GotowaniePrzepisyObiad w cieniu piramid

Obiad w cieniu piramid

Słowo „Egipt” przywołuje u większości z nas sporo skojarzeń: Kleopatra, faraon, piramidy, Sfinks, bóg słońca Re, gorąco, wielbłądy, krokodyle nilowe, Kair, kanał Sueski… Mało kto natomiast umiałby scharakteryzować kuchnię kraju nad Nilem.

Obiad w cieniu piramid

03.01.2008 | aktual.: 28.06.2010 15:43

Słowo „Egipt” przywołuje u większości z nas sporo skojarzeń: Kleopatra, faraon, piramidy, Sfinks, bóg słońca Re, gorąco, wielbłądy, krokodyle nilowe, Kair, kanał Sueski… Mało kto natomiast umiałby scharakteryzować kuchnię kraju nad Nilem.

Tymczasem jest ona bardzo urozmaicona. Różnorodność ta wiąże się z burzliwą historią tego państwa oraz jego położeniem. Egipt znajduje się zarówno w Afryce, jak i w Azji, a przez morze Śródziemne sąsiaduje z kontynentem europejskim.

Na dzisiejszą postać kuchni egipskiej wpływ miało wiele czynników. Wspomniana lokalizacja zadecydowała o tym, że w egipskiej sztuce kulinarnej znajdziemy elementy pochodzące z Palestyny, Syrii, Libanu, Turcji, Grecji i innych państw śródziemnomorskich. Nie bez znaczenia był też upalny klimat, uniemożliwiający hodowlę zwierząt na wielką skalę i uprawę roślin wrażliwych na wysokie temperatury.

Niemniej egipskie dania są proste i zdrowe. Większość z nich przygotowuje się z użyciem dużych ilości dojrzewających w słońcu owoców i warzyw, a całość wieńczą świeże przyprawy. Mimo niesprzyjających warunków, Egipcjanie już w starożytności odnosili spore sukcesy w dziedzinie rolnictwa a uprawiane wówczas ingrediencje (pistacje, migdały, orzeszki pini, orzechy włoskie i laskowe) po dziś dzień odgrywają ważną rolę w egipskich kuchniach.

W ogrodach owocowych znaleźć można było jabłka, morele, granaty, winogrona, melony, pigwę, a w sadach sałatę, groszek, ogórki, buraki, fasolę, zioła i zieleninę. Również współcześnie wszystko to znajduje zastosowanie przy sporządzaniu tradycyjnych dań egipskiej kuchni, które słyną z obecności w nich całej masy świeżych składników.

Ponadto, dwiema rzeczami, bez których nie może się obyć żaden szanujący się egipski kucharz są: Eish Maski/Eish Baladi (przypominająca grecką pitę, tylko nieco od niej ciemniejsza, odmiana chleba) oraz bób.

ZOBACZ TEŻ:

BARMAŃSKIE SHOW W TWOIM DOMU Do najsmakowitszych i najpopularniejszych egipskich dań należą:
Sałatka z fasoli – przygotowywana z gotowanej zielonej fasolki i świeżych składników: fasolnika chińskiego (rodzaj groszku), pomidorów, szalotek, zielonej pietruszki oraz z soku z cytryny i oleju.

Ful czyli sałatka bądź puree z bobu, soczewicy, soku z cytryny i pietruszki to jedno z narodowych egipskich dań. Ful je się zarówno na śniadanie, jak i na obiad oraz kolację. Jest to danie przygotowywane i podawane na mnóstwo sposobów, np. z pomidorami albo sosem czosnkowym. Potrawę tą przygotowuje się podobnie jak naszą fasolkę po bretońsku – bób namacza się przez noc, następnie długo gotuje na wolnym ogniu z dodatkiem soczewicy i przypraw, i na koniec dodaje się sok z cytryny i pietruszkę.

Bambya to gulasz z wołowiny lub jagnięciny, duszonej w sosie z ketmii piżmowej (znanej w Polsce również jako hibiskus, piżmian lub okra). Danie to przygotowuje się z dodatkiem masła, cebuli, czosnku, nasion kminu rzymskiego i kolendry, pomidorów, bulionu wołowego, pieprzu, świeżej mięty i soku z cytryny.

Kolejną pyszną egipską potrawą jest Hamam Mahshi, czyli nadziewane pieczone gołębie. Nadzienie składa się z posiekanych podrobów, smażonych na maśle, z dodatkiem soli, pieprzu, cebuli dymki, mięty i mąki kukurydzianej.

ZOBACZ TEŻ:

BARMAŃSKIE SHOW W TWOIM DOMU
Zielona zupa przygotowywana jest z liści moloukhyya, ale w naszych warunkach można je zastąpić szpinakiem. Posiekane drobno liście gotuje się z bulionie z kury, dodając pastę pomidorową, chili, listek laurowy, cebulę i pieprz.

Całość uzupełnia się pastą z utartych w moździerzu i podsmażonych na maśle: czosnku, kolendry i soli. Na koniec można dodać liście kolendry, zieloną pietruszkę, pieprz kajeński, sok z cytryny lub ocet – wszystko zależy od indywidualnych upodobań gotującego. W przypadku zastąpienia liści moloukhyya szpinakiem, można dodać trochę okry, ponieważ zupa w zamierzeniu powinna być gęsta, zawiesista, śluzowata.

Orze Madses to ryż przez dwie godziny moczony w mleku, a następnie zapiekany z pokrojoną w kostkę, chudą wołowiną.

Egipską wersją naszych gołąbków jest Warq Enab. Warq Enab jest jednak daniem bezmięsnym – nadzienie składa się z ryżu, pomidorów, cebuli, pietruszki i soku cytrynowego. Nadziewa się nie liście kapusty, ale liście winogron.

Najpopularniejszym w tym kraju deserem jest basboussa – słodkie ciasto na bazie jogurtu, kaszy manny, masła i mleka.

Religia ma duży wpływ na to, co i jak je się w Egipcie. W kraju, gdzie 94% mieszkańców to muzułmanie, wieprzowina nie jest powszechnie spożywanym mięsem. W większości sklepów można kupić alkohol, choć mało kto go pije i nie dodaje się go do przygotowywanego jedzenia. Natomiast podczas ramadanu alkoholu nie znajdzie się nawet w dobrze zaopatrzonym markecie.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)