UrodaRewolucyjna dieta odmładzająca

Rewolucyjna dieta odmładzająca

Syndromów wieku średniego (u kobiet łączący się z menopauzą) nie możemy zatrzymać kremami przeciwzmarszczkowymi - wynikają bowiem ze spadku estrogenu w organizmie (w przypadku kobiet) oraz testosteronu (u mężczyzn). Dr Caroline Apovian opracowała dietę, która zapobiega wahaniom hormonów i stymuluje ich produkcję w organizmie.

Rewolucyjna dieta odmładzająca
Źródło zdjęć: © 123RF

11.08.2015 | aktual.: 17.11.2015 14:35

Skóra traci jędrność i wiotczeje, włosy zaczynają siwieć, libido i poziom nastroju obniżają się. Syndromów wieku średniego (u kobiet łączący się z menopauzą) nie możemy zatrzymać kremami przeciwzmarszczkowymi - wynikają bowiem ze spadku estrogenu w organizmie (w przypadku kobiet) oraz testosteronu (u mężczyzn). Dr Caroline Apovian opracowała dietę, która zapobiega wahaniom hormonów i stymuluje ich produkcję w organizmie.

Pracująca na Bostońskim Uniwersytecie Medycznym Caroline Apovian specjalizuje się w zdrowym odżywianiu i profilaktyce antystarzeniowej. Opracowana przez nią "dieta definiująca wiek" jest oparta na kilku grupach produktów, które są łatwo dostępne i niedrogie. Jadłospis mężczyzn i kobiet wkraczających w wiek średni powinien się różnić. A przynajmniej obfitować w konkretne produkty sprzyjające produkcji hormonów u obu płci.

Co dla nas oznacza spadek estrogenu?

Jajniki przestają produkować estrogen, zaś produkcja komórek tłuszczowych zwiększa się. Kobiety w okresie menopauzy zazwyczaj walczą z tzw. oponką gromadzącą się wokół talii, a diety odchudzające nie działają tak skutecznie, jak jeszcze parę lat wcześniej.

Włosy zaczynają się przerzedzać, a ich długość jest "ograniczona", tzn. rosną tylko do pewnego punktu.

W skórze zmniejsza się ilość kolagenu, przez co skóra traci jędrność. Kości osłabiają się, co wiąże się z ryzykiem osteoporozy. Wreszcie, brak estrogenu wywołuje suchość pochwy oraz mniejsze libido lub jego brak.

ZJEŚĆ FITOESTROGENY

Roślinne hormony, które przypominają estrogen i mogą skutecznie złagodzić syndromy menopauzy. Można je znaleźć w szeregu produktów spożywczych. Japonki, w których diecie fitoestrogenów jest najwięcej, rzadziej niż kobiety z Zachodu skarżą się na wymienione wyżej dolegliwości. Nie bez powodu cieszą się także młodzieńczą urodą o wiele dłużej niż Europejki czy Amerykanki.

* Siemię lniane*
Te małe ziarnka to bomba naturalnych roślinnych związków, zwanych lignanami. Lignany świetnie sobie radzą z wolnymi rodnikami, regulują gospodarkę hormonalną, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników.
Dr Apovian radzi jeść dwie łyżki siemienia lnianego dziennie - w postaci zmielonej (całe ziarenka nie zostaną bowiem strawione).

Tofu, mleko sojowe
Produkty oparte na soi zawierają izoflawony - związki będące alternatywą dla terapii hormonalnej wieku menopauzalnego. Izoflawony można znaleźć również w warzywach strączkowych.
Regularnie spożywana przez kobiety soja obniża poziom cholesterolu, pomagając w walce z nadwagą.

* Czerwone mieso*
Chude czerwone mięso pomaga budować mięśnie i jest bogate w żelazo, zapobiegające anemii. Zawarte w nim witaminy z grupy B pomagają w łagodzeniu uczucia lęku i depresji, które często występują w okresie menopauzy.

* Zielone liściaste warzywa*
Jarmuż, szpinak czy rukola w diecie zapobiegają osteoporozie ze względu na wysoki poziom wapnia i witaminy D.

* Brokuły, kalafior, brukselka, kapusta pak choi*
Te warzywa zapobiegają nadmiarowi estrogenu, który często występuje u puszystych kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Papaja
Ten owoc jest bombą witaminy C. Reguluje cykl menstruacyjny, sprzyja produkcji estrogenu, a co się z tym wiąże, podnosi libido. Papaja zalecana jest z tego względu kobietom starającym się o dziecko.

* Tłuste ryby*
Makrela, łosoś czy śledź to niezbędny element diety każdej kobiety. W okresie menopauzy reguluje apetyt dzięki wysokiemu stężeniu kwasów omega-3. Ryby zapobiegają cukrzycy typu 2 oraz depresji (dzięki zawartej w nich witaminie D).

Szparagi, melon, rukiew wodna
Ostatnie na liście "diety definiującej wiek", ale równie ważne. Zapobiegają wzdęciom oraz usprawniają trawienie.

W przypadku mężczyzn, produkty, które będą stymulować produkcję testosteronu oraz mięśni w organizmie,a także przyczynią się do wzrostu libido, to:
- kurze białko
- produkty pełnoziarniste
- sok pomidorowy
- melon
- pieczarki
- nabiał.

Na podst. Dailymail.co.uk/ (mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

estrogenmenopauzatestosteron
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)