Ogłoszenie separacji
Czy mąż może tak bez uzasadnienia odrzucić pozew o separację i jest wtedy po sprawie... separacja nie zostanie orzeczona?
13.03.2010 | aktual.: 15.03.2010 16:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy mąż może tak bez uzasadnienia odrzucić pozew o separację i jest wtedy po sprawie... separacja nie zostanie orzeczona?
Nie jest tak, że w przypadku wniesienia przez Panią (powoda) pozwu o separację brak zgody Pani męża (pozwanego) spowoduje, iż sąd nie orzeknie separacji. Zgodnie z art. 611 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. 64.9.59 z późn. zm.) sąd orzeknie separację, jeżeli stwierdzi, że między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia.
Orzeczenie separacji nie będzie jednak możliwe jeżeli w jej wyniku miałoby ucierpieć dobro wspólnych dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 611§2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Kwestię pożycia małżeńskiego oraz sytuacji w których możemy mówić rozkładzie tego pożycia określił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 maja 1955 r., I CO 5/55, stwierdzając, że: „Pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej. W zasadzie ustanie któregokolwiek z elementów tej wspólnoty należy uznać za objaw rozkładu pożycia, nie przesądzając na podstawie tego tylko objawu stopnia rozkładu.
Jednakże ustanie wspólnoty fizycznej lub gospodarczej może w konkretnym przypadku nie stanowić objawu rozkładu, jeżeli wynika ono z okoliczności niezależnych od małżonków lub z ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi.
Przykładem takiej sytuacji może być ustanie współżycia fizycznego na skutek choroby małżonka, rozłączenie małżonków spowodowane pobytem w szpitalu, długotrwałym wyjazdem służbowym, pracą zarobkową małżonków w różnych odległych od siebie miejscowościach, itp. Brak natomiast wspólnoty duchowej (jej istnienie może się przejawiać nawet tylko w korespondencji) będzie zawsze objawem rozkładu pożycia”.
Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.