Blisko ludziProf. Bogumiła Kaniewska została rektorem UAM. Jest pierwszą kobietą od 101 lat na tym stanowisku

Prof. Bogumiła Kaniewska została rektorem UAM. Jest pierwszą kobietą od 101 lat na tym stanowisku

Prof. Bogumiła Kaniewska
Prof. Bogumiła Kaniewska
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Karolina Błaszkiewicz
30.06.2020 10:13

To historyczny moment – kobieta została rektorem wyższej uczelni i to przewyższającą liczbą głosów, bo 132 do 76. Prof. Bogumiła Kaniewska ma za sobą miesiące kampanii i wiele spotkań. Dzisiaj triumfuje, pokazując, że kobiety mają moc.

To jest taki moment, kiedy towarzyszy mi bardzo wiele emocji – mówiła podczas wystąpienia po ogłoszeniu wyniku wyborów Kaniewska. – To ogromny zaszczyt otrzymać szansę kierowania Uniwersytetem, który ma ponad 100 lat. To jest ogromny zaszczyt służyć naszej społeczności uniwersyteckiej, ale też ogromne zobowiązanie. (…) Poza tym historycznym ciężarem chwili i poczuciem wielkiego zobowiązania czuję także bardzo wielką wdzięczność – dodała poruszona. 

Bogusława Kaniewska – nowy rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Kaniewska nie kryła swojej radości i ekscytacji z powodu zwycięstwa. Zapewniła, że zrobi wszystko, by UAM "był miejscem przyjaznym i rozwijał się naukowo". W 2019 r. uczelnią wstrząsnął skandal z udziałem jednego z profesorów. Dr Maciej Borkowski zamieszczał w sieci wpisy, które odebrano jako mowę nienawiści. Pisał m.in. o "pisowskim wieśniactwie" i "dziadydze z Żoliborza". Przed rektor Kaniewską stoi więc duże wyzwanie, by pokazać neutralność polityczną UAM.

Jak czytamy na strony Uniwersyteckie.pl, nowo wybrana rektor jest związana z uczelnią od 1988 r., kiedy to ukończyła studia polonistyczne. Siedem lat później uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

Zwycięstwo Bogusławy Kaniewskiej skomentowali m.in. Maciej Nowak i Ewa Kopacz. "Została pierwszą Panią Rektor w dziejach poznańskiej Almae Matris. Gratulujemy!" – napisał krytyk teatralny i kulinarny. "Serdeczne gratulacje!" – dodała była premier.

Źródło artykułu:WP Kobieta