FitnessNiskie ciśnienie - objawy i leczenie

Niskie ciśnienie - objawy i leczenie

Niskie ciśnienie nierzadko powoduje zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, senność, zimne ręce i nogi.. Chociaż zazwyczaj niskie ciśnienie nie jest spowodowane chorobą, a stanowi raczej cechę osobniczą, może znacznie utrudnić nam codzienne życie.
Dlatego lepiej go nie lekceważyć.

O za niskim ciśnieniu, czyli o niedociśnieniu lub hipotonii możemy mówić, gdy ciśnienie krwi wynosi 90/60 mm Hg.

Niskie ciśnienie - objawy i leczenie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.05.2010 | aktual.: 22.02.2012 16:31

Niskie ciśnienie nierzadko powoduje zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, senność, zimne ręce i nogi. Chociaż zazwyczaj niskie ciśnienie nie jest spowodowane chorobą, a stanowi raczej cechę osobniczą, może znacznie utrudnić nam codzienne życie. Dlatego lepiej go nie lekceważyć. O za niskim ciśnieniu, czyli o niedociśnieniu lub hipotonii możemy mówić, gdy ciśnienie krwi wynosi 90/60 mm Hg.

Niektórzy z nas rodzą się z taką przypadłością i do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Niskie ciśnienie może mieć też różny charakter.

• Niedociśnienie pierwotne częściej dotyka kobiety, zwłaszcza wysokie, szczupłe i młode. Sprzyja temu siedzący tryb życia i brak fizycznej aktywności. Prawdopodobnie osoby cierpiące na niedociśnienie pierwotne mają mało elastyczne ściany naczyń tętniczych. Krew płynie przez nie z mniejszym ciśnieniem i wolniej, przez co tkanki organizmu są znacznie gorzej zaopatrzone w tlen.

• Niedociśnienie wtórne może też towarzyszyć niektórym chorobom (np. serca, cukrzycy, anemii, zaburzeniom hormonalnym). Może być ono związane z depresją, chwiejnością emocjonalną, czy zaburzeniami koncentracji i pamięci. Może wystąpić na skutek krwotoku, oparzenia, długotrwałego odwodnienia czy infekcji.

• Niedociśnienie ortostatyczne jest skutkiem nagłej zmiany pozycji ( np. z leżącej na stojącą) lub długiego stania. Zazwyczaj na takie gwałtowne skoki narażone są osoby przyjmujące leki na obniżenie ciśnienia. Hipotonia ortostatyczna może być też efektem alkoholizmu.

Jak rozpoznać niedociśnienie?

Na szczęście rozpoznanie dolegliwości nie wymaga skomplikowanych badań. Wystarczy kilkakrotnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz wykonać próbę ortostatyczną. Najpierw mierzy się ciśnienie i tętno w pozycji leżącej, a następnie po jednej minucie od wstania w pozycji stojącej. Decyzję o dalszym postępowaniu podejmuje lekarz rodzinny w zależności od tego, jaki rodzaj niedociśnienia występuje u pacjenta. W przypadku hipotonii wtórnej potrzebne mogą być dodatkowe badania i dalsza diagnostyka u odpowiednich specjalistów.

Co możesz zrobić?

Niektórzy z nas żyją z niskim ciśnieniem i nie odczuwają z tego powodu żadnych dolegliwości. Inni skarżą się na zawroty głowy, kołatanie serca czy inne dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Postępowanie przy niedociśnieniu zależy od jego charakteru. Przy niedociśnieniu pierwotnym krążenie pobudza naprzemienny gorący i zimny prysznic, napoje z kofeiną, regularny ruch i gimnastyka.

Pamiętaj, aby zbyt szybko nie wstawać z łóżka. Zanim się podniesiesz, zrób rowerek, posiedź chwilę na łóżku. Pomocne mogą być też preparaty pobudzające krążenie krwi dostępne bez recepty. Wypijaj około 3 litrów płynów dziennie – w ten sposób zwiększysz objętość krwi.

Hipotonia ortostatyczna wymaga przed wszystkim skorygowania dawek leków odpowiedzialnych za jej wystąpienie oraz unikanie sytuacji wyzwalających objawy – czyli należy stopniowo, powoli zmieniać pozycję ciała Jeśli badania wykażą, że niedociśnienie ma charakter wtórny, trzeba leczyć chorobę, która je powoduje.

Niskie ciśnienie w ciąży

Nawet jeśli twoje ciśnienie dotychczas było idealne, w ciąży może ono być dużo niższe. Dzieje się tak, ponieważ rozwijające się dziecko oraz powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność, wskutek czego krew krąży nieco wolniej.

Około 7. miesiąca zazwyczaj ciśnienie wraca do normy. Objawy niskiego ciśnienia, zwłaszcza w początkowym okresie łatwo przeoczyć, gdyż osłabienie, senność, kłopoty z koncentracją czy ciągłe zmęczenie, mylnie brane są za typowo ciążowe przypadłości. Przy niskim ciśnieniu zaleca się picie 2 - 3 litrów płynów dziennie, unikanie obfitych posiłków, ruch na świeżym powietrzu, wysypianie się. Pomaga też zielona herbata i od czasu do czasu filiżanka czarnej kawy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)