FitnessOto co dzieje się z ciałem, gdy nie dostajemy wystarczającej ilości słońca

Oto co dzieje się z ciałem, gdy nie dostajemy wystarczającej ilości słońca

Oto co dzieje się z ciałem, gdy nie dostajemy wystarczającej ilości słońca
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Aleksandra Hangel
06.04.2018 21:17, aktualizacja: 07.04.2018 08:48

Ludzie, którzy unikają opalania lub nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D, mogą mieć z tego powodu różne nieprzyjemne konsekwencje.

Kiedy wystawiamy swoją skórę na słońce, ciało zaczyna wytwarzać witaminę D, zwaną również witaminą słoneczną. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wielu narządów i tkanek organizmu. Ale co się dzieje, kiedy unikamy słońca i witaminy D zaczyna brakować? Oto niektóre ze skutków:

Osłabione kości
Wapń i witamina D od dawna są uznawane za niezbędne składniki odżywcze dla zdrowia kości. Wapń wchłania się w jelicie cienkim właśnie za pomocą witaminy D. Jej niedobór prowadzi do zmniejszenia wchłaniania wapnia, a w rezultacie do osłabienia struktury kości. Dlatego ludzie, którzy nie mają wystarczającej ilości światła słonecznego, cierpią z powodu bólu kości, osłabienia mięśni, krzywicy, osteomalacji i osteoporozy .

Depresja
Dziś najwięcej czasu spędzamy przy biurku i komputerze. Nawet gdy mamy czas na odpoczynek, oglądamy programy telewizyjne lub gramy w gry. Jak się okazuje, słońce odgrywa bardzo ważną rolę w poprawie naszego nastroju. Im bardziej zamykamy się w czterech ścianach, tym smutniejsi się stajemy. Dlatego poświęć więcej czasu na aktywności na zewnątrz.

Problemy skórne
Ponieważ łuszczyca czy trądzik są spowodowane obniżoną aktywnością układu odpornościowego, witamina D może to pozytywnie zrównoważyć. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i starać się nie nasłoneczniać skóry bezpośrednio, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia czerniaka u pacjentów z łuszczycą.

Przybieranie na wadze
Osłabienie mięśni, czy ból kości mogą przyczynić się do zwiększenia masy ciała, bo utrudniają bycie aktywnym i spalanie kalorii. witamina D współpracuje z naszym układem hormonalnym, aby kontrolować masę ciała. Leptyna, wytwarzana w komórkach tłuszczowych, wysyła sygnały do mózgu, abyśmy wiedzieli, że się najedliśmy. Witamina D pomaga takim sygnałom dostać się do mózgu, a niedobór tej witaminy może przerwać ten cykl. W rezultacie nie czujemy się pełni i przejadamy się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl