Nazywają tak dziewczynki na Śląsku. Co oznacza to imię?

Nazywają tak dziewczynki na Śląsku. Co oznacza to imię?

Imię Jagoda jest hitem w dwóch województwach
Imię Jagoda jest hitem w dwóch województwach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Andrey Arkusha
20.09.2023 15:51

W ostatnim czasie do łask powróciły imiona tradycyjne, więc w piaskownicach coraz częściej bawią się Marysie, Anie i Zosie. Jednak jedno imię cieszy się wyjątkową popularnością w dwóch województwach. Jakie to imię i dlaczego jest tak modne?

Moda na imiona stale się zmienia. Jeszcze niedawno rodzice pragnęli dla swoich pociech imion możliwie oryginalnych i najlepiej brzmiących zagranicznie. Teraz obserwujemy tendencję odwrotną, a młodzi rodzice poszukują inspiracji wśród imion babć i dziadków. Są klasyczne, uniwersalne i dobrze zaadaptowane w polszczyźnie. Jednym z powszechnie rzadziej używanych, ale cieszącym się niezwykłą popularnością w dwóch województwach, jest piękne polskie imię Jagoda. Kojarzy się ze smacznym owocem, ale też kobiecą siłą – o czym zaraz się przekonamy, gdy sięgniemy do źródeł tego niezwykłego imienia.

Szlachetne pochodzenie imienia Jagoda

Nie każdy wie, że imię Jagoda jest po prostu zdrobnieniem od Jadwigi, żeńskiego imienia wywodzącego się od germańskiej wersji Hadwig lub Hedwig. Jest to złożenie dwóch starogermańskich słów: haduwig oznaczających walkę i wojnę. W Polsce imię pojawiło się stosunkowo wcześnie, bo już w 1208 roku, do tego w wielu wariantach: Hedwiga, Edwiga, Adwiga. Ostatecznie ustaliło się w znanej i popularnej do dzisiaj wersji: Jadwiga. To szlachetne miano nosiły święte, księżniczki i królowe, więc nic dziwnego, że cieszy się nadal wielkim szacunkiem.

Jadwiga i Jagoda to pokrewne imiona

Oba imiona zostały trwale powiązane, mają jedną patronkę i dni, kiedy obchodzą imieniny: 2 lutego, 14 kwietnia, 8 czerwca, 28 sierpnia, 15 października i 16 października, chociaż Jagoda może obchodzić swoje święto również 2 lipca. Popularne zdrobnienia Jagody – Jagunia, Jaga, Jagusia i Jagula – są wspólne również dla Jadwigi. Imię Jagoda przez pewien czas było zapomniane, choć ponownie stało się o nim głośno w 2018 roku, kiedy to osiągnęło szczyt swojej popularności. Teraz wciąż utrzymuje się w rankingach i to głównie za sprawą dwóch województw, gdzie stało się bardzo modne.

Imię Jagoda podbiło serca Ślązaków

Jagoda cieszy się niesłabnącą popularnością w województwie mazowieckim i na Śląsku. W roku 2021 zarejestrowano je 276 (woj. mazowieckie) i 205 (woj. śląskie) razy, a w roku 2022 kolejno: 233 i 201 razy. W całej Polsce w 2022 roku to imię nadano aż 1554 razy, a według żeńskich imion występujących w rejestrze PESEL imię Jagoda nosi w Polsce aż 41556 (stan na 31.01.2023). Jeżeli spojrzymy na najnowsze dane, to tylko w pierwszej połowie 2023 roku imię Jagoda otrzymało już 679 dziewczynek. To wręcz niesamowite, jak popularne jest to imię! Na jego urok są odporni tylko mieszkańcy woj. podlaskiego i woj. świętokrzyskiego, gdzie w 2022 roku zarejestrowano je 23 i 25 razy.

Jaka jest dziewczynka o imieniu Jagoda?

Córka obdarzona tym imieniem na pewno wyrośnie na kobietę silną i zdecydowaną, która potrafi walczyć o swoje. Jagoda nigdy nie stoi cicho w kącie, to osoba żywiołowa i energiczna, ciekawa świata, inteligentna i bardzo bystra. Wyróżnia ją łatwość nawiązywania kontaktów, potrafi też utrzymać przyjaźń i sympatię otoczenia. Z imieniem Jagoda wiąże się sumienność i zdrowy rozsądek, który każdej dziewczynie pomoże w życiu. Dzięki temu nie będzie się pakować w podejrzane lub niepewne sytuacje. Jagoda to szlachetne imię kobiety, która zna swoją wartość, ma otwarty umysł i dobre serce.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (23)
Zobacz także