"Ogromne straty dla Kościoła." Ksiądz komentuje pomysł nowej ministry

"Ogromne straty dla Kościoła." Ksiądz komentuje pomysł nowej ministry

Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany w ilości lekcji religii
Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany w ilości lekcji religii
Źródło zdjęć: © East News
Agnieszka Woźniak
14.12.2023 13:48, aktualizacja: 14.12.2023 15:48

Jedna godzina zamiast dwóch. Barbara Nowacka zamierza zmniejszyć liczbę lekcji religii w szkołach. - Będzie o połowę mniej środków w systemie kościelnym - komentuje o. Jacek Siepsiak. Mówi jednak, że nie jest zaskoczony tym pomysłem, choć kiedyś był on wśród księży tematem tabu.

Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej tygodniowo. Duże zmiany mają zajść również w kuratoriach.

- Dwie godziny to przesada. Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa - zapowiedziała w wywiadzie z Konradem Piaseckim na antenie TVN24.

Co na to księża? O. Jacek Siepsiak nie jest zaskoczony tym pomysłem, ale uważa, że jest on "powierzchowny". Z kolei katecheta ks. Adrian Chojnicki stwierdza, że kluczem jest kontakt z młodymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katecheza dialogu. Przychodzą również niewierzący

- Dla mnie katecheza jest dużą przyjemnością i pasją. Myślę, że uczniowie też ją lubią, o czym świadczy frekwencja. Na 30 osób uczęszcza około 26 - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską ksiądz Adrian Chojnicki, katecheta z IV LO w Rybniku, znany w sieci jako padre.adriano.

Ograniczenie godzin katechez z jednej do dwóch to według niego mniejsza szansa na stworzenie atmosfery swobodnego dialogu.

- W katechezie chodzi o kręgosłup moralny, podstawy etyczne i więź z Panem Bogiem. Mniej godzin oznacza mniejszą relację z uczniami. Pamiętajmy, że kluczem jest kontakt. Młodzi muszą czuć się rozumiani, aby móc swobodnie się wyrażać. Mimo to będę wciąż robił wszystko, co w mojej mocy, aby tak zostało.

Dodaje, że czasem na zajęcia przychodzą również osoby niewierzące.

- To są młodzi, którzy mają bardzo szerokie perspektywy, chęć poznania prawdy i to dla mnie ogromna radość. Ja przekazuję im wiedzę, ale decyzję o tym, czy chcą podążać za religijnymi wzorcami, zostawiam im. Chodzi tu szczególnie o wrażliwe kwestie, takie jak mieszkanie przed ślubem, in vitro czy aborcja. Mi zależy przede wszystkim, aby zrozumieli, z czego wynika podejście Kościoła - tłumaczy.

Nie ukrywa jednak, że szkoła nie jest idealnym miejscem do prowadzenia katechezy. - W szkolnych ławkach mamy poczucie obowiązku i przymusu, a Bóg przecież daje wolność. Niektórzy rezygnują z zajęć, bo chcą nadrobić materiał z innych przedmiotów lub wcześniej wracać do domu, gdyż odjeżdża im ostatni autobus - komentuje.

Temat tabu wśród księży

- Nie jestem zaskoczony - tak decyzję nowej minister oświaty komentuje jezuita Jacek Siepsiak. Stwierdza, że można było spodziewać się takiej zmiany, choć jeszcze kilka lat temu był to temat tabu.

- Gdy któryś ksiądz zdecydował się chociażby wspomnieć o ograniczeniu godzin lekcji religii, był uciszany, a nawet usuwany ze stanowiska - zauważa.

Od dwóch lat mówi się o tym głośno. - Rzadko który przedmiot ma szansę być realizowany w wymiarze dwóch godzin tygodniowo od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do matury. Dodatkowo, obserwując nastroje społeczne, można było spodziewać się, że zajdzie na tym polu jakaś zmiana - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską.

Choć zaskoczenia brak, ojciec Jacek Siepsiak ocenia postulat nowej minister jako powierzchowny i niedotykający sedna problemu.

- Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Będzie o połowę mniej środków w systemie kościelnym. To bardzo odczuwalna różnica - stwierdza.

Jezuita uważa, że druga godzina religii powinna być przeniesiona do salek parafialnych.

- Katecheza w szkole sprawia, że uczniowie nie są związani z parafią. Zamiast wracać do stanu z lat 90., gdzie była jedna godzina religii i rezygnować z drugiej lekcji, postuluję, aby przenieść te zajęcia do salki.

Mniej pieniędzy i mniej katechetów

Jego zdaniem zajęcia w szkole i w salce kościelnej powinny się między sobą różnić.

- Zajęcia odbywające się w szkole powinny dotyczyć roli religii (nie tylko katolickiej) w naszej kulturze i cywilizacji. To wiedza, którą powinien mieć każdy obywatel, podobnie jak znajomość etyki - przekonuje.

Z kolei druga godzina miałaby być tą formacyjną, czyli wyznaniową i realizowana byłaby przez Kościoły. - Pozostaje otwarte pytanie, czy powinna być finansowana z budżetu państwa - stwierdza o. Siepsiak i przyznaje, że po ograniczeniu lekcji religii o połowę, Kościół poniesie ogromne straty finansowe.

Podkreśla jednak, że zorganizowanie kolejnej godziny w salkach kościelnych to ogromny wydatek, szczególnie dla biedniejszych parafii. To też utrudnienie dla tych, którzy dojeżdżają do szkoły z daleka i nie mają możliwości uczestnictwa w zajęciach popołudniowych.

Problemem będzie nie tylko wygospodarowanie dodatkowych środków, ale również znalezienie katechetów, których za kilka lat może zabraknąć. - Jeszcze 10 - 15 lat temu był ich nadmiar. Obecnie coraz więcej katechetów ucieka z zawodu, bo wiedzą, że nie mają tam przyszłości - stwierdza.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl