FitnessSkutki nielegalnych aborcji

Skutki nielegalnych aborcji

Skutki nielegalnych aborcji

W naszym kraju aborcja jest zakazana. Tyle teorii. W praktyce, jak szacują organizacje kobiece, co roku w Polsce na przerwanie ciąży decyduje się od 80 do aż 200 tys. kobiet. Zabiegi dokonują w podziemiu aborcyjnym, narażając na szwank zdrowie i życie. A skutki mogą być dramatyczne: infekcje, niepłodność, krwotoki, a nawet zgony.

W naszym kraju aborcja jest zakazana. Tyle teorii. W praktyce, jak szacują organizacje kobiece, co roku w Polsce na przerwanie ciąży decyduje się od 80 do aż 200 tys. kobiet. Zabiegi dokonują w podziemiu aborcyjnym, narażając na szwank zdrowie i życie. A skutki mogą być dramatyczne: infekcje, niepłodność, krwotoki, a nawet zgony.

W Polsce wciąż toczy się dyskusja, czy złagodzić ustawę aborcyjną, o co od lat apelują liczne organizacje kobiece. Dzisiaj tylko w wyjątkowych wypadkach prawo dopuszcza usunięcie ciąży, np. jeśli doszło do gwałtu. Kwitnie za to szara strefa aborcji. Ginekologowi i anestezjologowi, którzy przeprowadzili zabieg, grozi kara do ośmiu lat więzienia. Karze podlegają też osoby, które pomogły kobiecie w aborcji. Rzadko jednak tego typu sprawy trafiają na wokandę.

Tekst: Monika Doroszkiewicz/mos/(kg)

1 / 8

"Wywoływanie miesiączki"

Obraz
© Jupiterimages

Nawet jeśli kobieta nie wie, do którego lekarza się zgłosić, to na forach internetowych dziewczyny wymieniają się informacjami. Za jednym kliknięciem myszki można dowiedzieć się wszystkiego. Internautki radzą sobie, jak zdobyć leki, jaka jest ich cena, polecają gabinety ginekologiczne. Często też ostrzegają przed oszustami i naciągaczami.

W sieci i gazetach można znaleźć dziesiątki ogłoszeń, które nie pozostawiają wątpliwości, czego dotyczą: "ginekolog - pełen zakres usług", „wywoływanie miesiączki", „farmakologicznie, tanio". Koszt około 1,5 - 5 tysięcy złotych.

2 / 8

Powikłania po aborcji

Obraz
© Jupiterimages

Za taką cenę jest szansa, że kobieta trafi w ręce wykwalifikowanego lekarza ginekologa, zabieg odbędzie się w sterylnych warunkach, a nawet z pomocą anestezjologa. Często jednak zdarza się, że nadziewają się na oszustów. Szacuje się, że na świecie co roku z powodu powikłań po aborcji umiera 80 tysięcy kobiet.

W zdecydowanej większości po nielegalnych zabiegach wykonywanych w nieodpowiednich warunkach higienicznych i przez niewykwalifikowany personel. Dochodzi bowiem do uszkodzenia narządów, krwotoków i infekcji.

3 / 8

Tabletki prowokują poronienie

Obraz
© Jupiterimages

Te kobiety, których nie stać na zapłacenie kilku tysięcy złotych, kupują za kilkaset złotych tabletki na czarnym rynku i usiłują wykonać zabieg na własną rękę. Nie do końca nawet wiedzą, co przyjmują. Jest cała grupa leków - na wrzody żołądka czy zapalenie stawów, które prowokują poronienie.

Te same stosowane są w szpitalach do wywołania porodu w przypadku obumarłej ciąży, również zaawansowanej. Z tym, że przyjmowane są pod kontrolą lekarza, w odpowiedniej dawce. A w razie krwawienia kobieta ma fachową pomoc. Nierzadko konieczne jest łyżeczkowanie. Jeśli robi to sama w domu, może skończyć się tragicznie.

4 / 8

Może dojść do niepłodności

Obraz
© Jupiterimages

- Każde farmakologiczne wywołanie poronienia może być niebezpieczne dla życia kobiety, dlatego powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. W innym wypadku może dość do stanu zapalnego i w efekcie do niepłodności. W razie krwotoku może nawet skończyć się śmiercią - mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog z Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

5 / 8

Trudna i dramatyczna decyzja

Obraz
© Jupiterimages

Różne są powody decyzji o przerwaniu ciąży: młody wiek, brak pieniędzy na utrzymanie, pomocy ze strony rodziny i ojca dziecka, nieprzygotowanie do roli matki. Zawsze jednak jest to trudna i dramatyczna decyzja.

Kobiety, które wykonują zabieg w szarej strefie, nikomu się do tego nie przyznają. Czasami nie rozmawiają o tym nawet z najbliższymi. Ze swoją traumą zostają całkiem same.

6 / 8

Depresja i bezsenność

Obraz
© Jupiterimages

U części z nich występuje syndrom poaborcyjny. Objawia się on zarówno zaburzeniami somatycznymi, jak i psychicznymi. Lista psychicznych następstw jest długa.

Cierpią one na depresję, bezsenność, w skrajnych przypadkach są niezdolne do normalnej aktywności, nie radzą sobie z poczuciem winy. Zdecydowana większość ma obniżone poczucie własnej wartości i brak zaufania do samej siebie.

7 / 8

Oziębłość i wstręt do mężczyzn

Obraz
© Jupiterimages

Zdecydowana większość ma obniżone poczucie własnej wartości i brak zaufania do samej siebie. Wiele cierpi też na zaburzenia seksualne. U jednych kobiet przejawiają się jako oziębłość, a nawet strach przed mężczyznami czy wstręt do nich.

U innych jest to nieustanne poszukiwanie nowych partnerów seksualnych. Z syndromem poaborcyjnym wiąże się też często rozpad związku z dotychczasowym partnerem.

8 / 8

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Obraz
© Jupiterimages

Każda kobieta, która zdecydowała się na aborcję i widzi, że nie do końca sobie z tym radzi, powinna zgłosić się do psychologa. Trzeba wiedzieć, że żadne konsekwencje w tej sytuacji jej nie grożą, a może otrzymać fachową pomoc.

- W Polsce należy więcej mówić o antykoncepcji i edukacji seksualnej. A wtedy będzie mniej niechcianych ciąż. Trzeba pilnie zadbać o to, żeby środki antykoncepcyjne były dostępne i tanie - mówi dr Grzegorz Południewski.

Tekst: Monika Doroszkiewicz/mos/(kg)

zdrowieciążaaborcja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (238)