada - knajpy, która nie miałaby w menu nadziewanej, pieczonej gęsi, podawanej z ziemniaczanymi kluskami i czerwoną kapustą. Tę ostatnią u naszych zachodnich sąsiadów nazywa się „kapustą niebieską” i przygotowuje na ciepło z cebulą, goździkami, musem jabłkowym i konfiturą z borówek. Do smaku dodaje się liście laurowe, surowe jabłko, kieliszek wytrawnego czerwonego wina i ocet winny.

Specjaliści radzą, by przed ugotowaniem poszatkowaną, czerwoną kapustę wymieszać z octem, winem oraz musem, a następnie wstawić do lodówki lub chłodnej piwnicy na całą noc. Taka kapusta doskonale nadaje się także do zrazów wołowych nadziewanych boczkiem, konserwowymi ogórkami, marchewką i ziemniaki. Przy tym należy pamiętać, by surowe płaty wołowiny natrzeć musztardą.

Choć w polskiej kuchni dominuje przede wszystkim czerwona kapusta na ciepło, jako dodatek do mięs, to jednak znaleźć można kilka lokalnych wariacji. W Wielkopolsce, szczególnie jesienią, popularna jest kapusta czerwona kiszona. Na Kaszubach przygotowuje się dość oryginalną surówkę z czerwonej kapusty. Najpierw poszatkowaną kapustę należy sparzyć przez kilka minut w gorącej wodzie. Potem wypłukać w zimnej wodzie i przecedzić, następnie przyprawić sporą ilością soku z cytryny (lub kwaskiem cytrynowym), dzięki czemu nabierze pięknego, fioletowego koloru. Do kapusty trzeba dodać pokrojonej cebuli, kilka kiszonych ogórków, cukier i sól do smaku.

W polskiej kuchni znane są także gołąbki z czerwonej kapusty z dziczyzną, z dodatkiem boczku, kurek i borówek. W dawnej polskiej kuchni niezwykle popularna była gotowana czerwona kapusta z suszonymi śliwkami i czerwonym winem. Kapustę ugotować też można z białą fasolą, cebulą i czerwoną papryką. Do surówek z czerwonej kapusty doskonale nadają się natomiast zielone jabłka, gruszki, morele , marynowana dynia i orzechy. Poza tym rodzynki, nasiona słonecznika czy orzeszki piniowe.

Czerwona kapusta, jako najbliższa krewna białej, ma podobne wartości i działanie. Przede wszystkim dzięki przeciwutleniaczom zapobiega powstawaniu nowotworów, a także doskonale chroni układ krwionośny i serce! Nic, tylko się zakochać!! Maciej Kucharski (mk/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także