Rowerem przez Cypr

To dla tych, którzy zamierzają przemierzyć Wyspę Afrodyty na dwóch kółkach. Najważniejszych tras rowerowych na Cyprze jest około 40. Różnią się one zarówno stopniem trudności jak i nawierzchnią, długością oraz wysokością.

Rowerem przez Cypr

18.04.2007 | aktual.: 25.06.2010 15:03

_To dla tych, którzy zamierzają przemierzyć Wyspę Afrodyty na dwóch kółkach. Najważniejszych tras rowerowych na Cyprze jest około 40. Różnią się one zarówno stopniem trudności jak i nawierzchnią, długością oraz wysokością. Podczas ich przemierzania można jednocześnie zapoznawać się z kulturą, florą i fauną Cypru._

Nikozja
Trasy, których punkt startowy znajduje się w Nikozji lub jej najbliższych okolicach wiodą głównie przez okoliczne wioski znane z lokalnych wyrobów (wino, ser halloumi, wędzone mięso), zabytkowe klasztory i kościoły, gaje oliwne oraz tereny leśne. Trasy te charakteryzują się zróżnicowaną nawierzchnią oraz wysokości. Z reguły są to trasy trudniejsze, wymagające odpowiedniego sprzętu, aczkolwiek w okolicy Nikozji wytyczone są też trasy łatwiejsze jak np. 16-kilometrowa trasa wiodąca przez Park Narodowy Athalassa.

Limassol
Trasy rowerowe, których punktem wyjściowym (czasem docelowym) jest Limassol to przeważnie krótkie kilkunastokilometrowe trasy wiodące wzdłuż wybrzeża, jednakże o zróżnicowanym stopniu trudności. Przemierzając te trasy napotkamy na drodze zarówno zabytki (ruiny Amathus, kościółek Agia Varvara, Kourion czy Sanktuarium Apollina), gaje eukaliptusowe, plaże (w tym słynną Plażę Gubernatora) jak i turystyczne dystrykty pełne sklepów, tawern, knajpek, hoteli i restauracji. Niektóre z tras wcinają się niezbyt głęboko w ląd i wiodą przez okoliczne wioski położone w regionie Commandaria i znane z wyrobu słynnego słodkiego trunku – wina Commandaria. Te trasy liczą już po kilkadziesiąt kilometrów i stanowią większe wyzwanie niż wspomniane wyżej krótkie odcinki biegnące wzdłuż wybrzeża.

Larnaka i region Agia Napa
Okolice Larnaki to przeważnie stosunkowo krótkie i łatwe do pokonania odcinki niejednokrotnie wiodące wzdłuż wybrzeża i terenów leśnych (np. Las Rizoelia) i położone tuż obok takich miejsc jak kościół Św. Łazarza, meczet Hala Sultan Tekesi, Klasztor Stavrovouni, Słone Jezioro, gdzie w okresie zimowym zobaczyć można wiele gatunków ptaków z różowymi flamingami na czele, osada neolityczna Choirokoitia czy okoliczne urokliwe wioski. Trasy te mają raczej stałą wysokość a nawierzchnia nie zmienia się gwałtownie. Okolice regionu Agia Napa to przede wszystkim piękne krajobrazy (okolice przylądka Cape Greko), wioski, takie jak Liopetri czy Frenaros zwane „Kokkinochoria”, czyli „czerwona ziemia”, gdzie gleba jest żyzna i rodzi pierwszorzędne truskawki czy ziemniaki. Nie może również zabraknąć miejsc związanych z historią i kulturą Cypru (średniowieczna wieża Xylofagou położona nieopodal wioski o tej samej nazwie). Te trasy są zazwyczaj dość długie (60-80 km długości), ale niezbyt trudne.

Pafos i Polis
Trasy wytyczone w tym regionie nie są długie (15-30 km), ale należą do trudnych i do ich pokonania potrzebny będzie rower górski. Trasy umiejscowione w okolicy Pafos to zróżnicowana nawierzchnia (drogi asfaltowe na zmianę z nieutwardzonymi), i raczej stała wysokość. Przemierzający trasy rowerowe w okolicach Pafos będą mijali bananowe i pomarańczowe gaje, kościoły golfowych monastyry, okolice pól golfowych takich jak Tsada Golf Club, czy lasy (np. Timi Forest). Jeżeli zaś Pafos jest miejscem docelowym wybranej trasy, to w zależności od punktu wyjściowego na trasie czekać będą:
Od strony gór Troodos: zabytkowe klasztory, z których 10 wpisanych jest na listę UNESCO, wioski ukryte w górach, tereny leśne. Od strony Limassol: Skała Afrodyty, Baza Militarna Episkopi, Plaża Geroskipou.
Odcinek z Pafos do Polis wiedzie wzdłuż zachodniego wybrzeża Cypru i mija po drodze Zatokę Koralową, kościół Agios Georgios oraz wąwóz Avakas Gorge.
Na północ od Pafos, w okolicach miejscowości Polis oraz Półwyspu Akamas również wytyczono kilka tras rowerowych, które choć nie należą do najłatwiejszych, to wiodą przez jedne z najbardziej urokliwych zakątków Cypru. Charakteryzują się wyjątkowo zróżnicowaną nawierzchnią i krótkimi dystansami (ok. 20-30 km). Łaźnie Afrodyty, Plaża Lara zwana „żółwią plażą”, latarnia morska na Przylądku Arnaoutis to miejsca, jakie mijać będą rowerzyści, a wszystko to w otoczeniu bujnej przyrody Półwyspu Akamas.

Na trasach, zwłaszcza tych dłuższych, są umiejscowione punkty postojowe, gdzie można uzupełnić zapas wody i odpocząć. Najwygodniej zaopatrzyć się w broszurę „Cyprus – Cycling Routes”, gdzie zamieszczone są szczegółowe mapki każdej trasy rowerowej. Na mapkach naniesione są miejsca postoju czy też ewentualnej możliwości noclegu (zarówno w hotelu jak i w wiosce agroturystycznej).

Na Cyprze działają cztery Centra Kolarskie zrzeszone w Cypryjskiej Federacji Kolarskiej ( z siedzibą w stolicy Nikozji) mają swoje siedziby w:
- Tochni (góry Troodos) – Cyprus Villages Bike Center; www.cyprusvillages.com.cy
- Larnace i Limassol – Thomas Wegmueller Sitw Ltd; www.bikecyprus.com
- Pafos – Aliathon Holiday Bike Center; www.aliathonvillage.com
Pissouri – Biketrek Cyprus; www.biketrekcyprus.com
Centra współpracują z wieloma hotelami cypryjskimi oraz tour operatorami i zapraszają ich klientów do korzystania z wycieczek zorganizowanych a także do indywidualnego wypożyczania rowerów. Turyści indywidualni również mogą korzystać z ich usług.

Przykładowe ceny i ważne informacje turystyczne:
Wypożyczenie roweru na 1 dzień: 10 – 12 CYP (w zależności od klasy roweru)
Tygodniowy pakiet (wypożyczenie roweru, pomoc techniczna, korzystanie z pokoi do przechowywania, mycia i serwisowania rowerów w hotelach, trzy kilkugodzinne wycieczki z przewodnikiem w wybrane miejsca, koszulka, woda, pomoc medyczna, ubezpieczenie itp.): około 160 EURO. Pakiet można wykupić w biurach podróży lub też bezpośrednio w centrum kolarskim.

Wycieczka na wybranej trasie do kupienia w jednym z hoteli współpracujących z centrum kolarskim, trwająca 3-5 godzin, koszt około 20 – 25 CYP. Początek i koniec trasy w hotelu lub innym punkcie współpracującym z danym centrum kolarskim.
Wycieczki z transferem samochodowym w wybrane miejsce np. do regionu Troodos trwa cały dzień i kosztuje około 30 CYP. Rowerzyści wraz ze sprzętem są transportowani w miejsce początku trasy i następnie z mety są powrotem odwożeni do hotelu.
Istnieje możliwość wypożyczenia roweru w jednej miejscowości i zwrotu w innej – listę punktów współpracujących można otrzymać w danym centrum kolarskim.

Na wyspie panują doskonałe warunki do jazdy na rowerze, zwłaszcza pomiędzy październikiem a kwietniem, gdzie temperatura waha się pomiędzy 15 a 25°C, a średnia opadów jest niska w porównaniu z innymi krajami Europy.

Ważne:
- należy pamiętać, że ruch na Cyprze jest lewostronny
- podczas jazdy wraz z innymi osobami należy jeździć „gęsiego”, by nie stanowić zagrożenia dla innych pojazdów
- unikać głównych i tłocznych dróg miejskich, należy wybierać mniej zatłoczone alternatywne trasy
- zawsze należy zakładać kask ochronny na głowę
- zawsze mieć pod ręką zestaw narzędzi niezbędny do dokonywania ewentualnych napraw bądź konserwacji roweru
- należy być przygotowanym na nagłe zmiany pogody i mieć przy sobie pelerynę przeciwdeszczową
- jazda na rowerze jest właściwie dozwolona wszędzie, poza autostradami

Kolarstwo górskie – zimą w zależności od pokrywy śnieżnej. Śnieg czasem spada w grudniu, a czasem dopiero w lutym. Wycieczki rowerowe są organizowane do poziomu, na którym leży śnieg np. do 1000 metrów. Uczestnictwo w wycieczce zorganizowanej (około pół dnia) kosztuje około 8-10 CYP od osoby + wypożyczenie roweru (od 7 do 10 CYP). Są też dłuższe trasy – całodniowe. Informację, jaka trasa może być zrealizowana (w zależności od warunków pogodowych) można uzyskać w punkcie wypożyczania rowerów i organizacji wycieczek.

_Źródło: Cypryjska Organizacja TurystycznaŹródło: Cypryjska Organizacja Turystyczna_
•www.visitcyprus.com

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)