Fitness"Przychodzi baba do lekarza" - Na jakie choroby jesteśmy narażone podczas uprawiania sportu?

"Przychodzi baba do lekarza" - Na jakie choroby jesteśmy narażone podczas uprawiania sportu?

Uprawiasz sport? Dowiedz się, które dyscypliny mogą narazić cię na choroby, a zwłaszcza infekcje intymne. Jak się przed nimi chronić?

"Przychodzi baba do lekarza" - Na jakie choroby jesteśmy narażone podczas uprawiania sportu?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Katarzyna Gruszczyńska

12.01.2015 | aktual.: 12.01.2015 14:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uprawiasz sport? Dowiedz się, które dyscypliny mogą narazić cię na choroby, a zwłaszcza infekcje intymne. Jak się przed nimi chronić? Czy miłośniczki jazdy konnej i na rowerze powinny mieć się na baczności? Naszym przewodnikiem jest dr n. med. Medard M. Lech, ginekolog z Grupy LUX MED.

- Czy podczas uprawiania różnych dyscyplin sportu kobiety narażone są na wzmożone infekcje intymne?

- Sport sportowi nierówny. W tych sprawach nie może być mowy o żadnym generalizowaniu. Niemniej to anatomia podpowiada, że zewnętrzne narządy płciowe kobiety mogą być bardziej narażone na mikrourazy w trakcie jazdy na rowerze czy jazdy konnej.

- Panuje przekonanie, że długa jazda na rowerze prowadzi do otarć i może wywołać zapalenie pęcherza.

- Rzeczywiście, dłuższe wycieczki rowerowe, ale i jazda konna mogą skutkować podrażnieniami, a nawet zapaleniem cewki moczowej i przedsionka pochwy.

- Niektórzy ginekolodzy radzą, by przed wizytą na basenie zaaplikować tampon nasączony sokiem z cytryny, by zadbać o środowisko pH. Czy ta metoda jest polecana i bezpieczna?

- Rzeczywiście, słyszałem o takich radach. Wątpię, by udzielali ich wykształceni ginekolodzy. Utrzymanie odpowiedniego pH w normalnych warunkach osiągane jest dzięki kolonizacji pochwy przez bakterie z grupy Lactobacillus.

Nie sądzę, by konieczne było takie sztuczne zakwaszanie prawidłowego środowiska pochwy. Co innego, jeżeli wiadomo, że pH u danej kobiety ma wartości nieprawidłowe - mniejsze zakwaszenie. Ale w tych sprawach warto się każdorazowo konsultować z lekarzem.

- Czy możemy zabezpieczyć się przed wizytą na basenie czy przed kąpielą w morzu lub jeziorze?

- Najlepszym zabezpieczeniem będzie unikanie kąpieli w zbiornikach wodnych - również w basenach, co do których nie mamy pewności, że są bezpieczne pod względem higienicznym. Ale zawsze i wszędzie polecam kąpiele w ciepłych i słonych morzach.

Trzeba też pamiętać o tym, że mokry kostium kąpielowy nie stanowi żadnej bariery ochronnej przed wnikaniem drobnoustrojów. Zawsze po kąpieli trzeba pójść pod natrysk i zmienić kostium na suchy.

- Czy są jakieś dyscypliny, rodzaje sportów, podczas których uprawiania powinnyśmy szczególnie uważać?

- Wyczynowe uprawianie sportu - niemal każdej dyscypliny, zawsze niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia.
Im bardziej ekstremalna dyscyplina, tym bardziej konieczne jest odpowiednie przygotowanie pod opieką lekarzy i trenerów. Natomiast podczas rekreacji powinien wystarczyć zdrowy rozsądek.

- Jak najlepiej się ubrać, jaką bieliznę wybrać?

- Najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu i tam kupić odpowiednią, oddychającą odzież.

Rozmawiała Katarzyna Gruszczyńska, WP Kobieta

Komentarze (21)