Świadczenie przedemerytalne. Kto może je otrzymać?

Świadczenie przedemerytalne. Kto może je otrzymać?

Kto może otrzymać świadczenie przedemerytalne?
Kto może otrzymać świadczenie przedemerytalne?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
04.04.2024 15:11, aktualizacja: 04.04.2024 16:57

Nie każdy ma takie szczęście, by do końca aktywności zawodowej pracować w jednym zakładzie. Jeśli niedługo przed emeryturą tracisz pracę, możesz ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. To nawet 1600 zł miesięcznie.

Osoby, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego zostały cztery lata, zgodnie z kodeksem pracy, zaczynają być chronione, a pracodawca nie może wypowiedzieć im umowy o pracę. Zgodnie z obecnym wiekiem emerytalnym, kobiety zyskują ochronę, gdy ukończą 56 lat, a mężczyźni 61.

Niestety zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, jak choćby zamknięcie danego przedsiębiorstwa, co automatycznie sprawia, że nawet osoba przed emeryturą traci pracę. Czasem stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie działalności, a bywa, że ktoś musi się zaopiekować chorym członkiem rodziny.

Świadczenie przedemerytalne. Co to jest?

Właśnie w takich sytuacja, jak opisane powyżej, osoby w wieku przedemerytalnym (czyli kobiety od 56., a mężczyźni od 61. roku życia) mogą otrzymać z ZUS świadczenie przedemerytalne, zapewniające im ciągłość finansową pomiędzy utratą pracy lub możliwości pracy, a emeryturą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warunki otrzymania świadczenia przedemerytalnego

Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, należy spełnić określone warunki. Pierwsza grupa wymagań jest ogólna dla wszystkich.

Jak czytamy na stronie ZUS-u, może się o nie ubiegać osoba, która: przez co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych i wciąż jest bezrobotna, a także w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła (bez uzasadnionej przyczyny) przyjęcia propozycji zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Druga grupa wymagań jest już indywidualna i dostosowana do wieku, stażu pracy oraz konkretnych przyczyn utraty zatrudnienia.

Wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego trzeba złożyć w ciągu 30 dni od momentu wydania przez urząd pracy dokumentu o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl