FitnessPływać każdy może

Pływać każdy może

Pływać każdy może

Dla młodych i seniorów, dla szczupłych i otyłych, dla sportowców i amatorów –- pływanie jest jedną z najbardziej popularnych i uniwersalnych dyscyplin sportowych. Regularne wizyty na basenie zapewniają zdrowie, utrzymanie kondycji fizycznej i zgrabnej sylwetki. Jakby zalet było mało, pływać możemy przez cały rok, wystarczy strój kąpielowy, czepek i karnet na krytą pływalnię.

Dla młodych i seniorów, dla szczupłych i otyłych, dla sportowców i amatorów –- pływanie jest jedną z najbardziej popularnych i uniwersalnych dyscyplin sportowych. Regularne wizyty na basenie zapewniają zdrowie, utrzymanie kondycji fizycznej i zgrabnej sylwetki. Jakby zalet było mało, pływać możemy przez cały rok, wystarczy strój kąpielowy, czepek i karnet na krytą pływalnię.

1 / 5

Dodaje ruchom płynności

Obraz
© sxc.hu

Pływanie jest doskonałym sposobem na wzmocnienie mięśni i spalenie kalorii. Dlaczego? W trakcie pływania angażują się niemal wszystkie mięśnie, a dodatkowo pokonanie oporu wody wymaga większego wysiłku niż w trakcie ćwiczeń na lądzie. Co więcej, w wodzie odciążone są stawy, ryzyko urazu czy kontuzji jest więc minimalne.

Z kolei dzięki pobudzeniu krążenia i regularnemu oddechowi usprawniona zostaje praca serca i płuc. Nie można zapomnieć o delikatnym masażu „wykonywanym” przez wodę - z każdą kolejną wizytą na basenie skóra staje się gładsza i bardziej jędrna. Pływanie ponadto wycisza, redukuje stres i napięcie emocjonalne, poprawia koordynację i dodaje ruchom płynności.

2 / 5

Do wody marsz!

Obraz
© sxc.hu

Kto może pływać? Niemal każdy. Sport ten szczególnie zalecany jest osobom prowadzącym siedzący tryb życia, którym we znaki dają się częste bóle kręgosłupa, oraz każdemu, kto chce schudnąć i poprawić kondycję. Karnet powinny zakupić również kobiety zmagające się z „pomarańczową skórką”. Choć pływanie należy do najbezpieczniejszych form aktywności, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do rozpoczęcia treningów.

- Przede wszystkim każda osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę z pływaniem, powinna się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu i porozmawiać z nim o tej decyzji. Przeciwwskazania do pływania to między innymi: ostre infekcje dróg oddechowych, choroby skóry (np. grzybica), uczulenia (np. na ozon, chlor), zakażenia i przewlekłe choroby układu moczowego, refluks żołądkowy-przełykowy, przewlekłe choroby płuc, zapalenia ucha, ogólny zły stan zdrowia, choroby układu krążenia (niewydolność układu krążenia, sinica, zaburzenia rytmu serca), ostre napady padaczkowe – mówi Michał Gawor, instruktor pływania.

3 / 5

Nawet niemowlaki pływają

Obraz
© sxc.hu

Wydaje Ci się, że pływanie jest sportem tylko dla młodych, wysportowanych osób? Nic bardziej mylnego. Wizyty na basenie można rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia, jak i w podeszłym wieku.

- Każdy czas jest dobry, by zacząć swoją przygodę z pływaniem. Im wcześniej odkryjemy uroki aktywności w wodzie, tym dłużej będziemy mogli się nimi cieszyć - twierdzi instruktor i dodaje. - Niemowlę może najwcześniej zacząć zajęcia w 3 miesiącu życia, jednak najlepszym okresem będzie 6 miesiąc. Zaleca się, żeby dziecko trzymało już sztywno główkę, wówczas można wykonać więcej ćwiczeń w wodzie. Drugim ważnym kryterium jest temperatura wody, optymalnie powinna mieć 32-34 stopnie Celsjusza.

4 / 5

Kraulem czy żabką?

Obraz
© Jupiterimages

Kupiłaś już strój, czepek, klapki, jesteś pełna zapału, aby nauczyć się pływać. W takiej chwili najczęściej pojawia się pytanie - jaki styl wybrać?

- Naukę pływania zaczynamy od stylu grzbietowego, dlatego że osobom początkującym łatwiej jest oddychać, pływając właśnie tym stylem. Styl dowolny, czyli kraul, jest drugim, jakie dziecko opanowuje w czasie lekcji pływania. Następnie rozpoczyna się naukę stylu klasycznego i stylu motylkowego - mówi instruktor.

5 / 5

Pamiętaj o rozgrzewce

Obraz
© Jupiterimages

- Niektóre style pływackie wykorzystuje się do ćwiczeń korekcyjnych, np. przy plecach okrągłych ćwiczenia polegają na pływaniu na grzbiecie. Jeżeli chcemy wyrobić sobie mięśnie pośladkowe, to powinniśmy wybrać styl dowolny i grzbietowy, natomiast by wymodelować ramiona, najlepszy będzie styl dowolny i motylkowy. Styl klasyczny, czyli żabka, rozwija mięśnie nóg i górne partie tułowia. Styl grzbietowy rozluźnia mięśnie piersiowe oraz mięśnie ramion i karku.

O czym jeszcze należy pamiętać? Do basenu wchodzimy powoli. Choć woda jest znacznie cieplejsza niż w przypadku naturalnych zbiorników wodnych, to różnica temperatur również jest odczuwana przez organizm. Nie można zapomnieć o krótkiej rozgrzewce - kilku skłonach, przysiadach. Z pływania musimy zrezygnować zaraz po obfitym posiłku i po spożyciu alkoholu. Na basen zabierzmy własne klapki, aby uniknąć „złapania” grzybicy stóp.

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz

zdrowiepływaniesport

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)