Na czym polega „nocna dieta”, czyli jak schudnąć w czasie snu?
Nowy trend w odchudzaniu – dieta, która przynosi zadowalające rezultaty podczas snu. Autorką Overnight Diet jest dr Caroline Apovian z Bostońskiego Centrum Medycznego. Jej zdaniem również w nocy możemy zgubić zbędne kilogramy.
19.04.2013 | aktual.: 19.04.2013 12:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nowy trend w odchudzaniu – dieta, która przynosi zadowalające rezultaty podczas snu. Autorką Overnight Diet jest dr Caroline Apovian z Bostońskiego Centrum Medycznego. Jej zdaniem również w nocy możemy zgubić zbędne kilogramy. Już wcześniej odkryto, że niedobór snu prowadzi do przyrostu masy ciała. Ale co jest tajemnicą rewolucyjnej diety?
Doktor Caroline Apovian z Bostońskiego Centrum Medycznego wydała nową książkę, „The Overnight Diet”, która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dieta polega na stosowaniu przez sześć dni w tygodniu zbilansowanej diety, czyli spożywaniu mięsa, jaj i ryb, które wspomagają proces budowy mięśni. Natomiast jeden dzień w tygodniu wspomniane pokarmy zastępujemy proteinowymi koktajlami. Bardzo ważna jest systematyczność i zdyscyplinowanie.
Jakich rezultatów możemy się spodziewać? Osoby praktykujące dietę schudły podczas snu 0,9 kg przez jedną noc i 4 kg przez jeden tydzień. Czyli praktycznie bez wykonywania żadnych ćwiczeń można szybko zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki diecie nie tylko ograniczamy ilość spożywanego jedzenia czy obniżamy w organizmie poziom produkcji insuliny, ale także wzmacniamy nasze mięśnie.
Już wcześniej badania amerykańskich naukowców wykazały, że niedostateczna ilość snu nie pozwala na skuteczną walkę z nadwagą. To między innymi Dr Oz, znany z programu „Dr Oz Show”, zaobserwował, że wydłużenie czasu nocnej drzemki pozwoli nam schudnąć. Jednak sceptycy twierdzą, że brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. – Aby stracić 0,9 kg w czasie jednej nocy, należy spalić około 6-7 tysięcy kalorii. Niestety nie można tego osiągnąć podczas snu – wyjaśnia Keith Ayoob, dyrektor kliniki żywienia Centrum Rose F. Kennedy.
Ekspert zdrowego stylu życia dr Michaela Breus z WebMD twierdzi: „To nie jest tak, że gdy śpisz, tracisz na wadze. Jeśli nie poświęcasz odpowiedniej liczby godzin na nocną drzemkę lub zmagasz się ze złą jakością snu, twój metabolizm nie będzie działał prawidłowo.”
Okazało się, że niedobór snu spowalnia metabolizm i podnosi poziom kortyzolu, hormonu stresu. W rezultacie jesteśmy bardziej głodni i sięgamy po wysokokaloryczne produkty. Poza tym organizmy ludzi, którzy cierpią na brak snu, produkują więcej greliny, hormonu głodu, który odpowiada za zwiększony apetyt, a mniej leptyny, hormonu hamującego łaknienie.
Odpowiednia ilość snu i zdrowa dieta mogą pomóc w odchudzaniu. Dr Caroline Apovian z Bostońskiego Centrum Medycznego również dostrzegła tę zależność: - Pierwsza noc, idziesz spać. Śpisz osiem godzin i jesteś lżejsza o prawie 1 kg – wyjaśnia. Jeśli wysypiasz się każdej nocy, to rzadziej doskwiera ci głód. Niedobór snu powoduje wydzielanie hormonu głodu – dodaje. Ponadto osoby, które śpią mniej niż 7 godzin, tracą cenną fazę snu REM, podczas której spalanych jest najwięcej kalorii.
Ekspertka zaznacza, jak bardzo ważny jest fakt, że jej dieta wzmacnia mięśnie. Więcej masy mięśniowej oznacza przyspieszenie przemiany materii i efektywne spalanie tłuszczu. – Nierzadko dzieje się tak, że tracąc na wadze, osłabiamy również nasze mięśnie. To z kolei prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Dlatego większość diet nie działa – wyjaśnia dr Caroline Apovian. Założeniem jej diety jest wspomaganie budowy masy mięśniowej przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej.
Specjalistka nie wyklucza również sięgania po produkty bogate w dobre węglowodany, które są dla naszego ciała źródłem energii. Dopuszcza spożywanie np. pełnoziarnistego pieczywa czy brązowego ryżu. Ale przede wszystkim radzi, aby skupić się na wysokobiałkowych produktach. Jakie korzyści przynosi picie koktajli proteinowych? Wykazują nie tylko właściwości oczyszczające, ale również obniżają produkcję insuliny, która odpowiada za gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie poziomu insuliny prowadzi do tego, że więcej tłuszczu przekształca się w energię. Zatem koktajle proteinowe w bezpieczny sposób regulują wagę. W rezultacie efektywna dieta czyni nas zdrowszymi i szczuplejszymi.
Tekst: na podst. huffingtonpost.com i nydailynews.com/(ms/sr), kobieta.wp.pl